Çocuklarda Bağırsak Düğümlenmesi

Çocuklarda acil tedavi gerektiren bağırsak düğümlenmesi durumu nedir?

Normalde sürekli hareket halinde olan bağırsağın, bir kısmını hareketsiz bırakan bir engel durumunda, kendi içerisine doğru hareketi sürdürüp sıkışma durumuna halk arasında bağırsak düğümlenmesi hastalığı denmektedir. 

Hangi yaşlarda sık görülür?

Çocuklarda en sık 2 yaş altında görülmektedir. %2-12 arasında ise lenf bezleri haricinde patolojik bağırsak anomalileri, tümörler tetikleyici olabilmektedir. Bu durum daha çok tekrarlayan hallerde ve büyük çocuklarda akla gelmelidir.

Çocuğunuzda bu durum gelişirse hangi semptomlar görülebilir?

Öncelikle geçmeyen, aralıklı, sancı şeklinde gelişen, şiddetli karın ağrısı görülmektedir. Bu ağrıya bulantı, kusma eşlik edebilir. İlerleyen aşamalarda kanlı çilek jölesi şeklinde kaka yapma, halsizlik görülebilmektedir.

Neden daha çok bahar aylarında görülür?

Bahar aylarında hava değişiklikleri bağışıklık sistemini zayıflatıp özellikle viral ve hastalıkları (üst solunum yolu enfeksiyonları, ishaller) tetiklemektedir. Bu enfeksiyonlar bağırsak lenf bezlerinin şişmesine neden olmaktadır ve büyüyen lenf bezleri bağırsak hareketlerini etkilemektedir. 

Nasıl tanı konulur?

Genel muayenede karında sosis şeklinde kitle hissedilmesi bu hastalığa tipik bir bulgudur. Ardından yapılan rektal muayenede karın içerisindeki hadise hissedilebilmektedir. Kesin tanı ultrason yöntemi ile konulur.

Tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Genellikle %85-90 oranında bu acil durum çeşitli materyaller kullanılarak yapılan rektal müdahalelerle tedavi edilebilmektedir, fakat ilerlemiş ve bağırsak bütünlüğünün riskli hale geldiği geç kalınmış vakalarda, yaşı daha büyük olan çocuklarda direk cerrahi kararı da verilebilmektedir. 
Bu cerrahi yöntemler arasında en sık laparoskopik yöntem tercih edilmektedir. Bazı ilerlemiş vakalarda sıkışmış bağırsağın kaybına kadar giden durumlar görülebilmektedir.

Tedavi sonrası nelere dikkat etmeliyiz?

%10 hastada tedavi sonrası ilk 24 saatte hastalığın tekrarladığı görülmüştür bu nedenle ilk 24 saat yakın takip yapılmalıdır. 
Doktorunuzun önerisi ile beslenmeye başladıktan sonra, bağırsaklara ağır ve yabancı gelmeyecek besin grupları (lifli gıdalar, kırmızı et ve balık, tam tahıllı gıdalar, yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı meyveler) ile 3 haftalık bir diyet (fast-food, çikolata, asitli içeceklerden uzak) ve bağışıklığı güçlendirecek besin ve vitamin grupları desteği yapılmalıdır. 
Çocuğun kabız veya ishal olmamasına dikkat edilmelidir.