Anestezi

Anestezi, kelime anlamı olarak "hissizlik, duyusuzluk" demektir. Anestezi amacıyla size verilen ilaçlar, bir yandan bu hissizliği sağlarken bir yandan da ağrı duyusunu ve olanları hatırlamanızı engeller.

Anestezi, kelime anlamı olarak "hissizlik, duyusuzluk" demektir.

Anestezi amacıyla size verilen ilaçlar, bir yandan bu hissizliği sağlarken bir yandan da ağrı duyusunu ve olanları hatırlamanızı engeller.

Anestezi türleri

Genel Anestezi:

Eğer hasta anestezi altında tamamen şuursuz ise buna "Genel Anestezi" denir. Genel anestezi için pek çok ilaç kullanılır. Bu ilaçlar damar yolu ile verilebildiği gibi, gaz olarak da uygulanabilir. Hangi ilacın kullanılacağı ise hastadan hastaya göre farklılık gösterir. 

Bölgesel Anestezi:

Vücudun bir kısmının (kol, bacak, göğüs gibi) iğne yapılarak uyuşturulmasına "Bölgesel Anestezi" denilir. Bölgesel anestezinin spinal, epidural, sinir bloğu gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Lokal Anestezi:

Lokal anestezi küçük cerrahi girişimlerde kullanılır ve sadece girişimin yapıldığı kısım uyuşturulur.

Ameliyathane dışı anestezi uygulamaları ve anestezi çalışma alanları

Anestezi uygulamaları sadece ameliyathanede ve ameliyathane şartlarında yapılmamaktadır. Bazen hastaların durumuna ve yapılacak işleme göre, girişimsel yada tanı amaçlı uygulamaların yapıldığı her bölümde, sedasyondan genel anesteziye kadar çeşitli düzeylerde anestezi uygulamaları, gerekli şartlar sağlanarak gerçekleştirilebilmektedir.

Anestezi hekimlerimiz Tüp bebek kliniği, gastroskopi, kolonoskopi, bronkoskopi, kalp ve beyin anjiyo laboratuvarları, radyoloji (MR, BT) bölümlerinde ameliyathane dışı anestezi uygulamalarını gerçekleştirmektedirler.

Anestezi oldukça geniş kapsamlı bir tıp dalıdır. Günümüzde anestezi doktorlarının ameliyathane dışında da pek çok uğraşı alanları vardır.

Hastaların çok yakından takip edildiği ve özellikli girişimlerin yapıldığı çok özel bölümler olan Yoğun Bakım (Reanimasyon) Üniteleri, Anestezi ve Reanimasyon uzmanı doktorların aktif olarak çalıştıkları bölümlerden biridir. Yoğun Bakım, ileri organ destek sistemleri ve girişimsel müdahaleler ile izleme gerektiren kritik hastalık koşullarındaki hastaların teşhis, tedavi ve bakımı ile uğraşan bir bilim dalı olarak kabul edilmektedir. 

Ameliyat sonrası ağrı dışında kalan, kronik ağrı olarak tanımlanan ağrı gruplarının tanı ve tedavisi ile ilgilenen, Ağrı/Algoloji bilim dalı da son yıllarda modern tıbbın içerisinde hızla gelişmiş ve bugünkü konumuna gelmiştir. Algoloji bölümü, bu konuya yönelmiş, bu konuda eğitim almış, bilgi, görgü ve becerilerini bu yönde geliştirmiş anestezi uzmanları tarafından başarıyla yönetilmektedir.
“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Anestezi biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz