Baş Boyun Kanserleri

Baş ve boyun kanserleri; ağız boşluğu, dudak, yanakların iç kısmı, diş eti, damak, dil, ağız tabanı, burun delikleri, boğazın en üst kısmında bulunan nazofarinks, yüz kemikleri içinde bulunan sinüsler, boğazın alt kesiminde yer alan hipofarinks, larinks, kulak kepçesi ve dış kulak yolu ve tükrük bezleri kanserlerini kapsar. 

Baş boyun kanserlerinin nedeni nedir?
Sigara ve benzeri ürünlerle nikotin kullanımı, alkolizm ve kötü beslenme baş ve boyun kanserlerinin başlıca nedenleridir. Korunmasız uzun süre güneş ışığına maruz kalma dudak kanseri ile ilişkili olabilir. Nazofarinks kanserinde Epstein-Barr Virüsü, baş boyun kanserlerinde Human Papilloma Virüs (HPV) ile ilişkilidir. Son çalışmalar ağız kanserlerinin %25’inin, boğaz kanserlerinin ise %35’inin HPV ile bağlantılı olabileceğini düşündürmektedir. 

Baş ve boyun kanserleri nasıl belirti verir?
Baş ve boyunda şişlik (ağrısız), ağız içinde, dilde veya dudakta iyileşmeyen yaralar, ağızda uyuşukluk hissi, çiğneme ve yutma güçlüğü, ses kısıklığı, nefes alma güçlüğü, burun tıkanıklığı veya burun kanaması, göz çevresinde şişlik veya çift görme, devam eden kulak ağrıları, çınlaması, işitme kaybı ve boyunda şişlik olabilir. 

Baş ve boyun kanserlerine nasıl tanı konur?
Hastanın ağız içi ve boğazı ayna ile muayene edilir. Burun ve boğaz endoskop ile detaylı incelenir. Şüpheli bölgeden patolojik inceleme için biyopsi ile parça alınır ( Biyopsi esnasında lokal veya genel anestezi gerekebilir). Radyolojik incelemeler olarak ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans ile görüntülemeden yararlanılır. 

Baş ve boyun kanserlerinin tedavi nasıl planlanır?
Baş ve boyun kanserlerinin tedavisinde multidisipliner yaklaşım gereklidir. İlk seçenek cerrahi tedavilerdir. Ancak, ışın tedavisi (radyoterapi) de etkili bir tedavi seçeneğidir. 

Bazı hastalara tek ana yöntemle (cerrahi, ışın tedavisi veya ilaçla tedavi) yeterliyken, bazı hastalara bileşik tedaviler gerekir.

Kanserin evresi, tipi, hastanın yaşı, cinsiyeti, hastanın sosyoekonomik durumu tedavinin planlanmasında önemlidir.