Bebeklerde Göbek Fıtığı Nasıl Anlaşılır?

Göbek fıtığı ya da diğer adıyla umblikal herni sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bebeklerde daha sık olmakla birlikte yetişkinlerde de görülebilir. Göbek bağı (umblikal kord), anne rahmindeki bebek ile anneyi birbirine bağlayan bir yapıdır. Bu bağ, bebeğin karın kasları arasındaki küçük bir boşluktan geçer. Göbek bağının geçtiği bu boşluk, çoğunlukla doğumdan sonra kapanır.

Bebeklerde Göbek Fıtığı

Bebeklerde göbek fıtığı; karın duvarını oluşturan kasların, katmanların tam olarak kapanmaması sonucu meydana gelir. Bu durum, göbek deliği çevresinde karın duvarının zayıf kalmasına neden olur. Bağırsak gibi organların, bu zayıf karın duvarından dışarı doğru çıkıntı yapması ile göbek fıtığı oluşur. 

Yenidoğan bebeklerde göbek fıtığı yaklaşık %20 oranında görülür. Göbek fıtığı genellikle bir rahatsızlığa neden olmaz ve fıtığı olan bebeklerin %90’ında fıtık kendiliğinden düzelir. Göbek fıtığı, 4 yaşa kadar kendiliğinden kapanmazsa tedavi gerektirebilir.

Bebeklerde Göbek Fıtığı Neden Olur?

Bebeklerde göbek fıtığı, doğumdan sonra karın duvarında yer alan dokuların birbiri ile tam olarak kaynaşmaması sonucu ortaya çıkar. Prematüre ya da düşük doğum ağırlığı ile doğan bebeklerde göbek fıtığı riski daha fazladır.
Yetişkinlerde görülen göbek fıtığı, karın içi basıncın aşırı artmasına bağlı olarak oluşur. Kilolu olmak, çok sayıda hamilelik, çoklu gebelik, sürekli ve ağır öksürük, geçirilmiş karın cerrahileri gibi durumlar karın içi basıncı artırarak göbek fıtığı oluşumuna neden olabilir.
Bebeklerde göbek fıtığı belirtileri içerisinde en önemli olan; 
· özellikle bebeğin ağladığı, öksürdüğü sıralarda göbek deliği civarında görülen şişkinliktir. 
· Bu şişkinlik, bebeğin rahat olduğu durumlarda görülmeyebilir ancak karın duvarının gergin hale geldiği durumlarda belirgin hale gelir. 
‘Bebeklerde göbek fıtığı ağrı yapar mı?’ sorusunun cevabı ise ‘Genellikle hayır.’ şeklindedir. 
· Bebekte ağrının görülmesi, 
· bebeğin birden kusmaya başlaması, 
· göbek fıtığında şişlik ya da kızarıklık gözlenmesi gibi durumlar acil tedavi ihtiyacı duyulan durumlar olabilirler. Dolayısıyla bebekte, bu belirtilerden bir ya da birkaçının gözlendiği durumlar da en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.
Bebeklerde göbek fıtığı nadir de olsa istenmeyen durumlara neden olabilir. Göbek fıtığının sebep olduğu komplikasyonlar, hem bebeklerde hem de yetişkinlerde acil müdahale gerektirebilir. Fıtığın içerisine doğru çıkıntı yapan ve karın içerisine tekrar itilemeyen bağırsak kısımlarına, bazen kan akışı azalabilir. Bazı durumlarda kan akışı tamamen durarak ilgili bağırsak dokusunun ölmesine yol açar. Kan akımındaki bu değişimler, fıtıkta ağrıya sebep olabilir. Düğümlenmiş hale gelen fıtık; enfeksiyon, bağırsak tıkanıklığı gibi sorunları ortaya çıkarır. Düğümlenmiş, tıkanmış fıtık acil olarak cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyar. Düğümlenmiş fıtığın neden olduğu belirtiler:
· Ateş,
· Kabızlık,
· Şiddetli karın ağrısı, karında hassasiyet,
· Bulantı ve kusma,
· Fıtık bölgesinde kabarıklık, kızarıklık ve renk değişimi olarak sıralanabilir.

Bebeklerde Göbek Fıtığı İçin Ne Yapılmalı?

Bebeklerde göbek fıtığından şüphe edildiğinde bir çocuk doktoruna başvurmak faydalı olacaktır. Doktor, yapacağı fizik muayene ile fıtığı tespit eder. Muayene sırasında fıtığın, karın içine tekrar itilebilen tipte mi yoksa yerinde sabitlenmiş tipte mi olduğuna bakılır. Karın içine tekrar itilemeyen, yerinde sabitlenmiş fıtık; daha ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bu tip fıtık içerisinde yer alan bağırsak bölümlerinde, kan akımındaki azalmaya bağlı doku hasarı gerçekleşme riski daha yüksektir. 

Göbek Fıtığı Tanısı Nasıl Konur?

Tanı temel olarak fizik muayene ile koyulmakla birlikte, fıtığın neden olabileceği komplikasyonların araştırılması için 
· karın (abdominal) ultrason ya da karın filmi gibi görüntüleme yöntemleri kullanılabilir. 
· Kan testi de fıtığın bir komplikasyonu olan enfeksiyonun değerlendirilmesinde kullanılabilecek bir testtir.
Bebeğinde göbek fıtığı olabileceğinden şüphe duyan ailelerin, bir Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı ile görüşmesi önerilir. Doktor randevusuna gitmeden önce; bebekte hangi belirtilerin ne zamandır olduğu, bebeğin diğer sağlık bilgileri gibi konulara hazırlanılması faydalı olur. Bebekte fıtığın her zaman belirgin olmadığı durumlarda, ailenin fıtığın görüldüğü bir anı fotoğraflaması da yararlı olabilir.

Bebeklerde Göbek Fıtığı Nasıl Geçer?

Bebeklerin çoğunda göbek fıtığı, 1-2 yaş civarında kendiliğinden kapanır. Bazı durumlarda doktor, fıtığı karın içine iterek düzeltebilir. Bu uygulamayı sadece doktorlar yapabilir. Doktor olmayan birinin bunu denemesi kesinlikle önerilmez. Fıtığın kendiliğinden kapanmadığı ya da komplikasyonlara neden olduğu durumlarda tedavi gerekebilir.
Bebeklerde göbek fıtığı tedavisi, fıtığın cerrahi olarak onarılmasıdır. Göbek fıtığında:
· Ağrılı olması,
· Çapının 1-2  cm’den büyük olması,
· 2 yaşından sonra büyümeye devam etmesi,
· Düğümlenerek bağırsak tıkanıklığına yol açması,
· 5 yaşına kadar kendiliğinden düzelmemesi gibi durumlarda cerrahi müdahale yapılır.
Yetişkinlerde olan göbek fıtığı tedavisi için de fıtığın büyümesi, ağrılı hale gelmesi gibi komplikasyonların gelişmesini önlemek adına cerrahi önerilir.

Bebeklerde Göbek Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bebeklerde göbek fıtığı ameliyatı; kısa süren, basit bir ameliyattır. Ameliyat için göbek deliğinin yanında bir kesi yapılır. Fıtık içerisindeki dokular karın içerisindeki esas yerlerine geri koyulur. Karın duvarı da fıtığın tekrarlamaması adına güçlendirilir.
Fıtık ameliyatı açık veya kapalı (laparoskopik) olarak yapılabilir. Açık ameliyatta, karın üzerine yapılan kesi ile fıtık onarımı yapılırken kapalı ameliyatta karına açılan küçük deliklerden operasyon gerçekleştirilir.
Çocuklarda yapılan fıtık onarımında karın duvarını güçlendirmek için dikişler kullanılır. Yetişkinlerde ise karın duvarı, ağ yapısındaki bir malzeme ile güçlendirilir.
Ameliyat öncesinde, cerrahın direktiflerine uymak büyük önem taşır. Cerrahi işlem öncesinde birkaç saat süreliğine besin tüketimi kısıtlanabilir. Ameliyat, genellikle kısa sürer ve sonrasında uzun süre hastane yatışı gerekmez. Ancak bu durumlar, her hasta için geçerli olmayabilir. Hastada komplikasyon gelişmesi gibi durumlar gerek ameliyat süresini gerekse de hastane yatışı süresini uzatabilir. Ameliyat sonrası için birkaç haftalık hareket kısıtlaması verilir. Bu durum, ameliyatlı bölgenin düzgün iyileşmesi ve dikişlerin sabit kalması açısından önemlidir. 
Ameliyat dikişleri, kendiliğinden çözünen özel malzemeler kullanılarak yapılabilir. Normal dikişin kullanıldığı durumda, ameliyat sonrası kontrolde dikişler alınır. Ameliyat yarasının olduğu bölge, 4-5 günlük bir süre boyunca gazlı bezle kapatılabilir. Bu sayede yara yeri, ciltte enfeksiyon oluşturabilecek mikroorganizmalardan korunmuş olur.
Göbek fıtığı ameliyatı, genellikle kolay ve kısa süren bir işlem olmakla birlikte her cerrahi operasyon gibi bazı komplikasyonlara neden olabilir. Komplikasyonlar nadir görülür. Ameliyat sonrası:
· Yara yerinde enfeksiyon,
· Fıtığın nüksetmesi,
· Baş ağrısı,
· Bacaklarda uyuşukluk,
· Bulantı ve kusma,
· Ateş  gibi belirti ve bulguları olan kişilerin doktoruyla görüşmesi önerilir.

Göbek Fıtığı Oluşumu Nasıl Engellenir?

Bebeklerde görülen göbek fıtığı, karın duvarındaki anomalilere bağlı olarak gelişir. Bu fıtıkları önlemenin bilinen bir yolu yoktur. Ancak yetişkinlerde görülen göbek fıtığı, karın içi basıncın artışına bağlı olarak gerçekleşir. Bu yüzden yetişkinlerde görülen göbek fıtığı belirli ölçüde engellenebilir. 
· Obezite göbek fıtığına neden olabileceğinden kilo vermek fıtık riskini azaltır. 
· Sürekli öksürük, karın içi basıncını artırır. Sigara içmek, çeşitli kimyasallara mesleksel maruziyet gibi durumlar; solunum sistemine zarar verir. KOAH gibi sürekli öksürük ile seyreden akciğer hastalıklarına yol açabilir. Sigaranın bırakılması, işyerlerinde gerekli önlemlerin alınması hem akciğer rahatsızlıkları hem de göbek fıtığı riskinin azalmasını sağlar. 
· Ağır yük kaldırılması da göbek fıtığına neden olabilir. Göbek fıtığının oluşumunu önlemek ya da fıtığı olan kişilerde hastalığın ilerlemesini engellemek için ağır yük kaldırılmaması faydalı olabilir.
Bebeklerde göbek fıtığı ile ilgili merak ettiklerinizi Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman ekibine sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz. Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilir ya da 444 0436 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Bebeklerde Göbek Fıtığı Nasıl Anlaşılır? biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz