Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Boğaz Ağrısı Neden Olur?

Yutkunma zorluğu, yanma,  hassasiyet olarak tarif edilen boğaz ağrısının başlıca nedeni enfeksiyonlardır ve bu enfeksiyonlar da çoğunlukla virüs nedenlidir.

Boğaz ağrısı, birçok insanın yaşamı boyunca sık sık karşılaştığı, yaygın görülen sağlık sorunlarından bir tanesidir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebilse de boğaz ağrılarının en yaygın nedeni enfeksiyonlardır. Zaman zaman yalnızca boğazı veya boğazla birlikte solunum yollarının diğer organlarını etkileyerek ortaya çıkan enfeksiyonlarda ağrıya ek olarak yutkunma güçlüğü, öksürük, boğazda kaşıntı, geniz akıntısı ve boğaz kuruluğu gibi belirtiler de gözlenebilir. 

Enfeksiyonların yanı sıra çeşitli mide hastalıkları, alerjik hastalıklar, solunum problemleri ve tütün kullanımı gibi farklı nedenlere bağlı olarak da boğaz ağrıları gelişebilir. Çoğunlukla hafif şiddette seyreden boğaz ağrılarında herhangi bir tıbbi tedavi gerekli olmadan bol sıvı tüketimi ve yumuşak gıdalarla beslenme gibi birtakım önlemler alınarak birkaç gün içerisinde hastalık iyileştirilebilir. 

Fakat birkaç günden uzun süren, öksürük, solunum ve beslenme güçlüğü gibi sorunlara yol açan boğaz ağrıları mutlaka doktor kontrolü ve tıbbi tedavi gerekir. Ağrıya yol açan nedenin enfeksiyon olması halinde enfeksiyona yönelik tedavi uygulanması hastalığın ilerleyerek solunum yollarını etkilemesini önler. Farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan boğaz ağrılarında ise altta yatan sağlık sorunu belirlenerek buna yönelik tedavi planı başlatılır.

Boğaz Ağrısı Nedir?

Boğaz ağrısı, en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından bir tanesi olup boğaz bölgesinde ağrı, yanma, kuruluk ve pürüzlülük hissedilmesi durumudur. Genellikle yutkunma ile artan ağrılar disfaji olarak adlandırılan yutkunma zorluğuna neden olur. Boğaz ağrısı, yutkunma zorluğu oluşturduğunda özellikle de şiddetli enfeksiyon ve tahrişlerde beslenmeyi büyük ölçüde engelleyebilir. 

Hissedilen ağrı, boğazda tahriş veya çizilme şeklinde de algılanabilir. Söz konusu belirtilerin oluşumunda etkili olan en yaygın neden viral enfeksiyonlardır. Özellikle de boğaz ağrısı halsizlik gibi belirtilerle bir arada görüldüğünde enfeksiyon ihtimali yüksektir. Sağlık kuruluşlarında karşılaşılan boğaz ağrısı olgularının büyük bir kısmından sorumlu olan viral enfeksiyonlar, antibiyotik tedavisine yanıt vermez ve destekleyici tedaviler, evde yapılabilecek doğal uygulamalar yardımıyla iyileştirilebilir. 

Boğaz ağrısı nedeni bakteriyel enfeksiyon ise antibiyotik kullanımını da içeren farklı bir tedavi yoluna gidilebilir. Boğaz ağrısı ateş, öksürük, kulak ağrısı ve yutkunma problemi gibi sorunlara da yol açabildiğinden bunlara yönelik tedavi uygulamaları da gerekli olabilir.

Boğaz Ağrısı İle Birlikte Sık Görülen Belirtiler Nelerdir?

Boğaz ağrısı, boğaz bölgesinde hafif, orta veya ağır şiddette ağrı hissedilmesidir. Boğaz ağrısı yaşayan birçok bireyde ek olarak farklı belirtiler de gözlenir. Boğaz ağrısı ile beraber görülen hastalıklarda görülebilen diğer belirtiler arasında şunlar yer alır:

·    Boğazda rahatsızlık, yanma ve kaşıntı
·    Ağrının yutkunma, konuşma ve yemek yeme sırasında şiddetlenmesi
·    Boğaza yabancı cisim batması hissi
·    Kuru veya balgamlı öksürük
·    Bademciklerde ve boğazda kızarıklık, şişlik ve iltihaplı görünüm
·    Burun akıntısı ve hapşırma
·    Ateş
·    Baş ağrısı ve vücutta ağrılar
·    Ses değişimi veya ses kısılması
·    Şişen bademciklerden kaynaklı olarak boyunda şişlik hissi
·    Kulak ağrısı
·    Ağzın açılması veya çenenin hareket ettirilmesi esnasında ağrı
·    Mide bulantısı ve kusma

Boğaz ağrısı tek başına bir sorun olarak görülebileceği gibi yukarıdaki belirtilerden bazıları ile bir arada da görülebilir. Görülen belirtilerin neler olduğu, boğaz ağrısına yol açan etkenin teşhis edilebilmesi açısından önem taşır.

Boğaz Ağrısı Neden Olur?

Boğaz ağrısının en yaygın nedeni mikroorganizmaların yol açtığı enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar aynı zamanda soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi enfeksiyon hastalıklarına neden olur ve bu hastalıkların bir belirtisi olarak boğaz ağrısı görülür. En yaygın neden virüslerdir. Fakat bazı durumlarda bakterilerden kaynaklı boğaz enfeksiyonları da görülebilmektedir. Bakteriyel enfeksiyonların büyük bir kısmından sorumlu olan etken "Streptococcus Pyogenes" adlı streptokok türü bakterilerdir. 

Soğuk algınlıkları ve gribal enfeksiyonların yaygın görüldüğü sonbahar ve kış aylarında boğaz ağrısına yılın diğer dönemlerine oranla çok daha sık rastlanır. Enfeksiyona bağlı nedenlerin haricinde diğer boğaz ağrısı sebepleri:

·    Gastroözofageal reflü (mide asidinin yemek borusuna geri kaçması)
·    Enfeksiyöz Mononükleoz (öpücük hastalığı)
·    Tümörler
·    Suçiçeği, kızamık vb. viral hastalıklar
·    Burun tıkanıklığı nedeniyle ağızdan nefes almaya bağlı boğaz kuruluğu ve ağrısı
·    Sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanımı
·    Aşırı bağırma
·    Hayvan tüyü, polen, küf, ev tozu ve akarları gibi alerjenlere karşı gelişen alerjik reaksiyonlar
·    HIV enfeksiyonu
·    Boğaz, dil ve ses tellerine ilişkin hastalıklar

Boğaz Ağrısı Teşhisi Nasıl Konur?

Boğaz ağrısı sorunu yaşayan ve boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusuna yanıt arayan bireyler öncelikli olarak sağlık kuruluşlarına başvurmalı ve ağrının nedenine yönelik gerekli muayene ve tanı testlerini yaptırmalıdır. 

Boğaz ağrısı için sağlık kuruluşlarının kulak burun ve boğaz polikliniklerine başvurulur. Hekim tarafından fizik muayene yapılarak boğaz detaylı bir şekilde incelenir. Enfeksiyon belirtisi varsa enfeksiyona yol açan etkene yönelik bazı tanı testleri istenebilir. Solunum yolu hastalıklarından şüphelenilmesi durumunda akciğer röntgeni, bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme uygulamalarından yararlanılır. Steteskop yardımıyla solunum sesleri dinlenerek de akciğerlerin durumu hakkında bilgi edinilebilir. 

Gastroözofageal reflü hastalığından şüphe edilmesi halinde ise mide endoskopisi istenebilir. Bunlara ek olarak birtakım kan testleri de uygulanarak boğazdaki ağrının nedeni tam olarak tespit edildikten sonra tedavi planı başlatılır. 

Boğaz ağrısına yol açan nedenin tespitinde hastanın tıbbi öyküsünün detaylı bir şekilde alınması büyük bir öneme sahiptir. Hastada bulunan şikayetler, ağrının nedeni konusunda oldukça belirleyicidir. Boğaz ağrısı kulağa vurması durumunda kulak enfeksiyonları ile karıştırılabilmektedir. Bu nedenle hastada kulak enfeksiyonlarının araştırılması açısından kulak muayenesi de yapılmalıdır.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sadece boğaz ağrısı sorunu yaşayan ve ağrısı hafif şiddette olan bireylerin bol sıvı tüketerek, ağız bakımına özen göstererek, çok sıcak ve çok soğuk gıdaların tüketiminden kaçınarak herhangi bir medikal tedaviye ihtiyaç duymadan iyileşmeleri mümkündür. 

Fakat birkaç günden uzun sürmesi ve şiddetlenmesi durumunda, boğaz ağrısı ateş gibi sorunları da beraber getirdiğinde mutlaka sağlık kuruluşlarına başvurulmalı ve muayeneden geçilmelidir. 

Boğaz ağrısı ses kısıklığı sorunu ile bir arada görülebilir. Bu durum genellikle soğuk algınlığı veya uzun süre yüksek sesle konuşma, bağırma gibi nedenlerle oluşan boğaz ağrısında yaygın şekilde görülür. 

Bunun yanı sıra boğaz ağrısı öksürük ile beraber de söz konusu olabilir. Hastanın tıbbi öyküsü ve yapılan muayeneler sonucunda boğaz ağrısı nedeni tespit edilmeli ve tedavi planı buna göre şekillendirilmelidir. 

Boğaz ağrısı için genellikle ağrılı bölgenin rahatlatılmasını sağlayan çeşitli spreyler reçetelendirilir. Bunlardan bazıları antiseptik özelliğe sahip olması nedeniyle bakteriyel enfeksiyonların dindirilmesinde de etki gösterir. 

Öksürük şikayeti bulunan hastalarda öksürük şuruplarından yararlanılabilir. Bunun yanı sıra boğaz ağrısına iyi gelen şeyler konusunda hekimlere danışılmalı, hekim önerisi olmaksızın herhangi bir gıda takviyesi veya bitkisel ürün kullanılmamalıdır. 
Bol miktarda ılık içeceklerin tüketilmesi boğazın rahatlatılması açısından oldukça faydalıdır. Boğaz ağrısı yutkunamama ve yutkunmada güçlük çekme gibi sorunlarla birlikte görüldüğünde reflü hastalığı ihtimali güçlenir. Mide endoskopisi sonucunda reflü teşhisi alan hastalarda antiasit özelliğe sahip ilaçlardan yararlanılarak mide asidinin boğaz ve ses tellerine zarar vermesi önlenebilir.

Boğaz ağrısı ile ilgili merak ettiğiniz konuları Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman ekibine sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz. Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilir ya da 444 0436 numaralı telefonu arayabilirsiniz.
 
“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Boğaz Ağrısı Neden Olur? biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz