Çocuklarda ve Ergenlerde Obezite

Günümüzde mutlaka tedavi edilmesi gereken, ölümcül bir hastalık olarak değerlendirilen obezite konusunda uzmanların uyarıları da her geçen gün artıyor. Giderek yaygınlaşan ve farklı yaşlarda kendisini gösteren obezite, hayat kalitesini düşüren ve zamanla farklı sağlık sorunlarını da beraberinde getiren önemli bir sorun olarak değerlendiriliyor. Kişinin tüketmesi gerekenden daha az kalori tüketmesiyle, vücutta aşırı yağlanmaya neden olan obezite, psikolojik anlamda da bireyin travma yaşamasına neden olan kronik bir hastalık. Toplumdan giderek soyutlanan birey, obezite nedeniyle sosyal yaşamında da sorunlar yaşamaya başlıyor.
 
Çocuklar Obezitenin Tehdidi Altında 


Farklı yaş gruplarını tehdit eden obezitenin hedefindeki önemli bir grup da çocuklar. Yaşam tarzına bağlı olarak ortaya çıkan basit obezite ile birlikte genetik bozukluklardan kaynaklanan obezitenin çocuklarda da görülme sıklığı artıyor. 


Çocuklarda obezite rahatsızlığının görülme nedenleri arasında ilk sırada hatalı ebeveyn tutumlarına bağlı olarak ortaya çıkan yanlış beslenme alışkanlıklarından söz edebiliriz. Çocukların yanlış beslenme neticesinde aldıkları kalori miktarı ile harcadıkları kalori miktarı arasındaki dengesizlik ilerleyen dönemde obezite olarak kendini gösteriyor. 


Çocukların büyümek için ihtiyaçları olan enerjiyi yanlış besinlerden elde etmeleri çocuklarda obezite probleminin yaşanmasına neden oluyor. Sağlıksız hazır gıda tüketimindeki yoğunluk, atlanan öğünler, aktivite azlığı bu problemin temel sebepleri arasında yer alıyor. Bu noktada ebeveynlerin günlük koşuşturmaları içerisinde çocukların beslenme düzeniyle fazla ilgilenmemeleri ya da bu konuyu geçiştirmeleri, çocukların sağlığını ciddi biçimde tehdit ediyor. 
Özellikle zamanın verimli kullanılamaması neticesinde atlanan öğünlerle oyalama ve geçiştirmeye dönüşen beslenme düzeni, sağlıksız gıdaların, fast food tarzı yiyeceklerin tüketilmesi son yıllarda çocuklu ailelerin sıkça başvurduğu kaçış seçenekleri arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra uzun süre hareketsiz kalan, bilgisayar başında fazla zaman geçiren hatta yiyeceklerini burada tüketen çocuklarda obezite problemleri daha sık görülüyor. 
Çocuklarda obezite nedenleri arasında ayrıca genetik ve hormonal bozuklukların etkisinden de söz ediliyor. Ancak genel obezite sorunları incelendiğinde, genetik bozukluğa bağlı olarak ortaya çıkan çocuklarda obezite sorunu çok yoğun yaşanmıyor. 


Çocuklarda Obezite Tedavisi


Çocuklarda obezite tedavisinin mutlaka bir uzman eşliğinde gerçekleştirilmesi gerekiyor. Yetişkinlere kıyasla daha hassas bir yaklaşımı gerektiren bu süreçte, çocuğun beslenme alışkanlığının kazandırılması için izlenen doğru adımların etkisi oldukça fazla. 
Çocuğun günlük alışkanlıklarına, aktivite durumuna bağlı olarak hazırlanacak bir beslenme menüsü çocuklarda obezite ile mücadelede ilk adım. Beslenmenin yanı sıra çocuğun aldığı kalori miktarına bağlı olarak aktivite süresinin de ayarlanması gerekiyor. Kalori yakıcı aktiviteler eşliğinde yapılan bir diyet çocuğun obezite sorunu yaşamasına engel oluyor. 


Çocuklarda obezite tedavisi sürecinde uzmanlar tarafından ilaç tedavisi ya da cerrahi herhangi bir müdahale önerilmemesi sonucunda, bu sürecin doğal olarak uzun bir zaman dilimini kapsayacağı hesaplanmalı. Çocuğun büyüme çağındaki beslenme alışkanlıkları ile birlikte geliştirilecek olan bu süreç, uzman desteğiyle zamanla bir yaşam tarzı haline getirilebilir. 


Çocuğun yaşamını da olumlu yönde etkileyecek davranış alışkanlıklarının kazandırılmasının yanı sıra çocuklarda obezite sorunuyla ilgili daha ayrıntılı bir araştırma yapılması da gerekebilir. Eğer var ise hormonal problemler, genetik yatkınlık, metabolizmanın işleyişinde yaşanan sorunlar da yine uzmanlara danışarak mutlaka araştırılması gereken konular arasında yer alıyor. 


Çocuklarda obezite, tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi sağlığı tehdit eden, zamanla psikolojik sorunlarla birlikte sosyal yaşamı da olumsuz yönde etkileyen ve mutlaka ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Bu nedenle erken yaşta alınacak tedbirler, bilinçli ebeveynlerin çocuklarının gelişimleri dönemindeki yaklaşımları çocukların ergenlikte obezite sorunu yaşamalarının önüne geçecektir.