Renk Körlüğü Nedir?

Renk körlüğü, farklı renkleri ve gölgeleri algılamakta eksiklik ya da bozukluk biçiminde ortaya çıkan renk görme zayıflığı veya kusurudur.

Renk körlüğü, farklı renkleri ve gölgeleri algılamakta eksiklik ya da bozukluk biçiminde ortaya çıkan renk görme zayıflığı veya kusurudur.
 
Çoğu kişi, renk körü olduğunu kendiliğinden fark etmez. Özellikle, hafif renk körlüğü belirtileri yaşayan kişilerde; göz testi renk körlüğü teşhisini sağlar. Çocuklarda renk körlüğü ise, renkleri öğrenme döneminde fark edilebilmektedir.

Renk körlüğü belirtileri ve nedenleri nelerdir?

Renk körlüğü, aynı rengin farklı tonlarını ayırt etmekte zorluk biçiminde hafif olabileceği gibi, hiçbir rengi ayırt edememe şeklinde şiddetli bir renk görme kusuru biçiminde de ortaya çıkabilir.
 
Renk körlüğü; görme merkezinde, retina tabakasında yer alan ve kırmızı, yeşil, mavi renkleri ayırt etmeye yardımcı olan bazı pigmentlerin bulunmaması veya az bulunması sonucu oluşur.
 
Genellikle kalıtsal (genetik) olarak edinilen renk körlüğü, erkekleri kadınlara oranla daha sık etkileyen bir durumdur. Kadınlarda %0,6-0,8 oranında rastlanan renk körlüğünün, erkeklerde görülme sıklığı ise yaklaşık %10’dur.
 
Doğumsal (genetik) edinimin yanı sıra; görme merkezindeki sinirlerin zayıflamasına bağlı olarak, görme bozukluğu ile birlikte ilerleyen renk körlüğü edinilmesi de mümkündür.
 
Ayrıca, çocukluk döneminde yoğun biçimde maruz kalınan UV (ultraviyole ışınlar) ile retina hasarları ve kalıcı beyin hasarları da renk körlüğüne neden olabilmektedir.
 
Bazı rahatsızlıklar ile bazı ilaçların kullanımının da renk körlüğü edinme riskini arttırdığı saptanmıştır.

Renk körlüğü çeşitleri nelerdir?

En yaygın renk körlüğü türleri:
  • Kırmızı-yeşil renk körlüğü
  • Mavi-sarı renk körlüğü, ve
  • Tam renk körlüğü’dür.
En sık rastlanılan renk körlüğü biçimi, kırmızı-yeşil renk körlüğüdür.  Bu tür renk görme eksikliğine sahip kişiler, kırmızı ve yeşil renklerin bazı tonlarını ayırt edemezler.
 
Mavi-sarı renk körlüğüne sahip olan kişiler ise, mavi ve sarı renklerin tonlarını ayırt edemezler.
 
Tam renk körlüğüne sahip olan kişiler ise, herhangi bir rengi ayırt edemeyecek biçimde renk görme kusuruna sahiptirler. Tam renk körlüğü, renk körlüğü çeşitleri içinde en az rastlanılan, şiddetli bir renk körlüğü türüdür.

Renk körlüğü testi (renk körü testi) nedir, nasıl yapılır?

Renk körlüğü, renkli noktalardan oluşan özel levhalarla gerçekleştirilen bir dizi test ile tespit edilebilmektedir.
 
Renk görme zayıflığı ya da eksikliği olmayan bir kişi; renk körlüğü testinde, renkli levhada yer alan noktalar arasında yer alan sayıları ve şekilleri seçebilir. Eğer kişide renk görme bozukluğu ya da kusuru var ise; renk körü testinde, renkli levhada yer alan noktalar arasındaki sayı veya şekli bulmakta zorlanır veya hiçbir şey göremeyebilir.
 
Renk körlüğünün teşhisi için ise, göz hekimi tarafından gerçekleştirilecek göz testleri ve detaylı göz muayenesi gereklidir.
 
Ailesinde renk körlüğü geçmişi bulunan kişiler, mesleki açıdan renk algılama yetileri yaşamsal önem taşıyan kişiler veya renkleri algılama ya da ayırt etmede güçlük çeken kişiler, mutlaka uzman göz hekimi tarafından detaylı muayene edilmelidir.

Renk körlüğü tedavisi nasıl yapılır?

Kalıtsal renk körlüğü türleri için herhangi bir tıbbi renk körlüğü tedavisi bulunmamakla birlikte; özel geliştirilmiş kontakt lens ve gözlükler yardımıyla renk körlüğünün olumsuz etkileri hafifletilebilmektedir.
 
Edinilmiş renk körlüğü türleri ise, göz doktorunun tetkik ve uygulamalar doğrultusunda; renk görme eksiklik veya bozukluklarının ortaya çıkmasına yol açan rahatsızlığın ya da ilaç kullanımının ele alınmasıyla tedavi edilebilmektedir.
 
Renk algılamadaki değişiklikler, ciddi birtakım rahatsızlıkların habercisi olabileceğinden, renk algısında belirgin bir değişiklik yaşanması durumunda mutlaka bir göz doktoruna başvurulmalıdır.
“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Renk Körlüğü Nedir? biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz