Boyun Ağrısı

Boyun ağrısı bel ağrısından sonra ikinci sıklıkla görülen kas iskelet sistemi yakınmasıdır. Özellikle de bilgisayarların, tabletlerin ve akıllı telefonların yaşamımıza egemen olmasıyla daha sık görülmeye başlanmıştır. Boyun ağrılarının % 90’ı mekanik kaynaklıdır.

Boyun ağrısına kol ağrısı, kolda uyuşma ve karıncalanma, sırt ağrısı ve boyun hareketlerinde kısıtlılık eşlik edebilmektedir.

En sık görülen nedenler; yanlış duruş veya zorlayıcı hareket sonrası gelişen boyun kas ve bağlarının zedelenmesi (kas zorlanması = servikalstrain) ve boyun kaslarında gelişen tetik noktalar ve gergin kas bantları (myofasial ağrı sendromu) olarak sayılabilir. Boyun eklemlerinde kireçlenme (servikalspondiloz = boyun kireçlenmesi) ve omurgada amortisör görevi yapan disklerin yıpranması ve fıtıklaşması (servikal disk hernisi = boyun fıtığı) boyun ağrılarının önde gelen sebeplerindendir.

Akciğer, kalp ve safra kesesi hastalıkları da boyuna yansıyan ağrılar yapabilmektedir. Omuz hastalıkları boyun bölgesine doğru yayılabilir. Hekiminiz yapacağı muayene ve tetkiklerle ağrınızın sebebini bulacaktır.
 

Boyun ağrısının nedenleri nelerdir?

Boyun sorunları, yaralanma, kötü duruş, fazla gerilme, yıpranma, yırtılma, spor faliyetlerinde alınan darbeler, burkulma veya hastalık dolayısı ile gelişir.

Whiplash sendromu olarak bilinen ve genellikle otomobil kazalarında görülen boyun ağrıları yaralanma tipi nedenlere örnek gösterilebilir. Bu sendromda kazazede başlangıçta yalnızca hafifi ağrı hisseder, ancak birkaç saat sonra boyun sertliği ve ağrı gelişir. Rahatsızlık birkaç günde en üst düzeye ulaşır, 1 ay içinde düzelir.

Kötü duruş veya şişmanlık, zayıf karın kasları veya uzun süre oturma belin öne, sırtın arkaya doğru kavis yapmasına neden olur. Bu dengeyi sağlamak için boyun öne itilir ve boyun ağrısı oluşur.

Fazlaca eğilme gerektiren iş ve hobiler, kamburlaşmaya ve boyunun öne kavis yapmasına neden olur. Boyun kasları dinlenmeden kasılı kalırsa, boyun ağrısı oluşur.

Servikal omurgada yaşla birlikte değişiklikler olur. Özellikle 40-60 yaşlarda omurganın C4-C6 aralığında görülen yıpranmalar boyun ağrılarına neden olur. Disk yıprandıkça daralır, esnekliğini ve su muhtevasını kaybeder, dejenerasyon oluşur. Dejenerasyon sonucunda ağrı oluşur.

Boyun ağrısında ne gibi tedaviler uygulanmaktadır?

Boyun ağrılarında cerrahi olmayan tedavilerle çok iyi sonuçlar alınabilmektedir. Uygulanan konservatif tedaviler kısaca şöyle özetlenebilir:
 
  • İlaç tedavisi (basit ağrı kesiciler, anti-romatizmal ilaçlar, kas gevşeticiler, kronik ağrı tedavisinde kullanılan diğer ilaçlar)
  • Fizik tedavi ajanları (yüzeyel sıcak, soğuk uygulama, ultrason, lazer terapi ile derin dokuları ısıtma, gevşetme, elektrik akımları ile ağrı kesme, kasları güçlendirme ve yıpranmış sinirleri uyarma)
  • Ağrı bantları (kinezyoteyp) ve boyunluk uygulamaları
  • ESWT ile tetik nokta tedavisi
  • Masaj, mobilizasyon ve manipulasyon
  • Lokal enjeksiyonlar, kuru iğneleme
  • Egzersiz programı
  • Günlük yaşamda duruşu düzeltmeye yönelik tavsiyeler (ortopedik boyun yastığı seçimi, uygun spor aktivite seçimi, ofis ve evde ergonomi önerileri)

Boyun ağrısı ve Akupunktur

Akupunktur tedavisi ile vücuttan güçlü ağrı kesici maddeler olan endorfin ve enkefalinler salgılanır.
Bu maddeler artrozların, baş ağrılarının, bel ve boyun ağrılarının ve buna benzer ağrılı sendromların tedavisinde oldukça etkilidir.
Vücut veya kulak akupunkturu vücuttan kortizon salınımına yol açar. Boyun ağrısı fıtık etrafındaki ödemden kaynaklanıyorsa salınan bu kortizon, o bölgedeki ödemi çözer ve ödemin sinire yaptığı basıyı rahatlatır. Baskının rahatlaması da ağrıyı azaltır.
Akupunktur beyinden GABA (gama amino bütirik asit) salgılanmasını uyarır. GABA kuvvetli bir kas gevşeticidir ve ağrıların azalmasına neden olur. Özellikle boyun ve bel fıtıklarında kas spazmı vardır. GABA sayesinde bu spazm ortadan kalkar.