Halcyon

Halcyon Radyoterapi Sistemi nedir?

Kanser hastalarının tedavisiyle ilgili branşlardan biri de radyasyon onkolojisidir. Günümüzde teknolojik ilerlemeler sayesinde tedavide kullanılan cihazlarda yaşanan değişim bu noktada büyük önem taşıyor. Sözlük anlamı dingin ve sessiz olan “halcyon” adını taşıyan yeni nesil radyoterapi cihazı da bunlardan biri. En önemli özelliği, hasta konforunu ön plana çıkarmaktır. Bu cihaz, benzerlerine göre daha hızlı. Dolayısıyla yoğun kliniklerde, mesai saatleri içinde daha çok sayıda hastayı tedavi etmeye olanak sunuyor. Kendi içindeki görüntüleme sistemleri hekimlere tümör lokalizasyonunu çok daha iyi yapmaya imkan veriyor. Bu modern cihazla ışınlanacak hedef bölge belirlenebiliyor, ardından da tedaviye başlanıyor. ‘Görüntü rehberliğinde radyoterapi’ adı verilen bu yöntemin kullanılabilmesi için cihazda kilovoltajla çalışan CBCT (Cone beam computed tomography-Koni ışınlı bilgisayarlı tomografi) yer alıyor.

Halcyon Radyoterapi Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Tedavi planlaması yapılan hasta, cihaza entegre olan masaya yatırılıyor. Ancak bu noktada hastaya doğru pozisyon verilmesi önem taşıyor. Akıllı radyoterapi cihazında, hastanın pozisyonunu kontrol etmek için vücut saptama (identify) sistemi var. Hastanın her seansta düzgün şekilde yatıp yatmadığını, vücutta bir yamukluk, eğiklik olup olmadığını kontrol eden bu sistem, sadece akıllı radyoterapi cihazında bulunur. Doğru pozisyonda yatışı sağlanan hastanın tedavisi de çok kısa sürede tamamlanıyor. Böylece gün içinde daha fazla hasta tedavi edilebiliyor. Yüksek hızlı tedavi kapsamında cihaz dakikada dört kez dönüyor ve tedavi iki dakikada tamamlanıyor. Sürenin kısa olmasında diğer radyoterapi cihazlarının dakikada 600 doz iken bu makinanın 800 doz ışın vermesi önem taşıyor. Akıllı radyoterapi cihazında hastanın güvenliği ve konforu ön plana çıkıyor. En sessiz lineer akselatörün kullanılması, hastanın stres seviyesini de azaltıyor.

Halcyon Hangi Kanser Türlerine Uygulanır?

Akıllı radyoterapi cihazı; beyin, baş-boyun, meme, akciğer, batın gibi ışınlamalarına uygun bu cihaz tüm vücutta kullanılabiliyor. Ayrıca stereotaktik vücut radyoterapisi denilen yüksek doz hızlı tedavilere de imkan veriyor.

Halcyon Tedavisini Nerede Yaptırabilirim?

Halcyon tedavisi, Grup Florence Nightingale Hastaneleri Gayrettepe Hastanesi Radyasyon Onkolojisi ve Radyocerrahi Merkezi'nde hizmete başlamıştır.

Daha fazlası için

Adınız Soyadınız *
Telefon Numarası *
Gönder

Doktorlarımız

Randevu Alın