Vitaminlerin Deriye Etkileri

Vitaminler biyolojik olarak aktif, vücudumuzun fonksiyonlarının sağlıklı işleyişi açısından vazgeçilmez ve birçoğu esansiyel olan organik bileşiklerdir. Vitaminler yağda ve suda eriyen vitaminler olarak başlıca iki gruba ayrılırlar. 

Vitaminler biyolojik olarak aktif, vücudumuzun fonksiyonlarının sağlıklı işleyişi açısından vazgeçilmez ve birçoğu esansiyel olan organik bileşiklerdir. Vitaminler yağda ve suda eriyen vitaminler olarak başlıca iki gruba ayrılırlar. Yağda eriyen vitaminler A, D, E, K; suda eriyenler ise B ve C vitaminleridir. Yağda eriyen vitaminler ihtiyaç olandan fazla alındıklarında vücutta birikebilirler. Vitamin eksiklikleri gelişmiş ülkelerde sıklıkla metabolik veya organik bozukluklara bağlı olarak, gelişmekte olan ülkelerde ise malnütrisyon/ kötü beslenme ile ilişkili olarak ortaya çıkmaktadır.

Derimiz çevresel faktörlere ve deri için önemli bir serbest radikal üreticisi olan güneşe en çok maruz kalan en büyük organımızdır. Bazı vitaminler epidermis ve dermisin günlük fonksiyonlarını düzenlemek için gerekli iken bazı vitaminler topikal/ yüzeysel uygulamalar yoluyla derinin UV ile tetiklenen hasardan korunmasına yardımcı olmaktadır

A vitamini

A vitamini doğada başlıca hayvani yağlarda, sütte, yumurtada, karaciğerde, balık yağında, havuçta, domateste, renkli sebze ve meyvelerde bulunmakta, bazı mantar türleri ve bazı bakteriler tarafından üretilmektedir. A vitamini eksikliğinde deride kuruluk ve pullanma gelişir. Ağızdan alındığında A vitamini karaciğerde depolanır. A vitaminin yaklaşık 1/3’ü karoten formundadır. Karotenlerin başlıca etkisi deriyi ultraviyole (UV) radyasyonundan korumalarıdır. Foto yaşlanma gösteren deride mevcut olan kırışıklık ve kabalaşmayı, melazmayı (ciltteki siyah kahverengi lekeler) ve lentigoları (güneş lekesi) azaltır. A vitamininin dışarıdan sürülmesinin kolajen yapımı arttırdığı da gösterilmiştir.

B vitaminleri

B vitaminleri suda eriyen bileşiklerdir ve fazla alındıklarında vücuttan atılırlar. B vitamini çok çeşitli besinlerde bulunmaktadır. B vitamini; tüm tahıllarda, muz, patates, karaciğerde, hindi etinde bulunur. Ultraviyole hasarını azaltıp, kollagen sentezini uyarır.

Derinin yağ tabakasının korunmasına katkıda bulunur. Yara iyileşme sürecinde olumlu etkisi vardır. Folik asit DNA sentezinde görev alır. Kemik iliği hücreleri gibi hücresel döngüsü hızlı hücrelerde DNA sentezi için kritik öneme sahiptir. Eksikliği yaşlılarda, alkoliklerde, metotreksat ya da fenitoin gibi bazı ilaçların alınması durumunda meydana gelir. Eksikliğinde hematolojik değişiklikler gelişir. Deri sürekli folik asit ihtiyacı olan bir organdır. UV ışınlarına maruz kalmak derideki folik asit ve türevlerinin azalmasına neden olur. Folik asit eksikliğinde DNA tamir mekanizmalarının azalması ile ilişkili olarak deride karsinogenez artabilir. Bu nedenle derinin sağlığı için folik asit alımı oldukça önemlidir.

C vitamin

C vitamini turunçgillerde ve sebzelerde bulunur, önemli bir antioksidandır. Güçlü bir antioksidan olan C vitamini E vitamininin antioksidan kapasitesini arttırır. Güneşten koruyucu ürünlere eklendiğinde UV koruyucu etkinin arttığı saptanmıştır. C vitamininin kollagen üretimini arttırdığı tespit edilmiş, klinik çalışmalarda foto yaşlanma bulguları gösteren derinin tedavisinde etkili olduğu kanıtlanmıştır.

C vitamini türevi olan askorbik asit; topikal/ harici kullanım ile foto yaşlanma, melazma (ciltteki siyah, kahverengi lekeler) ve çatlak tedavisinde kullanılmaktadır. Topikal uygulamadaki en önemli problem C vitaminin hava ve ışık ile temas sonrasında okside olması ve deriden emiliminin az olmasıdır.

D vitamini

Yağlı balıklarda, karaciğerde, yumurta ve kırmızı ette bulunur. D vitamini sedef hastalığının tedavisinde ve UV ışınlarının deri üzerindeki olumsuz etkilerini baskılanmasında kullanılmaktadır.

E vitamini

E vitaminin antioksidan özellikleri ön plandadır. Bitkilerde, yağlı tohumlarda, mısır, fındık, soya, buğday, bazı et ve süt ürünlerinde bulunur. E vitamini, güneş hasarını ve güneşe bağlı yaşlanmayı azaltmaktadır.

K vitamini

K vitamini yeşil yapraklı sebzelerde, bazı bitkisel yağlarda (kanola, soya, zeytin) bulunur . Ayrıca yararlı bağırsak bakterileri tarafından da üretilmektedir. Kanın pıhtılaşmasında önemli görevi bulunur. Eksikliğinde burun ve dişeti kanamaları, kolay morarma gelişimi görülür. Topikal/ harici olarak %1'lik K vitamini kullanımı ile lazer ve dolgu gibi işlemlerden sonra deride gelişen morlukların daha kısa sürede gerilemesi sağlanabilmektedir. Retinol ile kombine kullanımına bağlı göz altı morluklarında iyileşme bildirilmektedir.

Biotin

Biotin H vitamini ya da B7 vitamini olarak da bilinir. Yağ ve karbonhidrat metabolizmasında rol alır. Maya, yumurta, süt, ve karaciğerde bulunur. Bağırsaktaki yararlı bakteriler tarafından da sentezlenir. Saç dökülmelerinde, bazı saç hastalıklarının ve tırnak hastalıklarının tedavisinde kullanılabileceği belirtilmektedir.Kırılgan tırnaklarda biotin kullanımının tırnak değişikliklerini düzelttiği gösterilmiştir.
“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Vitaminlerin Deriye Etkileri biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz