Çocuklarda ishal, kusma

Çocuklarda en sık görülen enfeksiyon hastalığı enfeksiyoz akut ishaldir.
Akut ishal çoğunlukla 0-5 yaş grubundaki çocuklarda rastlanan en sık enfeksiyon hastalığıdır. Mide ve bağırsakların iltihabıdır. Özellikle virüs kaynaklı olanlar kendi kendine düzelir.
İshal, neden olan etken ile bulaşmış yiyeceklerin yenmesi, suyun içilmesi, kirli ellerin ağza götürülmesi ile bulaşır. İshal etkeni olan mikroplar doğada insan ve hayvan dışkılarıyla kirlenmiş sularda yaşar.
Akut ishal genellikle 14 günden kısa sürer. Tedavide ana amaç sıvı ve mineral kaybının yerine konmasıdır.

İshale eşlik eden bulgular nelerdir?

Bulantı, kusma, karın ağrısı, ateş yüksekliği, iştahsızlık, halsizlik gibi bulgular ishale eşlik edebilir.

Özellikle bebeklerde emmede, hareketlerde azalma, sürekli uyuklama hali görülebilir.

İshal tedavisi nasıl yapılır?

Sıvı ve tuz kaybının fazla olmadığı ishallerde, ağızdan ishale bağlı gelişen sıvı ve tuz kaybı yerine konur. Bu vakaların hastaneye yatmasına, damar yolu açılmasına gerek yoktur.

Evde hazırlanacak 5 su bardağı kaynatılmış soğutulmuş suya 2 çorba kaşığı şeker, 1 çay kaşığı sofra tuzu ve 1 çay kaşığı karbonat karışımı çocuğa içebildiği kadar, sık aralarla içirilir. Vücuttaki su kaybı kendini dudak ve ağız kuruluğu, uykuya meyil, göz kürelerinde çöküş, nabızda hızlanma, idrar miktarında azalma şeklinde kendini gösterir. Tedavide sıvı yerine konarken, çocuğun diyetine de dikkat edilir. İshal geçinceye kadar çocuk yağsız ve posasız gıdalarla beslenir.

Ağızdan sıvı ve tuz kaybının yerine konamadığı ağır ishal vakalarında damardan sıvı ve elektrolit tedavisi için hastaneye yatış yapılır.

Anne sütü ishalden korur

Anne sütünün içinde bulunan maddeler, anne sütü ile beslenen bebekleri ishale yol açabilecek enfeksiyonlardan korur. Anne sütü ile beslenme durumunda ishal gelişirse, bebek anne sütüne devam etmeli hatta daha sık emzirilmelidir.

Bebek mamayla besleniyorsa mama hazırlama suyu kaynatılmalı, biberon ve emzikler sterilize edilmelidir.

Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz