Çocukta Deri Döküntüsü

Çocuklarda döküntü gövdede, kol ve bacaklarda, yüzde kırmızı beneklerle kendini gösterir. Bu döküntüler basit bir alerji sonucu oluşabildiği gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabilir.

Çocuklarda döküntü gövdede, kol ve bacaklarda, yüzde kırmızı beneklerle kendini gösterir.

Bu döküntüler basit bir alerji sonucu oluşabildiği gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabilir.

Döküntünün dağılımı, yayılımı, boyutu her hastalıkta farklılıklar gösterir. Suçiçeği, kızıl, kızamık, kızamıkçık, 5. Hastalık, 6. hastalık gibi bulaşıcı çocuk hastalıklara ait döküntülerde kolaylıkla tanı konulabilir, ancak döküntü şekli tanı koymada her zaman yeterli olmayabilir.Tanı koymak için döküntü hakkında aileden detaylı bilgi alınmalıdır.

Çocuğun genel durumu, döküntünün ne zaman başladığı, döküntüye ateşin eşlik edip etmediği, aşılama kayıtları, çevrede bu döküntüye sahip başka kişilerin olup olmadığı, daha önceden geçirilen hastalıklar hakkında bilgi tanıya yardımcı olan faktörlerdir.

Çocuklarda sık görülen döküntülü hastalıklardan sadece kızıl bakterilerle meydana gelirken diğerlerinde etken virüslerdir.

Yüksek ateşin döküntüye eşlik etmesi enfeksiyon ihtimalini artırırken, alerjik döküntülerde ateş olmaz. Özellikle kaşıntılı döküntüler alerji ve su çiçeği ayrımını gerektirir. Burada ayırıcı tanı alerjide ateş yüksekliğinin olmaması ile konur.

Döküntü; viral enfeksiyon kökenli ise tedavi çocuğun şikayetinin giderilmesine yönelik olarak yapılmaktadır.

Kanama bozukluğuna bağlı döküntüler ise vücutta küçük kanamalar tarzında kendini gösteren hastalıklarda olur ve bu hastalıklarda erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Viral kökenli döküntülü hastalıkların çoğunda aşıyla korunmak mümkündür.

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Çocukta Deri Döküntüsü biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz