Vertigo

Denge sistemi nedir? Nasıl çalışır?

Dengeyi sağlamamızda iç kulaktaki denge organı, gözlerimiz ve kaslar-eklemlerde bulunan konum algılayıcılar yer alır.

İç kulakta bulunan denge organları işitme organları ile komşudur. Denge sisteminin ana yapısı labirent denilen; 3 tane yarım daire kanalı ve altında yer alan iki keseden oluşmaktadır.

Labirent yapısı her iki kulakta da bulunur.  Yer çekimi, ileri -geri hareketler  labirentin kesecikleri tarafından, dönme hareketi ise yarım daire kanalları sayesinde algılanmaktadır.

İç kulaktaki denge sistemi sayesinde; vücudun konumu, hareketin şekli ve yönünü algılarız.

Normalde hareketsiz kaldığımızda sağ ve sol iç kulaktan beyine sürekli birbiriyle uyumlu ve eşit mesajlar iletilir. Ancak iç kulağı etkileyen bazı hastalıklar, beyine iletilen mesajların aksamasına ve hareketsiz olunduğu halde beynimizin dönme şeklinde bir hareket algılamasına yol açabilmektedir.

Vertigo ne demek? 

Vertigo Latince bir kelimedir ve "dönmek" anlamına gelir. Vertigoda hasta kendisinin veya tüm çevresindeki nesnelerin döndüğünü hisseder. 

Vertigo şiddetli ise hasta hareket edemez hale gelir ve mide bulantısı-kusma da şikayetleri arasına eklenir.

Baş dönmesi en sık iç kulak hastalıkları sonucu, daha nadir olarak ta beyin ve beyincikle ilgili hastalıklarda ortaya çıkabilmektedir. Bunların yanı sıra alkol ve bazı ilaçlar da baş dönmesine yol açabilmektedir.


İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz