Yüksek Tansiyon Hastasıyım, Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Yüksek tansiyon (hipertansiyon ) genellikle “sessiz hastalık” olarak adlandırılır. Çünkü pek çok kişide bir belirtiye neden olmaz.

Yüksek tansiyon (hipertansiyon ) genellikle “sessiz hastalık” olarak adlandırılır. Çünkü pek çok kişide bir belirtiye neden olmaz.

Tanı konulmamış ve tedavi edilmemiş yüksek tansiyon; kalp hastalıklarına, inmeye, dolaşım bozukluklarına ya da böbrek yetmezliklerine neden olabilir. Bu nedenle, tansiyonunuzun normal sınırlar içinde olduğundan emin olmak için yapılan düzenli doktor muayenesi büyük önem taşır. Özellikle ailesinde yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, diyabet gözlenen kişiler ve aşırı kilolu olanlar için bu kontroller çok önemlidir.

Ne zaman doktora gitmeniz gerektiği ile ilgili genel bazı durumlar şöyledir:

Hipertansiyon tedavisi görüyorsanız ve doktorunuzun verdiği ilaçlara rağmen tansiyonunuz hala yüksekse (örneğin; ardışık olarak 2-3 defa tansiyonunuz yüksek çıktıysa) hemen doktorunuza başvurmalısınız. Böyle bir durumda tansiyonunuzun yükselmesine neden olabilecek diğer sorunların (böbrek hastalıkları, hormonal sorunlar, damar tıkanıklığı ya da tiroid sorunları..)varlığı araştırılabilir.

Halsizlik, bulantı, nefes darlığı, sersemlik, aşırı terleme, görme sorunları ya da kafa karışıklığı gibi belirtiler ile karşılaşırsanız hemen doktorunuzu arayın. Bu belirtiler aynı zamanda ilaçların da yan etkisi olabilmektedir. Doktorunuz ilaç dozunuzu y ada ilacınızı değiştirerek tedavinize devam edebilir.

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Yüksek Tansiyon Hastasıyım, Ne Zaman Doktora Gitmeliyim? biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz