Burun Tıkanıklığı

Günlük hayatta insanların en sık karşılaştığı klinik hastalıklardan biri olan burun tıkanıklığı problemi yediden yetmişe her yaş grubunda görülebiliyor. Dolayısıyla burun tıkanıklığına çözüm bulmak için öncelikle problemin doğumsal veya edinilmiş mi olduğuna karar vermek gerekiyor. Burun mukozasını tıkayan üst solunum yolu enfeksiyonları da burun pasajını tıkayabiliyor. Burun tıkanıklığına dair herhangi bir sorunda vakit kaybedilmeden sağlık yardımı alınması kişinin daha rahat nefes almasını sağlarken diğer yandan da doğumsal bir problem olup olmadığını keşfetmesini kolaylaştırıyor. 

Burun tıkanıklığının nedenleri, tetikleyen etkenleri ve sağlıklı olmak için yapılması gereken çözüm yollarını Grup Florence Nightingale Hastaneleri Kulak Burun Boğaz Merkezi doktorları yanıtladı:

Burun Tıkanıklığı Sebebi Nedir ve Tetikleyicileri Nelerdir?

Yaşamanızı sağlayan hayati organlardan biri olan burun, solunum için büyük önem taşıyor. Zira ağızdan alınan solunum vücut için kimi zaman yetersiz kalabiliyor. Burun tıkanıklığının çok çeşitli nedenleri olabilir; bu nedenle her açıdan bir uzman tarafından değerlendirilmesi önemli. Nazal egzema, nazal valv darlığı, nazofarenks içinde selim tümörler gibi doku hastalıkları nedeni ile oluşabileceği gibi bakteriyel ve viral yollarla da bu sorun gelişebiliyor. Mevsimsel ya da alerjik boyutta  tıkanıklık  problemlerine de rastlamak mümkün. Burun tıkanıklığı aşağıdaki nedenlerden dolayı da oluşabilir:

  • Burun eğriliği
  • Alerjik rinit
  • Sinüzit
  • Hava veya mevsim koşulları ile alerjik durumlar
  • Horlama-apne sendromu
  • İyi ve kötü huylu tümörler

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Genç, yaşlı pek çok kişinin problemi olabilen bu sorunu gidermek için çeşitli medikal yöntemler bulunurken evde uygulayabileceğiniz basit yöntemler de bulunuyor. Örneğin, sigara içilen ortamlarda bulunmamak, temiz hava almak, sıcak su buharı ile burnu açmak, lavanta çiçeği yağı ve tuzlu su gibi pek çok geleneksel tedavi yöntemi kişiyi rahatlatabiliyor. Özellikle kış dönemlerinde üşütme kaynaklı oluşan burun tıkanıklıklarında ise; günde iki fincan zencefil çayı, nane limon ve ıhlamur içmek hastaya iyileşme sürecinde destek olabiliyor. 

Burun Tıkanıklığı Nasıl Giderilir?

Genellikle soğuk algınlığına bağlı olarak gelişen burun tıkanıklığı çözümü ilk etapta ilaçla gerçekleşiyor. İlaç dışında tedaviye destek olarak serinletici ve nem verici bir cihazlar ile birlikte yapılan sıcak kompres veya burun damlaları, daha rahat nefes almak için önerilebiliyor. Virüs enfeksiyonlarında doktorun önerdiği ilaçlarında dozunda ve bitiş gününe dek kullanmak önemli. Burun tıkanıklığı ilaçları yeterli süre kullanılmadığı taktirde belirli aralıklarla nüks edebiliyor. Tedavinin yanıt alamaması ve tıkanıklığın kişiyi rahatsız etmesi durumunda sinüzit tedavisinde, endoskopi ile gerçekleştirilen sinüzit ameliyatı da bir alternatif olarak önerilebiliyor. Hava veya mevsimsel alerjik uyaranlar nedeni ile ortaya çıkan burun tıkanıklığı sprey ile de dönemsel olarak uzaklaştırılabiliyor. Antihistaminikler ve kortizon içeren spreyler genellikle uzmanların tedavide kullandığı ilaçlardır. Bunun yanında alerjiye neden olan madde içerikli "immünoterapi" denilen aşı da tedavi seçeneği olarak kullanılabiliyor.

Cerrahi Açıdan Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Şayet tıkanıklık herhangi bir şekil bozukluğundan ileri geliyor ise burun tıkanıklığı ameliyatı önerilebiliyor. Burun deliklerinin arasında yer alan septum eğriliğinin düzeltildiği bu ameliyatlara; "septoplasti" deniliyor. Lokal anestezi ile kısa sürede gerçekleştirilen ameliyat, tıkanıklığa neden olan septum kısmının düzeltilerek yeniden yerine yerleştirilmesi ile son buluyor. Yaklaşık bir hafta sonra normal yaşantısına dönebilen hasta, nefes almasını etkileyen burun tıkanıklığı zararları ile savaşmak yerine rahat rahat solumanın tadını çıkarıyor.

Rahatsızlığa neden olan yapısal bozukluklar nedeni ile yüz kemiklerinde hatta gelişimde bile bir takım bozukluklara rastlanabiliyor. Uyku bozukluğu, yeme bozukluğu, horlama ve kronik yorgunluk gibi pek çok olumsuz etkisi nedeni ile tedavi edilmesi gereken rahatsızlık, estetik açıdan aklınızda yer alan sorunları da ortadan kaldırıyor. Derin nefes alındığında burnun en rahat ve olması gereken şekilde olmasını hedefleyen tedavi hastanın yaşam kalitesini artırmaya yardımcı oluyor.

İlgili Yazılar: