Öksürük

Öksürüğe ne iyi gelir?

Öksürük,günlük hayatta hemen herkesin yaşadığı, en sık karşılaşılan semptomlardan biridir. Solunum yolları ve boğazı temizlemek için aşırı miktardaki sekresyonun atılması için vücudun verdiği bir tepki olan öksürük aslında bir savunma mekanizmasıdır. Öksürük basit nedenlerden kaynaklanacağı gibi, ciddi bir hastalığın belirtisi de olabilir. Bu sebeple öksürüğe ne iyi gelir ve boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusunun yanıtını aramadan önce öksürük nedir ve öksürük neden olur; bunları iyi anlamak lazım.

Kaç çeşit öksürük vardır?Balgamlı-balgamsız öksürük ve akut-kronik öksürük olmak üzere iki farklı öksürük çeşidi vardır: 

Balgamlı-Balgamsız öksürük: Sekresyon yani salgı durumuna göre, yaş veya kuru olarak da nitelendirilen balgamlı veya balgamsız öksürük meydana gelmektedir. Balgam içermeyen kuru öksürükler genel olarak üst solunum yollarındaki enfeksiyonlardan dolayı meydana gelir. Genelde nezle ve soğuk algınlığı kuru öksürüğe neden olur. Balgamlı öksürük ise  genellikle alt solunum yolları enfeksiyonundan kaynaklanmaktadır. En sık sebep olan hastalıklar pnömoni, bronşit, bronşektazi ve akciğer apsesisidir. Balgamlı öksürüğe tanı koymada öksürüğün süresi göz önünde bulundurulur.

Akut-Kronik öksürük: Öksürüğün süresine göre akut veya kronik öksürüklerden söz edilir. 4 haftaya kadar süren öksürükler akut öksürüklerdir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarında, özellikle soğuk algınlığında sıklıkla görülür. Eğer öksürük 4 haftadan uzun sürüyorsa, bu öksürükler kronik öksürük olarak adlandırılır. Bu durumlarda öncelikli olarak kişinin sigara kullanımı veya sigara dumanına maruz kalması, meslek ve hobi durumu sorgulanır. 8 haftadan uzun süren öksürükler ise hafife alınmamalıdır, geçmeyen öksürük ciddi bir hastalığın habercisi olabilir.

Öksürüğün hangi hastalık ile ilgili olduğu nasıl anlaşılır? Öksürüğün nedenleri

Öksürük
Öksürük başka bir hastalığın da habercisi ya da belirtisi olabilir. Bu nedenle öksürük tedavisi başlamadan önce öksürük semptomları çok iyi analiz edilmelidir. Peki öksürük hangi hastalıkların habercisi olabilir?

Öksürüğün hangi hastalık ile ilgili olduğu nasıl anlaşılır? Öksürüğün nedenleri

Öksürük başka bir hastalığın da habercisi ya da belirtisi olabilir. Bu nedenle öksürük tedavisi başlamadan önce öksürük semptomları çok iyi analiz edilmelidir. Peki öksürük hangi hastalıkların habercisi olabilir?

Kuru öksürük ve COVID-19

31 Aralık 2019 tarihinde Çinde Wuhan kentinde görülen ve 11 Mart 2020 tarihinde küresel salgın olarak açıklanan COVID-19 veya daha yaygın kullanımı ile yeni koronavirüs enfeksiyonunda kuru öksürük ilk tanımlanan belirtiler arasında yer almıştır. COVID-19 ile enfekte kişilerde sıklıkla nezle, grip belirtileri olan kuru öksürük tarif etmiştir. Klinik seyirde bu hastaların daha sonra yüksek ateş ile birlikte solunum sıkıntısı geliştirdikleri ve tıbbi desteğe ihtiyaç duydukları görülmüştür. Coronavirüs hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Bronşit ve bronş kanseri

Bronşitin neden olduğu öksürük alt solunum yolları ve akciğerde bulunan enfeksiyondan dolayı ortaya çıkar ve genellikle balgamlıdır. Öksürük yoğun ve şiddetli olur. Daha çok soğuk algınlığının sebep olduğu bu tarz öksürük için iltihaplanmanın tedavi edilmesi gerekir fakat iltihap tedavi edilse de kuru öksürük bir süre daha devam edebilir. Bronşitte balgam genellikle şeffaf veya sarı renklidir. Fakat bazı durumlarda sarı, sarımsı, gri veya yeşil renkli balgam zatürre veya akciğer apsesi habercisi olabilir. Bu yönde şikayetleri olanlar öksürüğe ne iyi gelir sorusunun cevabını Göğüs Hastalıkları Bölümü doktorları yanıtlayabilir. Eğer sigara içiyorsanız ve sabahın erken saatlerinde sıklıkla balgamsız bir öksürüğünüz var ise bu ciddiye alınması gereken bir öksürüktür. Böyle durumlarda bronşit ve bronş kanseri riski göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer ciddi bir rahatsızlık durumu yok ise bu tarz bir öksürüğe ne iyi gelir sorusunun cevabı ise sigarayı bırakmak şeklinde açıklayabiliriz. Bunun için Akupunktur Bölümü sigarayı bırakmak isteyen kişilerin sigara kokusuna bir tiksinti oluşturmasına ve sigarayı bırakmasına yardımcı olmaktadır.

Mide hastalıkları

Yemeklerden sonra göğüs kemiği altında, mideden boğaza doğru yükselen bir yanma hissi ile birlikte öksürük ortaya çıkıyorsa,  gastroözefageal reflü nedenli olabilir.  Mide rahatsızlığı olan kişilerde öksürük ayrıca sırt üstü yatar pozisyonda artar. Böyle bir şikayetiniz var ise Gastroenteroloji Bölümü’nü ziyaret etmeniz gerekmektedir.

Astım

Astım, öksürüğü genellikle gece sabaha karşı kronik ve inatçı bir öksürük olarak kendini göstermektedir ve yaş olmasına rağmen genellikle balgam çıkarmak zordur. Astım rahatsızlığı olanlarda öksürük ile beraber nefes darlığı ve göğüs tıkanıklığı görülmektedir. Eğer bu şikayetleriniz varsa, öksürük giderek artış göstereceği için astımda öksürüğe ne iyi gelir sorusunun yanıtlanması önemlidir. Bu sebeple bir an önce Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden randevunuzu almayı ihmal etmeyin.
Kalp Hastalıkları

Öksürük genellikle yatınca ortaya çıkıyor, ayakta ve otururken hafifliyorsa gizli kalp yetmezliğine işaret edebilir. Özellikle uyurken başlar ve öksürük ile birlikte nefes darlığı da görülür. Bazı durumlarda bu öksürük ile hafif kanlı balgam da görülebilir. Kalp yetmezliğinde ilaç tedavisi genellikle öksürüğe ne iyi gelir sorusuna yanıt olur. Fakat kalp yetmezliğini işaret eden bulgularınız varsa en kısa sürede Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezi’nden randevu almalısınız.

Alerji

Alerjik durumlar hapşırma, akıntı, göz sulanması ve kaşıntının yanı sıra rahatsız edici öksürüğü de sebep olabilir. Alerjik öksürük genellikle boğazın arkasına akan balgamdan kaynaklanır. Rahatsız edici olabilen bu öksürüğe ne iyi gelir sorusu alerjinizin sebebine göre değişmektedir. Alerjinizin sebebini öğrenmek için Cilt Sağlığı Merkezi’ne yapılan alerji testleri tanı koymada yeterli olacaktır. Alerjinin sebebi bulunduktan sonra öksürüğe ne iyi gelir sorusu, alerjinizin çeşidine göre yanıtlanır. Eğer polen alerjiniz varsa, mevsimsel olarak tekrar eden bu alerjiden sakınmak için polenlerin yoğun olduğu dönemlerde dışarıya çıkmamaya özen gösterin. Sigara, güçlü koku ve dumanlardan uzak durun. Evinizdeki alerjenleri azaltın, sıklıkla halılarınızı süpürün ve evde toz olmamasına dikkat edin.

KOAH

KOAH, akciğerdeki hava yollarının daralmasından kaynaklanan kronik bir hastalıktır. Sigara içen çoğu kişi, öksürük ve balgam şikayetlerini sigaraya bağlayıp geçiştirdikleri için, ilerleyen seviyelerde ölümcül olabilen KOAH hastalığı tanısında geç kalınabilmektedir. KOAH hastalığı beraberinde uyku apnesi, diyabet, koroner kalp hastalıkları gibi birçok hastalığın da gelişmesine sebep olmaktadır. Erken tanı ile ortadan kaldırılabilen bu hastalığın teşhisinde 40 yaşın üstündeki kişilerin her yıl soluk testi yaptırmasında fayda vardır. Peki KOAH’dan kaynaklanan öksürüğe ne iyi gelir? KOAH’nın en büyük sebeplerinden olan sigaranın mutlaka bırakılması gerekir. Aynı şekilde hava kirliliği ve egzoz dumanları da çok etkilidir. KOAH hastalığında tedavi olmadan öksürüğün kesilmesi ise çok sakıncalıdır.
Çocuklar ve Bebeklerde Öksürük Ne Zaman Tehlikelidir?

Çocuklarda ve bebeklerde öksürük genelde basit bir sorundan kaynaklanabilirken, ciddi hastalıklara da işaret edebilir. Bu sebeple çocuklarda öksürük asla ihmal edilmemelidir. Özellikle aşağıdaki durumların varlığında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’ne başvurmalısınız:

 • Öksürük 2 veya 3 haftadan uzun sürdüyse ve gün geçtikçe artıyorsa,
 • Ateşle birlikte öksürük geliyorsa ve öksürükten sonra kusma varsa,
 • Günlük aktivitelerini ve gece uykusunu etkiliyorsa,
 • Öksürükle birlikte morarma oluyorsa,
 • Balgamlı öksürükte kan gözlemleniyorsa,

Çocuklarda öksürüğe ne iyi gelir?

Çocuklarda öksürük asla gelişigüzel öksürük ilaçları ile tedavi edilmemelidir. Önemli olan öksürüğü bastırmak değil, sebebini ortaya çıkarıp hastalığı tedavi etmektir. Özellikle balgam söktürücü gibi öksürük şurupları, öksürüğü bastırırken aynı zamanda balgamı da arttırır. Bu durum ise solunum yollarında sıkıntıya yol açabileceği gibi, solunum kasları tam gelişmeyen 6 aydan küçük bebeklerde ise ciddi sıkıntılara yol açabilir.

Doktorunuzun verdiği tedavi yanında destekleyici önlemlerle öksürüğe ne iyi gelir diye sorarsanız aşağıdaki pratik çözümleri uygulayabilirsiniz:

 • Çocuğunuzun odasını her gün havalandırın ve kaloriferinin üzerine bir kap su koyun.
 • Odanın nemini ayarlayın. Bunun için buhar makinaları kullanabilirsiniz, fakat bu cihazlar kolay enfeksiyon barındırabileceği için cihazın ve kullanılan suyun temiz olmasına dikkat edin.
 • Burnunu sık sık tuzlu suyla temizleyin.
 • Yatarken yastığını biraz yükseltin
 • Çocuğunuzun öksürüğü eğer alerjik öksürük ise evdeki halı, yorgan, yastık, kazak gibi yün eşyaları kullanmayın.
 • Balgamın kolay sökülmesi için bol su tüketmesini sağlayın.

Doğal yollar ile öksürük nasıl geçer? Hangi bitki çayları öksürüğe iyi gelir?

ÖksürükÖksürüğe ne iyi gelir sorusunun bir yanıtı da bitki çaylarıdır. Ancak her bitkinin özelliği ve yan etkileri farklı olacağından kendinize uygun bitkilerin çaylarını seçmelisiniz. Bazı bitkiler kaynatılarak içilirken bazıları ise demlenerek hazırlanmalıdır. Öksürüğünüze iyi gelebilecek birkaç bitki çayını şöyle sıralayabiliriz: 

Zencefil Çayı: Soğuk algınlığı ve nezlede öksürüğe ne iyi gelir sorusuna cevabı doğal yollarda arayanlar için en etkili çözüm zencefil çayıdır. Ayrıca iltihap giderici özelliği olan zencefili dilerseniz bal ve ağrı giderici özelliğinden dolayı karanfil ile karıştırarak kür halinde de tüketebilirsiniz.
Ihlamur Çayı: Kış aylarında en çok tercih edilen bitki çaylarından ıhlamur ise ağrı ve iltihap gidericidir. Günde 2 bardak ıhlamur çayını şekersiz içmeye özen gösterin. Şeker çaydaki bileşenler ile tepkimeye girerek, yararlı yanlarını azaltabilmektedir.

Adaçayı: Adaçayı hem boğazı yumuşatır hem de ağrısını azaltır. Bitki çayı olarak tüketilen adaçayını aynı zamanda gargara olarak da kullanabilirsiniz.
Nane Çayı: Soğuk algınlığında sıkça tercih edilen nane çayını bir dilim limon ve 1 çay kaşığı bal ile karıştırarak tükettiğinizde soğuk algınlığı etkilerini azaltacaktır.

Ekinezya Çayı: Bu çay öksürüğe ne iyi gelir sorusuna birebir cevap olmasının yanında aynı zamanda bağışıklık sistemini desteklemesi ile bilinmektedir. Enfeksiyon ve soğuk algınlığına birebir olan bu çayı tek olarak veya diğer yaptığınız çayların içerisine ekleyerek tüketebilirsiniz.

Ayva Çayı: Boğaz yumuşatan ve öksürüğü azaltan diğer bir çay ise ayva çayını, sıcak su içerisinde ayva tohumlarını 10 dakika bekleterek soğuk olarak tüketebilirsiniz.

Unutmayın, öksürüğe iyi gelen bitki çayları semptomlarınızı azaltsa da, öksürüğe neden olan hastalığı tedavi etmez. Bu sebeple özellikle geçmeyen kronik öksürükleriniz için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Paylaş

Hastalık ve Tedaviler

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz