Düzgün Duruş Egzersizleri

Grup Florence Nightingale Hastaneleri Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü bünyesinde oluşturulan program; herhangi bir ortopedik, nörolojik ve hatta metabolik nedenle bedenin biyomekanik olarak bozulduğu ve buna bağlı kas iskelet sistemine ait ağrıların, hareket kısıtlılıklarının, şekil ve postür bozukluklarının oluştuğu, kas gücünün ve dayanıklılığının azaldığı tüm durumlarda kullanılan bir tedavi programıdır.

Buradaki temel felsefe; vücudu işleyen biyomekanik bir sistem olarak değerlendirmek ve kas iskelet sistemini oluşturan tüm yapıların, iyi işleyen bir makinede olduğu gibi, birbiriyle uyumlu ve akıcı çalışmasını sağlamaktır.

Postür bozukluğu neden önemlidir?

Modern insanın yaşam şeklindeki değişiklikler çok genç yaşlardan itibaren kas iskelet sisteminde yapısal olmasa da fonksiyonel bozuklukların oluşmasına neden olmaktadır.

Postür bozuklukları olarak isimlendirdiğimiz bu durumlar aslında çok daha derin problemleri bir arada getirir. Çünkü postürün bozulmasıyla başlayan süreçte sadece boyun, sırt ve bel ağrıları değil tüm bedenle ilgili bir fonksiyon bozukluğu süreci başlar. Vücudu bir bina olarak düşünürsek, omurga bu binanın taşıyıcı kolonudur. Yani bu kolondaki bozukluklar tüm binanın dayanıklılığını etkileyecek ve sarsıntı ve darbelerden daha fazla etkilenmesine yol açacaktır. Kas iskelet sistemini oluşturan tüm yapılar birbiriyle bir etkileşim halindedir. Kinetik zincirler dediğimiz bu fiziksel etkileşim mekanizmaları nedeniyle de omurgasında bozukluk olan bir kişide kol ve bacaktaki tüm yapılarla ilgili sakatlanmalar da daha fazla olmaktadır.

İnsan sağlığı omurganın sağlıklı olmasına bağlıdır.

Bu biyomekanik bakış açısıyla denebilir ki insan sağlığı, omurganın sağlıklı olmasına bağlıdır. Omurganın özellikle sırt ve bel bölgesindeki derin kas yapıları, günlük yaşamdaki hareketlerimiz sırasında vücüdun sağlıklı ve güvenli hareket edebilmesi için bir iç korseleme sistemi oluşturur. İşte bu iç korseleme sistemini güçlendirdiğimizde sağlıklı bir taşıyıcı kolonumuz yani omurgamız olacaktır. Sadece boyun, sırt ve bel ağrıları değil, omuz, kalça, diz ve ayak bileği bölgelerine binen yükler de kontrollü olacağından sakatlıkların önlenmesi mümkündür. İç korseleme sisteminin güçlendirilmesi ile çok daha akıcı ve enerjik, daha az yorulan bir kas iskelet sistemine sahip olabiliriz. Hareketlerdeki bu kontrol ve akıcılık, günlük yaşantımızda doğru bir duruşu olan, ağrısız, sakatlanma riski daha az ve beden algısı yüksek, mutlu bir birey olmakla sonuçlanır.

Grup Florence Nightingale Hastaneleri Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü bünyesinde doğru duruş postür programı nasıl uygulanır?

Hastanelerimizde uygulanan bu program 5'er haftalık bölümler halinde uygulanan ortalama 10 haftalık bir süreci kapsar. Öncelikle kişinin Fizik tedavi ve Rehabilitasyon uzman hekimi tarafından değerlendirilmesiyle başlar. Bu değerlendirme insan kas iskelet sisteminin hareket eden bir sistem olarak değerlendirilmesini içerir ve ağırlıklı olarak postür, yürüme, kas gücü ve nörolojik muayeneyi içerir.

Hastanın biyomekanik özelliklerine ve hastalığına bağlı tedavi hedefleri belirlendikten sonra bu sistemde deneyimli bir medikal egzersiz eğitmeni tarafından bire bir egzersiz uygulamaları başlatılır.

Doğru duruş postür programında; kullanılan egzersiz sistemi tüm vücut elektriksel kas uyarımıdır (EMS). Vücudun ana kaslarına elektrik uyarımı sağlayan bu sistemde hasta daima aktif olarak medikal egzersiz yapmaktadır. Uygulama 25 dk ve haftada maksimum 2 kez olarak yapılır. 5 haftada 10 seans çalışan hasta bu sürenin sonunda hekim tarafından kontrol değerlendirmeye alınır. Bu değerlendirme sonucunda bir sonraki aşama için karar verilir. Genellikle iyi bir postür düzeltme ve iç korseleme sisteminde güçlendirme sağlayabilmek için ortalama 20 seans yani 10 haftalık bir süreç gerekmektedir.

Sistemin en önemli özelliği, elektrik uyarımı yardımı ile aktif egzersiz yapılırken, eklemlerin zorlanmasına neden olacak büyük ve zorlayıcı hareketlerden kaçınabilmektir. Yani küçük ama doğru ve güvenli hareketler yaptırarak büyük sonuçlar almak mümkün olabilmektedir. Bir diğer önemli özellik ise, bu programın, aslında alışılagelmiş egzersiz programları ile çalıştıramadığımız, ama omurganın çevresinde yer alan ve onu korumakla görevli olan derindeki iç korseleme kaslarını güçlendirebilmesidir.

Tüm vücut elektro kas uyarımı ile postür rehabilitasyonu programından en çok yarar gören hasta grupları kimlerdir?

Tüm vücut elektro kas uyarımı ile postür rehabilitasyonu programından en çok yarar gören hasta grupları, özellikle sırt ve bel bölgesini ilgilendiren hastalık ve ameliyatlardan sonra günlük yaşantısına dönememiş olan kişilerdir. Bunların içerisinde ağrılı kas spazmları, bel fıtıkları, kırıkla bir arada ya da kırık olmadan osteoporoz yani kemik erimesi, duruş bozuklukları ve bununla bağlantılı boyun, sırt ve bel ağrıları, kalça problemleri ve omuz problemleri sayılabilir.

Metabolik hastalıklar nedeniyle özellikle uygunsuz yağ dağılımı ve postür bozukluğu olan diyabet ve obesite gibi hastalıklar da bu program dahilinde tutulmaktadır.