SPECT Tek Foton Işınımı Yapan Bilgisayarlı Tomografi

Kısa sürede etkin görüntüleme yapılıyor

Bilgisayarlı tomografi cihazlarına benzeyen ve gama ışınlarıyla gerçekleştirilen nükleer tomografik görüntüleme tekniği olarak açıklanan SPECT tek foton ışınımı yapan bilgisayarlı tomografi, sintigrafik tetkiklerin görüntülenmesinde kullanılıyor.
SPECT; bir gama kamera tarafından farklı açılardan taranan 2 boyutlu görüntüleri, bilgisayar yardımıyla 3 boyutlu tomografik görüntü haline dönüştürüyor. Çalışma prensibi açısından gama kameradan hiçbir farkı olmamasına rağmen, SPECT dedektörleri genellikle 180-360 derece dönebilecek şekilde tasarlanıyor. SPECT yöntemi ile elde edilen görüntüler; bilgisayarlı tomografi (BT) görüntüleriyle birleştirildiğinde daha doğru lokalizasyon verebiliyor.


Kısa sürede etkin görüntüleme yapılıyor

SPECT yöntemi ile görüntüleme yapılacak hastalar, öncesinde işlem hakkında bilgilendiriliyor: Uygulama süresi, bu süreçte hareketsiz şekilde ve tetkikin gerektirdiği pozisyonda kalmak gibi... Görüntüleme sırasında hasta konforunun sağlanması için gerekli baş ve kol desteği gibi yardımcı aparatlar kullanılarak, gerekli hallerde hastalara sedasyon da uygulanabiliyor.
SPECT tek foton ışınımı yapan bilgisayarlı tomografi sırasında, görüntüleme endikasyonuna göre uygun lokalizasyondaki vücut bölgesinin görüntüleme alanına dahil edilmesi gerekiyor. Onkolojik SPECT uygulamalarında 360 derecelik dönüş açısı tercih ediliyor. Hastanın hareketsiz kalma zamanı dikkate alındığında, toplam çekim süresinin belli bir süreyi geçmemesi öneriliyor. Bu öneriler doğrultusunda, uygulamada hastanın özelliklerine ve tetkik endikasyonuna uygun SPECT görüntüleme parametreleri seçiliyor.

Hangi hastalıklarda kullanılıyor?

Bu yöntem genellikle, miyokard perfüzyon sintigrafisi (kalp sintigrafisi) ve beyin perfüzyon sintigrafisinde kullanılıyor. Ayrıca kemik, böbrek, akciğer ve karaciğer gibi organ sintigrafileri de tomografik olarak uygulanabiliyor. SPECT sayesinde, uygulanan dozimetrik hesaplamalar özellikle tiroit kanseri, prostat kanseri ve nöroendokrin tümörlerinin tedavisinde yüksek doğrulukla yapılabiliyor. Böylece hastalar kişiselleştirilmiş radyoaktif madde miktarı ile tedavi edilebiliyor.

SPECT tek foton ışınımı yapan bilgisayarlı tomografi ile ilgili merak ettiğiniz konuları Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman ekibine sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz. Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilirsiniz.

Doktorlarımız

Randevu Alın