Çocuklarda Şeker Hastalığı (Tip 1 Diyabet)

Çocuklarda Tip-1 diyabet insülin yetersizliği sonucu ortaya çıkar ve kan şekerinde yükselme ile seyreder.

Çocuklarda Tip-1 diyabet insülin yetersizliği sonucu ortaya çıkar ve kan şekerinde yükselme ile seyreder.

İnsülin vücudumuzda pankreas bezinden salgılanır. Kan şekerinin vücut hücreleri tarafından kullanılmasını sağlar. Besinlerle aldığımız karbonhidratlar bağırsaklarda basit şekerlere dönüştürülerek emilir ve kana karışır. Beslenme sonrası kan şekeri yükselmeye başladığında insulin salınarak şekerin vücut hücreleri tarafından kullanılması ya da depo edilmesi sağlanır.

Tip 1 diyabet hastalarında ise bu işlem yapılamaz, kan şekeri yüksek kalır. Şekeri kullanamayan hücreler aç kalır ve enerji sağlamak için yağları ve proteinleri parçalar. Bunun sonucunda çocukta kilo kaybı meydana gelir.

Yağların yakılması sonucu KETON adı verilen asit yapıda maddeler açığa çıkar. Ketonlar mide bulantısı ve kusmaya neden olurlar. Çocuk ayrıca ketonları atabilmek için hızlı nefes alıp verme başlar. Gerekli tedavi başlanmaz ise çocuk diyabet ketoasidozu denilen ağır tabloya girebilir ve koma gelişebilir.

Çocukta gözlenen diyabet belirtileri nelerdir?

Çok su içme
Çok idrara çıkma
Gece idrar kaçırma veya gece idrara kalkma
Aşırı yemek yeme fakat kilo alamama, kilo kaybı
Halsizlik, yorgunluk, uyuma isteği
Ağızda çürük elma kokusu
Karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma
Hızlı nefes alıp verme

Çocukta gözlenen Tip 1 diyabet nasıl tedavi edilir?

Çocuklarda görülen Tip-1 diyabet erişkinlerde görülen Tip-2 diyabetten farklıdır. Erişkin diyabetinde pankreasın insülin üretimi devam eder bu yüzden diyet ve veya ağızdan diyabet ilaçları ile tedavileri mümkündür. Ancak Tip-1 diyabette pankreasın insülin üreten hücreleri tama yakın ölçüde hasarlı olduğundan insülin üretimi çok yetersizdir. Bu nedenle diyabetli çocukların dışarıdan enjeksiyon ile insülin almaları gerekir.

Diyabet tedavisinde insülinin yan ısıra dengeli bir beslenme ve düzenli spor - aktivite planı ile çocuklar tamamen normal bir yaşam sürmelidir. Tip 1 diyabet tedavisinde üç ana parametre;

  • İnsülin enjeksiyonu ile insülin takviyesi
  • Beslenme planının oluşturulması
  • Aktivite ve egzersiz’dir.
“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Çocuklarda Şeker Hastalığı (Tip 1 Diyabet) biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz