Kalp Ameliyatı

Göğüs bölgesinde ani ağrılar ve sıkışmalar gerçekleşiyorsa hayati bir riski erken müdahale ile ortadan kaldırmak için en kısa sürede tedaviye başlanmalıdır. Tedavinin bir parçası olarak kalp ameliyatı önerilen kişiler ameliyatı geciktirmemeli ve en yakın sürede ameliyat gerçekleştirilmelidir.

Kalp Ameliyatına Hazırlık Döneminde Neler Yapılır?

Ameliyat olacak hastanın gerekli tahlillerinin yapılması için, ameliyattan yeteri kadar önce hastaneye başvurulması gerekmektedir. Bu tahliller rutin olup kan, idrar testleri ve elektrokardiyogram (EKG), röntgen filmi gibi tetkiklerdir. 
Kapak hastaları için ameliyat öncesi dişlerin kontrolü ve gerekiyorsa tedavisi gereklidir. Daha önceden yapılmamış ise, koroner anjiogramın ameliyat öncesinde yapılması şarttır. 

Testler hazır olduktan sonra bazen hasta direkt olarak ameliyat için aynı gün hastaneye gelebilir. Ama genel uygulama, hastanın hastaneye ameliyattan bir gün önce kabul edilmesi şeklindedir.

Kalp Ameliyatının Nedenleri Nelerdir?

Kalp ameliyatını gerektiren nedenlerden sadece biri tek başına kalp ve damar yolları hastalıklarını geliştirmese de, kalp ameliyatını gerektiren hastalıklara yol açabilir: Bunlardan bazıları; 
· Diyabet,
· Dengesiz beslenme,
· Hareketsiz bir yaşam tarzı (sedanter yaşam),
· Aşırı kilo (obezite),
· Kan yağlarının yüksekliği (hiperlipidemi),
· Yüksek tansiyon (hipertansiyon).
Yukarıda sayılan hastalık ve etmenlerden bir veya birkaçına sahip olunduğunda, kalp ve damar yolları hastalıklarından birine sahip olma şansı daha yüksektir. Belirtilerini zaman içerisinde yavaş yavaş gösteren bu hastalıklar kalp damarının ani bir şekilde tıkanmasına neden olarak kalp krizine sebebiyet vermektedir. 
Hasta, günlük yaşamında bazı değişiklikler yaparak kalp krizi riskini kendisi de azaltabilir. Sigara kullanımı, kan yağını arttıracak yiyecekler tüketimi ve yüksek kilo gibi sağlığı olumsuz etkileyen alışkanlıklardan kurtularak kalp krizi riski minimum düzeye indirilebilir.

Kalp Ameliyatları Nelerdir? Ameliyat Öncesi Hangi Tetkikler Yapılır?

Kalp ameliyatları arasında; 
· Kalp kapağı ameliyatı, 
· Bypass ameliyatı, 
· Aort anevrizma ameliyatı, 
· Atardamar ve toplardamar kaynaklı hastalıkların ameliyatları,
· Doğuştan gelen kalp kapakçığı hastalıkları,
· Üfürüm gibi hastalıkların tedavisi için ameliyatlar sayılabilir. 
Kalp kapağı hastalığı ve tek damar koroner bypass tedavisinde, robotik cerrahi gibi güncel ve ileri teknoloji ameliyat ve tedavi yöntemleri kullanılır.

Kalp ve damar yolları riskleri Elektrokardiyografi (EKG), akciğer grafisi, ekokardiyografi (kalp ultrasonu), kalp anjiyografisi (kalp kateterizasyonu) gibi yöntemlerden bir veya birkaçı uygulanarak belirlendikten sonra ameliyat aşamasına geçilir.
Bypass ameliyatı hakkında detaylı bilgiye Bypass Nedir? adresinden ulaşabilirsiniz.

Kalp Ameliyatı Öncesinde Neler Yapılır?

Ameliyat öncesinde hastaya yapılacak ameliyatın türü, detayları, iyileşme süreci ve olası komplikasyonlar (iyileşme sürecinde istenmeyen olaylar) hakkında bilgi verilir. Hekim hasta ve yakınlarının sorularını yanıtlar. Hasta ile ilgilenecek hemşire hastanın ihtiyaçlarını belirleyerek hastane sürecinin genel ve tıbbi olarak rahat ve konforlu geçmesini sağlar. 
Ameliyat öncesinde anestezi uzmanı hastayı muayene eder ve test sonuçlarını değerlendirerek ameliyat sırasında dikkat edilmesi gereken durumları belirler.

Ameliyat zamanı önceden belirlenir ve hastanın hastaneye yatış öncesi yapması gerekenler ayrıntılı ve kişiye özgü bir şekilde anlatılır. Bu bilgi, ameliyatın türü ve hastanın genel durumuna göre değişebilir. 

· Koroner bypass veya kapak ameliyatı genellikle 3-6 saat kadar sürer. Ameliyat sırasında yapılacak olan işlemlere bağlı olarak süre değişebilir. Ameliyat öncesi bu süre ancak tahmin edilebilir.

· Hasta yakınları, kendilerine ayrılmış belirli yerlerde ameliyatın tamamlanmasını beklerler. Ameliyat ekibi gerektiği hallerde hasta yakınına kolaylıkla ulaşabilmelidir. 

İyileşme Sürecinde Neler Yaşanır? Nelere Dikkat Edilir?

Yoğun bakım süreci: Kalp ameliyatından hemen sonra hasta yoğun bakım ünitesine alınır ve genellikle 1-3 gün yakından takip edilirler. Burada anestezinin etkisinin tamamıyla geçmesi, hastanın genel durumu, kalp fonksiyonları ve ameliyata özgü takipler yapılır. Hasta tüm beden fonksiyonlarını kazandığında ve genel durumu dengeli bir şekilde iyiye gittiğinde servisteki hasta odasına alınır.

· Hasta yakınları: Hasta yoğun bakımda iken hasta yakınları ile görüştürülmez, çünkü hastanın iyileşme süreci hijyenik ve steril şartlarda devam etmelidir. Ameliyat sonrası tüm hastaların enfeksiyon riski yüksektir. Yoğun bakım doktoru ve hemşiresi hasta yakınlarını bilgilendirir. Eğer hastanın yoğun bakımda yatışı uzun sürerse, hasta yakınları hemşire nezaretinde ve kısıtlı bir süre hastaları ile görüştürülebilir.

· Ameliyat sonrası ağrı: Kalbe ulaşmak için kesi yapılan yerde bir miktar rahatsızlık olur (genellikle kesi göğüs kemiğinin ortasında ve yukarıdan aşağıya bir hat şeklindedir). Genellikle ven greft veya greftler hazırlanmış ise, ayaklarda da bir veya birkaç tane kesi olabilir. Bu bölgelerde de ağrı hissedilebilir. Ama ağrıyı gidermek için mutlaka ilaç verilecektir.

· Hasta odasına geçiş: Kalp ameliyatı sonrası yoğun bakımda, 24 saat devamlı faaliyet içinde olan, sürekli ışıkların yandığı bir ortamda insanın zamanı takip edebilmesi, ortama uyum sağlaması oldukça güçtür. His ve bilincin bu şekilde yanlış yönlenmesinden dolayı duyular bozulup, zihin bulanıklaşabilir. Bu durum özellikle geceleri belirginleşir.

Hasta daha sakin ve sessiz olan odasına geçtikten sonra, birkaç gün içinde tamamen düzelme gösterir. Hasta yakınlarının endişelenmemesi ve sağlık ekibinin önerilerini yerine getirmesi önemlidir.
Hasta dinlendikçe ve normal uyku temposuna girdikçe halsizliği kaybolur ve kendini daha dinç hisseder.
· İyileşme süreci: Gerçekleştirilen kalp ameliyatı sonrasında hastayı bekleyen bir iyileşme süreci vardır. Bu süreçte hasta tüm hareketlerine, yeme içmesine, günlük hayattaki yaşam tarzına dikkat edip sağlığına özen göstermelidir.

Ameliyat sonrası 8 haftalık süreçte yapılanlar hastalık sağlığı ve ameliyatın başarısı için çok önemlidir. Süreç boyunca hastanın göğüs korsesi kullanması tavsiye edilir. Ameliyat bitiminin ardından yaklaşık beş gün sonra hasta duş alabilir, normal hayatına dönebilir.

Hasta kalp ameliyatı geçirdikten sonra tüm öğünlerinde yağlı ve tuzlu yiyeceklerden kaçındığında iyileşme süreci hızlanacaktır.

Ameliyat sonrası yazılan ilaçlar düzenli kullanılmalı, ameliyat gününün ardından yaklaşık bir hafta sonra dikiş alımı için tekrar gelinmelidir.

Yaşam tarzı, yenilen yiyecekler kadar yatış pozisyonu da iyileşme sürecinde oldukça önemlidir. Ameliyat sonrası ilk bir aylık süreçte sırtüstü yatılması önerilmez.

Araba kullanıma gibi fizik aktivitelerde bulunması için hastanın ameliyatı üzerinden 8-10 hafta geçtikten sonra doktorunun onayını alması gerekmektedir.
Kalp ameliyatı ile ilgili merak ettiğiniz konuları Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman ekibine sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz. Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilir ya da 444 0436 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Kalp Ameliyatı biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz