El Parmak Kırıklıkları

El parmak kırıklarının tedavisinde temel hedef erken ve tam hareket olmalıdır. Çoğu el ve parmak kırığı alçı ya da atel gibi cerrahi dışı yöntemlerle tedavi edilebilir.

El parmak kırıklarının tedavisinde temel hedef erken ve tam hareket olmalıdır. Çoğu el ve parmak kırığı alçı ya da atel gibi cerrahi dışı yöntemlerle tedavi edilebilir. Çok parçalı kırıklarda, kırık uçları birbirinden ayrılmışsa ya da kırık dış ortamla ilişkili ise (açık kırık) cerrahi tedavi gerekli olabilir. Özellikle eklem yüzlerini ilgilendiren kırıklarda, kırık parçalarının pürüzsüz olarak bir araya getirilmesi ve sağlam bir tespit elde edilerek erken dönemde hareket sağlanması, ilerde oluşabilecek kireçlenmeleri önlemek açısından çok önemlidir. 

Ameliyat sırasında el parmak kırıkları çeşitli tel veya plak-vidalarla sağlam bir şekilde uç uça sabitlenir. Ameliyat sonrası uygulanacak rehabilitasyon programları, karmaşık el hareketlerinin sorunsuz olarak geri kazanılmasında büyük önem taşır

El bileği kırıklarında (Colles) en rastlanılan kırık radius kemiğinin alt ucunda görülür. Bu kırıklar genellikle açık el üzerine düşme ile oluşur. El bileğindeki ufak kemiklerimiz arasında en sık kırık ‘Skafoid’ kemiğinde oluşur. Kırıklarda tedavi, cerrahi olarak kırığın taze kemik aşıları ile desteklenmesi ve çeşitli vidalarla sabitlenmesi ile yapılır.

El bileğinin baş parmak tarafında kalan yan kısmında hassasiyet ve birinci parmak hareketlerinde ağrı ile seyreden bir hastalık olan De Quervain Sendromunda tedavide birinci basamak, baş parmak hareketlerini kısıtlayıcı bir atel kullanılmasıdır. Bu tedavi antienflamatuar ilaçlarla desteklenir. Düzelme görülmeyen olgularda ağrılı bölgeye kortikosteroid enjeksiyonu genellikle fayda sağlar. Bu yöntemler başarısız olursa cerrahi olarak tendonların geçtiği tünelin gevşetilmesi ile iyileşme sağlanır.
“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
El Parmak Kırıklıkları biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz