Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümümüzde;  diğer tıbbi branşlar ile hastaya bir bütün olarak yaklaşmak ve insanı sadece anatomik olarak değil fonksiyonel ve sosyal açıdan da ele almak temel prensibimizdir.

Grup Florence Nightingale Hastaneleri Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümümüzde; omurga hastalıklarının tanı ve tedavisi, spor yaralanmaları ve ortopedik cerrahi sonrası rehabilitasyon, nörolojik hastalıklarda rehabilitasyon, lenf ödem tanı ve tedavisi, osteoporoz ve diğer metabolik kemik hastalıklarının ve romatizmal hastalıkların tanı ve tedavisi yapılmaktadır.


Bölümümüzde modern yaşamın hastalıklarından duruş bozukluğuna yönelik kişiye özel egzersiz tasarlanmaktadır. Bu programda postür düzeltici kasları çok hızlı güçlendiren "EMS"" sistemimizle özel eğitimli fizyoterapist ve antrenör eşliğinde kısa sürede düzgün duruşu hastalarımıza kazandırıyoruz. Kalp ve solunum sistemi hastalıkları sebebiyle kondüsyon kaybı yaşayan hastalarımıza kardiyopulmoner rehabilitasyon programı ile yürüme, efor ve iş yapabilme kapasitelerini artırıyoruz. Yürüme ve denge bozukluğu yaşayan parkinson, inme, dar kanal vb. hastalarımıza; hastanın ağırlığının bir kısmını taşıyan özel yürüme sistemi ""alter g"" ile yürümesini geliştiriyoruz. Yogaterapi derslerimizle hareket etme ve egzersiz yapma zorluğu çeken hastalarımıza zarar görmeden egzersiz yapma imkânı sunuyoruz. Vücut zindeliği ve esnekliğini korumak isteyen sağlıklı bireyler ve sporculara Yogatetapi ve EMS ile bütünsel yaklaşım sunulmaktadır.

Bölümümüzde;

Bireye özgü tedavi: Her bireyi, kendi içerisinde değerlendirilerek, o birey için tasarlanmış bir fizik tedavi ve rehabilitasyon programı uyguluyoruz.

Bütünsel yaklaşım: Hastalarımızı sadece hasta olan bölgeleri ile değil, tüm kas iskelet sistemi ve diğer vücut sistemlerini değerlendirerek, yani bir bütün olarak ele alıyoruz.

Fonksiyonel tedavi: Hastalarımızın kas iskelet sistemini, işleyen bir mekanizma olarak algılar, hastayı fonksiyonel kısıtlaması olmayan aktif bir birey haline getirmeyi amaçlıyoruz.

Koruyucu sağlık: Hastalarımızın tedavi sonrasında aynı problemleri yeniden yaşamaması için hastaya koruyucu sağlık prensiplerine dayalı bir egzersiz programı hazırlıyoruz.

TIBBİ BÖLÜME BAĞLI SAĞLIK REHBERİ YAZILARI