Ani Görme Kaybı

Aniden gelişen görme kaybı tıbbi acil durumdur. Hasta genellikle tek gözde bu şikayetle göz kliniklerine acilen başvurur. Nedene yönelik tedavi yapılır, tedavinin gecikmesi halinde görme kaybı hızla ilerler ve kalıcı görme kaybı yani körlük oluşabilir.

Nedenleri:

Göz anadamarı tıkanıklıkları: En sık nedeni damar duvarı yapısı bozukluğudur (ateroskleroz). Diğer nedenleri emboli (pıhtı atması), damar kılıfı iltihabi hastalıkları (arteritler) olarak sıralanabilir.

Retina dekolmanı: Gözün görme siniri tabakasının ayrışması öncesine ışık çakması uçuşmalar gibi belirtiler verir  hasta bu esnada acilen göz doktoruna giderse dekolman ameliyatı ile görme kaybı düzelebilir. 

Ani glokom krizi: Özellikle uzun süre göz muayenesi olmamış dolayısıyla  glokoma yatkınlığını bilmeyen hasta grubunda sıkça görülür. Hasta mide bulantısı  kusma ve gözde ağrı ve görme kaybıyla acile başvurur tanı konar konmaz tedavi süreci başlar çoğunlukla görme kaybı geriye döner.

Katarakt özellikle arka supkapsüler katarakt sonucu görülür katarakt ameliyatı sonucu hasta tekrar görme sağlığına kavuşur

Nörolojik nedenler: En sık multipl skleroz(MS), kafa içi tümörler,görme merkezini tutan damar tıkanıklıkları, göz migreni sayılabilir. Saptanan nedene yönelik nöroloji bölümü ile işbirliği içinde tedavi yapılır,

Travmalar: Göz ve çevresine alınan darbeler bazen kafa travmaları da tek veya çift taraflı  görme  kaybına yol açabilir. Tedavi bazen medikal bazen de cerrahi gerektirir.