Preimplantasyon Genetik Tanı

Preimplantasyon Genetik Tanı

Bu test; özellikle kistik fibrozis, talasemi/orak hücreli anemisi, hemofili, dengeli yapısal kromozom bozukluğu gibi tek gen hastalığı riski taşıyan çiftlere uygulanıyor. Örneğin, anne ve baba adayında dengeli yapısal translokasyon bulunması genetik olarak dengesiz sperm ya da yumurta oluşmasına yol açıyor. Bu sperm ve yumurta döllenirse, kromozomal olarak anormal bir embriyo oluşmasına neden olabiliyor. Embriyoda meydana gelen böyle bir durum da embriyonun ölümüne, düşüğe ya da ciddi tıbbi problemleri olan bir çocuğun doğumuna yol açabiliyor.

Kimler Preimplantasyon Genetik Tanı (PGD) yaptırmalı?

  • Çiftlerden en az birinde yapılan taramalarda, doğacak bebeğe geçme olasılığı olan tek gen hastalığı taşıyıcılığı saptanması halinde (yeniden düzenlenmiş yapısal kromozom taşıyıcısı olması; translokasyon, inversiyon, delesyon),
  • Önceden tek gen hastalığı olan (kistik fibrozis, talasemi, orak hücreli anemi, hemofili gibi) çocuk sahibi olma halinde bu taramanın yaptırılması öneriliyor.

Üstünlükleri neler?

Preimplantasyon Genetik Tanı’dan elde edilecek sonuçlar birtakım üstünlüklerin ortaya çıkmasına yardımcı oluyor. Bunlar:
  • Transfer edilecek en iyi ve sağlıklı embriyonun seçilmesiyle gebelikte başarı oranının artmasına katkı sağlanıyor.
  • Düşük riskini azaltmak hedefleniyor.
  • Dondurulacak ya da elenecek olan embriyoya karar verilmesi sağlanıyor.
  • Kromozomal olarak normal embriyoları bulunan ama gebe kalamamış hastaları cesaretlendirmek amaçlanıyor.
Preimplantasyon genetik tanı (PGD) ile ilgili merak ettiğiniz konuları Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman ekibine sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz. Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilirsiniz.

Doktorlarımız

Randevu Alın