Vajinismus Nedir?

Vajinismus; vajina girişindeki kasların kasılması sonucu, cinsel birleşme girişiminin olanaksız hale geldiği ya da son derece ağrılı olduğu bir cinsel işlev bozukluğudur. Çözümünde profesyonel  yardım almayı gerektirir. Vajinismuslu kadınların çoğu cinsel birleşme ile ilgili korkularını azaltmak için alkol ve sakinleştirici ilaç kullanma yoluna gitse de bu tür çabaların herhangi bir yararı olmamaktadır. Profesyonel yardım, konuyu bilen ve bu konuda deneyimi olan terapistler tarafından verilmelidir.

Vajinismus Belirtileri

Vajinismus şikayetiyle başvuran çiftlerin çoğunun cinsel bilgilerinde eksiklikler bulunmaktadır. Vajinismusu olan kadınlar cinsel birleşme ve cinsellikle ilgili olumsuz beklentiler nedeniyle  cinsel uyaranlara karşı “yanlış” tepkiler vermeyi öğrenmişlerdir. Bu kişilerde genellikle şu alanlarda yanlış bilgilere sahip oldukları görülmektedir:

“Kızlık zarının yırtılması çok acı verir. Bu acı günlerce devam eder. İlk günlerde yürümek, hareket etmek hatta oturmak bile insanın canının yanmasına yol açar.”

“Vajina çok küçük ve dardır; içine bir şey alamaz.”

“Cinsel birleşme çok acı verir. Çok şiddetli kanamalar olur, eşler birbirinden ayrılamazlar. Vajina parçalanabilir ya da yaralanabilir.”

“Hamilelik hastalık gibidir; anne ve çocuk için birçok tehlikelerle doludur.”

“Doğum çok tehlikeli ve acı vericidir. Ölüm riski yüksektir.”

Vajinismus Tedavisi

Tedavide cinsel bilgi eksikliğinin giderilmesi ve cinsellikle ilgili yanlış bilgilerin  düzeltilmesi gerekmektedir. Ayrıca bu yanlış tepkilerin düzeltilmesinde ev ödevlerinden faydalanılır. Ev ödevleri, bilgi düzeyinin artırılması, iletişim becerilerinin geliştirilmesi, cinsellikle ilgili yanlış inanç ve tutumların fark edilmesi ya da yeni cinsel yaşantıların oluşturulmasına yönelik olabilir. 

Vajinismuslu kadınların kendi  bedenlerini tanımalarına yönelik çalışmalar yapılması, cinsellikle ilgili duygular (korku, utanç, suçluluk gibi) üzerine çalışılması, eşin ailesiyle ile olan ilişkilerin düzenlenmesi de tedavide önemli alanlardandır.

Vajinismus şikayetiyle başvuran çiftlerde en sık rastlanan bir özellikte özellikle cinsel iletişimin az olmasıdır. Bazı çiftler birbirlerinin yanında cinsellikle ilgili konuları konuşmaktan utanırlar. Tedavide çiftlerin cinsellikle ilgili konularda daha çok konuşmalarına yönelik çalışmalar yapılır. Cinsel iletişim sorunu olan eşler arasında cinsellik dışındaki alanlarda da iletişim sorunları olması, nadir bir durum değildir. Böyle çiftlerle çalışırken, görüşmelerin bir bölümünde de günlük yaşamdaki iletişim zorlukları üzerinde durulması ve gerekirse bunlarla ilgili ev ödevleri verilmesi çok yerinde olur.

Cinsel ilişkideki en temel davranış dokunmaktır. Dolayısıyla tatminkar bir cinsel ilişki için eşlerin birbirlerine yeterince dokunmaları ve nasıl dokunacaklarını bilmeleri şarttır. Bu nedenle tedavide eşlerin rahat ve endişesiz bir durumda fiziksel yakınlık kurabilmelerine, cinsel arzu ve duygularını birbirlerine açıkça ifade edebilmelerine yardımcı olacak dokunma egzersizleri önerilmektedir. 

Tedavide birleşme denemeleri sırasında ortaya çıkan kasılmalara düzensiz nefes alma, nefesin hızlanması ya da kesilmesi gibi belirtiler de eşlik edebilir. Bu nedenle vajinismuslu kadınlara nefes alıp verme egzersizleri verilir.  Vajinismusta vajina  kaslarına ek olarak karın, kalça ve bacaklarda da kasılmalar ortaya çıkabilir. Bu nedenle bu kas gruplarıyla ilgili gevşetme egzersizlerinin düzenlenmesi yerinde olacaktır.

Tedavinin ilerleyen aşamalarındaki egzersizlerde vajinanın genişletilmesi ve içine bir şey girince kasılmasının önlenmesine yönelik egzersizler ve ev ödevleri planlanır. Basamak basamak ilerleyen süreçte aşamalı cinsel birleşme egzersizleri planlanır. 

Vajinismus davranışçı-bilişsel cinsel terapi yaklaşımıyla başarılı sonuçlar elde edilmektedir.