Çocukta Purpura ve Ekimoz

Damar içerisindeki bulunan kırmızı kan hücrelerinin deri altı dokulara çıkması sonucu ortaya çıkar. Genellikle travma, yaralanmalar, infeksiyonlar, iltihabi değişiklikler, dokuların bütünlüğünü bozan durumlar kanın pıhtılaşma sisteminde herhangi bir sorun olmadan purpuraya neden olur.

Purpura: Deri altında gözlenen iğne ucu büyüklüğünden büyük kanamalara purpura adı verilir.

Damar içerisindeki bulunan kırmızı kan hücrelerinin deri altı dokulara çıkması sonucu ortaya çıkar.
Genellikle travma, yaralanmalar, infeksiyonlar, iltihabi değişiklikler, dokuların bütünlüğünü bozan durumlar kanın pıhtılaşma sisteminde herhangi bir sorun olmadan purpuraya neden olur.

Ekimoz: Deri altında gözlenen 1 cm’den büyük kanamalara ekimoz adı verilir.

ITP (Idiopatik trombositopenik purpura)

ITP “İdiopatik Trombositopoenik Purpura” kişide nedeni bilinmeyen bir şekilde trombosit sayısının azalması ve bunun sonucunda vücutta görülen kanamalar anlamına gelmektedir. ITP’nin iki tipi vardır; Akut (kısa sürede ortaya çıkan) Kronik (uzun süren) Akut ITP genellikle 6 aydan kısa sürer ve genellikle çocuklarda, her iki cinste eşit görülür. Kronik ITP daha çok erişkinlerde ve kadınlarda erkeklerden 2-3 kat daha fazla görülen formdur. ITP, birçok çocukta son derece hafif seyreder ve birkaç hafta ya da ay sürerek bir daha tekrarlamaz. Çoğu zaman tedaviye bile gerek kalmadan trombosit sayısı 8-12 ayda normale döner. Çocuklarda % 5 oranında hastalık tedaviye dirençlidir. Erişkinlerde ise hastalık genellikle daha uzun sürer. Hatta hastalığın yıllarca sürdüğü vakalar bildirilmiştir.

ITP’nin nedeni

ITP oto-immun kökenli bir hastalıktır. Oto-immün dediğimiz hastalıklarda vücudumuz kendi hücre ve dokularını yabancı hücre gibi kabul eder ve onları yok etmeye çalışır. ITP’de vücudumuzun kendi trombositlerini yabancı olarak kabul eder. Trombositler kemik iliğinde normal olarak üretilirler fakat sonra kanda antikorlarla kaplanarak dalakta parçalanırlar. Çocuklarda ITP’nin oluşumunu enfeksiyon tetikleyebilir.

Hastalığın bulguları nelerdir?

Hastalarda kanama vardır. Kanama vücut içinde ya da vücut dışında; deri ve derialtında oluşabilir. Deride görülen kanamalar peteşi veya purpura şeklinde oluşabilir. Peteşiler derinizdeki küçük kırmızı ya da mor noktalardır. Purpura ise mor, kahverengi ve kırmızı berelenmelerdir. Hastalarda dış kanamalar aynı zamanda burun kanaması, diş fırçalarken diş eti kanaması, anormal adet kanaması, kesilen bir yerin kanamasının uzun süre durmaması şeklinde olabilir.İdrarda veya dışkıda kan görülmesi ya da makattan kanama olması da sık rastlanılan belirtilerdendir. ITP aniden belirti verebileceği gibi zamanla da ortaya çıkabilir. Hafif ITP sıklıkla bulgu vermez. Trombosit düşüklüğü rutin kan testi sırasında fark edilir. Ağır trombositopeni vücudun hemen hemen her yerinde kanamaya neden olabilir. Bu tablo acil tedavi gerektirir.

Hastalığın tedavisi nasıldır?

Hastalığın tedavisi kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Bazı olgular eğer trombosit sayıları çok düşük değilse yalnızca takip edilir. Genel olarak tedavide ilk seçenek ilaç tedavisidir. İlaç tedavisinde steroidler sıklıkla tercih edilir. Steroidler içinde Prednizon en sık kullanılan ilaçtır. Steroidlerin yan etkilerinden dolayı uzun süre kullanılmaları sakıncalıdır. Tedavide bu durum göz önünde bulundurulur.Yan etkilerin gözlendiği, dirençli hastalarda dalak alınması (splenektomi) işlemi uygulanır. Dalağın alınmasının erişkine çok fazla bir zararı yoktur. Kişi bazı enfeksiyonlara duyarlı hale gelebilir ki bu durumda dalak alınma operasyonundan önce hastalar özellikle kapsüllü mikroorganizmalara (Hemofilus, pnomokok ve menenkokok) karşı aşılanmalıdır. Acil kanamalı veya splenektomi öncesinde hastalara trombosit verilebilir. ITP’li hastalarda temel tedavi parametrelerinden bir tanesi de yaşam şeklini düzenlemektir. Trombosit sayısı düşük olduğu için bu hastalar kanamaya meyillidir. Travmaya açık olan aktivite ve sporlardan kaçınmak gerekir. Futbol, boks, kayak, atçılık gibi sporlar travmaya açık aktivitelere örnek olarak verilebilir. Bu aktivitelerde en çok korkulan; kafa travmalarıdır ve ITP’li bir hasta travma sonrası rahatlıkla beyin kanaması geçirebilir. Bu tür aktiviteler yerine hasta yürüyüş, bisiklet gibi daha güvenli aktiviteler yapılabilir.

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Çocukta Purpura ve Ekimoz biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz