Faset Eklemlere Yönelik Girişimler

Faset eklem steroid enjeksiyonu omurganın hareketliliğini ve esnekliğini sağlayan, her 2 omur arasında faset eklemlere bağlı bel problemlerinde uygulanan girişimsel tedavi yöntemidir.

Faset eklem steroid enjeksiyonu omurganın hareketliliğini ve esnekliğini sağlayan, her 2 omur arasında faset eklemlere bağlı bel problemlerinde uygulanan girişimsel tedavi yöntemidir. Tanı amacıyla da kullanılan girişimde, bel ağrılı bir hastanın ağrısının faset eklem enjeksiyonundan sonra geçmesi problemin faset eklemlerden kaynaklandığını gösterir.

Faset eklem steroid enjeksiyonu nedir?

Enjeksiyon uzun etkili bir depo steroid ve bir lokal anestezik ajan içerir. Ağrıya sebep olduğu düşünülen faset eklem içine veya o faset ekleme ait sinir etrafına uygulama yapılır. Girişim anestezi uzmanları tarafından ameliyathane koşullarında gerçekleştirilir. Faset eklem steroid enjeksiyonunun amacı, ilacı ağrıya sebep olan eklem içine veya eklemden sorumlu sinirlerin çevresine ulaştırmaktır. Girişim yaklaşık 10 - 45 dk. sürer.

Girişimden sonra ne olur?

Epidural steroid enjeksiyonu sonrası belirtilere benzer belirtiler görülür.

Kimlere Faset eklem steroid enjeksiyonu yapılmaz?

Epidural steroid enjeksiyonu yapılmayan kişilere faset eklem steroid enjeksiyonu da yapılmaz.

Riskler nelerdir?

Epidural steroid enjeksiyonu riskleri faset eklem steroid enjeksiyonunda da görülür.

Faset denervasyon

Faset denarvasyon, sorunlu faset eklemlere ait sinirlerin bulunarak, radyofrekans enerjisi yardımı ile yakılması işlemidir. Girişim, radyolojik görüntüleme altında C-kollu skopi kontrolü ile yapılır. Girişim yapılacak olan medial sinirin yeri sinir stimulatörü kullanılarak bulunur.

Faset eklem denervasyonu yan etkileri az olan bir uygulamadır. Komplikasyonlar enfeksiyon ve kanama olarak sayılabilir.

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Faset Eklemlere Yönelik Girişimler biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz