Aşil Tendonu Kopmalarına Dikkat

Aşil tendonu topuğun üstünde yer alır ve baldır kaslarının alt kısmında bulunur. İnsan vücudundaki en kuvvetli tendon olan Aşil Tendonu koşma, yürümede en önemli görevi üstlenir.

Aşil tendiniti, tendonun mikropsuz olarak iltihabıdır ve birçok nedeni mevcuttur. Fakat esas olarak değişen ayak ve ayak bileği biomekaniği buna neden olmaktadır. Düztabanlarda iç kısma daha fazla yük biner ve tendonun iç kısmı iltihap olur. Diğer biomekanik problemlerde aynı etki ile (zayıf ya da gergin baldır adalesi, ayak bilekte sertlik, yanlış ayakkabı) aşil tendinitine neden olurlar. Diğer önemli sebep yanlış antremandır. Aniden artan antreman süresi ve yoğunluğu, tendona fazla yük binmesine neden olur. Saha şartlarının bozukluğu, yanlış ve uygun olmayan ayakkabı giyilmesi de diğer sebepler arasında yer alır.

Sporcu antreman ile artan ağrıdan şikayetçidir. Antreman ya da koşu devam ederse ağrı çok şiddetlenir ve şişlik oluşur. Sıklıkla tendon sabahları sert hissedilir. Aşil tendonu kalınlaşır ve hassastır.

Başlangıçta tedavi olarak buz kompresi, istirahat ve bandaj uygulanır. Ağrı fazla ise analjezik ilave edilir. Şikayetler geçinceye kadar sportif aktiviteler yasaklanır. Antienflamatuvar ilaçlar verilebilir.

Fizik tedavi uygulanmaya başlanır. Enflamasyon geçince masör yada fizyoterapist baldır adalelerini kuvvetlendirme ve germe programına başlar. Eğer ayak bileği sertse, burası fizyoterapi ile açılır ve kuvvetlendirilir.

Aşil tendon kopmalarının çoğu ileri yaşlarda görülür, ancak genç sporcularda da sık olarak tendinitis görülmektedir. Karakteristik olarak tendon kemiğe yapıştığı yerden belirli mesafe yukarda yırtılır ve bu bölge kan akımının en az olduğu bölgedir. Yaşlanma ve bu bölgede kan akımının az olması arasında direkt bir ilişki mevcuttur.

Sakatlık anında sporcu bacağın arkasına tekme ya da bir şey atıldığını hisseder. Bazen bir ses duyduğunu ifade eder. Şişlik ve ağrı olur. Ayakta kuvvet kaybı vardır. Eli ile dokunduğunda tendon bölgesinde bir boşluk hisseder. Yüzükoyun yatarak ayağın itmesi ile gerçekleştirilen Thompson testi pozitiftir.

Genç sporcularda yapılacak cerrahi müdahale sonrası iyileşme ve spora dönüş en kısa zamanda olur. Yırtık iki uç karşılıklı olarak dikilir. Ayak bilek aşağı sarkık alçı uygulanır.

Yaşlılarda ve tam olmayan yırtıklarda alçı ile tedavi uygulanır. Bu arada son yıllarda Artroskopi olarak tamir yapılmakta ve başarılı sonuçlar yayınlanmaya başlamıştır.

6-12 haftalık bir iyileşme dönemi sonrası fizik tedavi uygulanmalıdır. İyi ve tam bir iyileşme olmadan spora dönüş, tekrar kopmalara neden olabilir.

Aşil tendon kopmaları önlenebilir mi?

Bizim burada tavsiyemiz antreman ya da maça başlamadan iyi bir ısınma, uygun germe hareketleri, uygun ve topuğu desteklenmiş spor ayakkabısıdır. Bir başka çok önemli husus en ufak ağrıda dinlenme, buz kompresi uygulanmalı ve derhal doktora başvurmadır.

Bu tür sakatlıklar özel adale çalışma programı, basış bozukluklarının düzeltilmesi, doğru ayakkabı giyme, antreman şeklinin değiştirilmesi ile en aza indirgenebilir.

Sizlere sağlıklı spor yapabileceğiniz günler dileği ile.