Çocuklarda Karın Ağrısı

Çocuklarda gözlenen karın ağrısının çok çeşitli nedenleri olabilmektedir. Her ne olursa olsun karın ağrısı ciddiye alınması ve hemen doktora başvurulması gereken bir durumdur.

Çocuklarda gözlenen karın ağrısının en sık karşılaşılan nedenleri arasında; mide bağırsak enfeksiyonları, kronik kabızlık, parazitler yer almaktadır. Çocukların karın ağrısı şeklinde tanımladığı şikayetler; böbrekler, mesane ya da idrar yolu ile ilgili problemlerden de kaynaklanabilmektedir. Bu tür iç hastalıkları nedeniyle ortaya çıkan ağrılar anlık değil daha kroniktir (devamlı).

Genetik bir hastalık olan Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF)'in de başlıca belirtisi karın ağrısı ve yüksek ateştir.

Çocuklarda gözlenen şiddetli karın ağrısının en sık rastlanan bir diğer nedeni de akut apandisittir. Apandisit ince ve kalın bağırsak arasında kalan bir organdır. Apandisitin bir nedenden (parazit, dışkı, lenf bezi) dolayı tıkanması şikayetlere neden olur. Tıkanan apandisit bir süre sonra şişmeye başlar ve enfeksiyon gözlenir. Eğer cerrahi olarak müdahale edilmezse apandisit patlar.

Bağırsak düğümlenmesi de çocuklarda gözlenen karın ağrısının nedenlerinden biridir. Bu durumda gözlenen ağrı çok şiddetli olmaktadır. Kusma, mide bulantısı, karında şişlik, dışkıda kan diğer belirtiler arasındadır. Özellikle 9-12 aylık çocuklarda daha sık gözlenen bağırsak düğümlenmesi üst solunum yolları enfeksiyonlarından sonra ortaya çıkabilmektedir. Cerrahi olarak tedavi edilebilmektedir.