Varis Ülseri (Varis Yaraları) Nedir?

Varis hastalığı ilerler ve tedavi edilmezse, bacaklarda (özellikle alt kısımlarında) yara oluşumu gözlenir. Bu yaralara "varis ülseri" ya da varis yarası adı verilir.

Varis toplar damarlarda bulunan, kanın yer çekiminin aksi yönde ilerlemesini sağlayan kapakçıkların hasar görmesi/bozulması sonucu ile ya da toplar damarın pıhtı ya da bası ile tıkanmasına bağlı olarak kan akışının düzgün bir biçimde yukarı doğru olmaması sonucunda ortaya çıkar. Yıllarca tedavi edilmeyen varisler ise sürekli genişleyerek dokularda özellikle bacak derisinde bozulmalara neden olur. Bunun sonucunda da yaralar ortaya çıkar.

Varis ülserine; sıklıkla bacağın alt kısımlarında (ayak bileği ve diz arasında) rastlanır. Cilt rengi koyulaşmış, cilt yapısı kalınlaşmıştır. Aynı anda birden fazla yara oluşumu söz konusu olabilmektedir.

Varis ülseri (varis yaraları) tedavi edilmezse ne olur?

Varis ülseri düzenli takip ve tedavi edilmezse iyileşmesi çok güç hatta bazı durumlarda imkansız gelebilir.

Tedavi edilmeyen yaralar çeşitli enfeksiyonların gelişmesine neden olur. Enfeksiyon yumuşak dokulardan kemik dokuya kadar ilerleyebilir. Bu durumda da istenmeyen pek çok komplikasyon ortaya çıkar. Hatta sonucunda hasta ayağını bile kaybedebilir.

Ayrıca oluşan bu yaralar, ciddi ağrılara, hareket kısıtlığına neden olur.