Sünnet Nedir?

Sünnet mutlaka çocuk cerrahları tarafından yapılması gereken bir ameliyattır. Bu ameliyatta penisin ucunda yer alan "prepisyum" denilen doku parçası çıkarılır.

Örf, adet ve dini nedenlerden dolayı ülkemizde sıklıkla tercih edilen sünnet; tıbbi açıdan da kesinlikle hijyenik bir durum yaratmaktadır. Sık idrar yolu enfeksiyonu geçiren kişilerde ya da doğuştan ürolojik anormalliği olanlarda özellikle önerilen bir ameliyattır.

Sünnet için en uygun yaş nedir?

Genellikle ülkemizde anne babalar sünnet için 3-6 yaş arasını tercih edebilmektedir.

Oysa bu dönem çocuğun cinsel kimliğini keşfetmeye başladığı dönemdir ve lokal anestezi ile yapılan uygulamalar çocuk için bazen psikolojik olarak yıpratıcı olabilmektedir.

Doğumdan hemen sonraki 2 aylık dönem sünnet için en ideal olarak kabul edilen dönemdir. Sünnet, uzman çocuk cerrahları tarafından lokal anestezi altında çok rahatlıkla gerçekleştirilebilmektedir. 2 aylıktan sonra bebeğin bilinç durumu iyice gelişmeye başladığı için lokal anestezi ile bu işlemi gerçekleştirmek zor olabilmektedir.

Sünnet lokal anestezi altında mı genel anestezi altında mı yapılmalıdır?

Bebekler 2 aylık olana kadar lokal anestezi ile sünnet yapılabilmektedir. Ancak bu dönemden sonra bilinç durumu gelişmeye başlamaktadır. Bu dönemden sonra lokal anestezi altında yapılan sünnet operasyonu çocuklarda ciddi psikolojik travmalara neden olabilmektedir. Bu nedenle daha büyük çocuklarda genel anestezi tercih edilmektedir.