Anjiyo Nedir?

Anjiyografi kelime anlamı olarak damarların görüntülenmesidir. Kalp damarları görüntüleniyorsa buna kalp, boyun damarları görüntüleniyorsa boyun damarı veya bacak damarları için bacak damarı anjiyosu adı verilir.

Anjiyografi kelime anlamı olarak damarların görüntülenmesidir. Kalp damarları görüntüleniyorsa buna kalp, boyun damarları görüntüleniyorsa boyun damarı veya bacak damarları için bacak damarı anjiyosu adı verilir. Kalp anjiyosunda kalp damarlarında hayatı etkileyebilecek derecede darlık, tıkanıklık olup olmadığına ve kalp fonksiyonlarına bakılır. Böylece kalp damarlarında tedaviye gereken durumlar aydınlatılır.

Anjiyo nasıl yapılır?

Uzun yıllardır kasık damarlarından yapılırken son yıllarda deneyimli operatörler tarafından el bileğinden de rahatlıkla yapılmaktadır. El bileğinden yapıldığı zaman hasta için daha az komplikasyonlu ve daha konforlu olup işlem sonrası hasta oturabilmekte ve gerekirse ayağa kalkabilmektedir. Ancak kol damarları çok ince ise kasıktan yapılması gerekli görülebilir. Her iki yöntemin de görüntüleme ve tedavi için birbirlerine üstünlükleri yoktur.

Stent nedir?

Stent kalp damarlarını açık tutmaya yarayan vücuda uyumlu çeşitli metallerden oluşan kabaca tel örgü görünümünde olan bir yapıdır. Kalp damarlarındaki darlıklar balon ile genişletildikten sonra tekrar daralma eğilimleri vardır. İşte stentler bu tekrar daralmayı en aza indirirler. Stentler tiplerine göre çıplak stent, ilaç salınımlı stent veya eriyen stent şeklinde olabilirler. Sonuçta stent kullanımının amacı kalp damarlarının açıklığının daha uzun süreli sağlanması ve kalp krizi gibi damar tıkanıklıklarını engellemeye/azaltmaya yöneliktir.

Anjiyo sonrası

Operasyon sonrası yapılması gereken ortalama 4-6 saat yatak istirahati ve içebiliyorsanız ilk saatlerde bir-iki litre su tüketimidir. Böylece kullanılan boya maddelerinin böbreklerinize olan etkisi en aza indirilmesi amaçlanır. Yine kullanmakta olduğunuz ilaçlarını doktorunuza danışıp kullanabilirsiniz. Eğer el bileğinizden olduysanız ayağa kalkmanız kasıktan olmaya göre daha erken olacaktır. Sonucunda bir girişim yapılmadıysa ve doktorunuz ameliyat veya girişim önermiyorsa genellikle aynı gün taburcu olabilirsiniz.

Anjiyo ameliyatı

Anjiyo ameliyatı ortalama 15-30 dakika arası sürmektedir. Giriş yerine göre kol veya kasık damarının bölgesi lokal anestezi ile uyuşturulur. Sonrasında o damardan kateter adı verilen plastik borularla kalp damarlarına ulaşılır ve boya verilerek kalp damarları görüntülenir. Kalp damarları görüntülendikten sonra stent veya başka bir müdahale yapılmayacak ise işlem sonlandırılır ve hasta istirahat için yattığı yerdeki yatağına alınır.

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Anjiyo Nedir? biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz