Varis tedavisi

Erken evre varis hastalığında ve ameliyat riski olan yaşlı hastalarda sadece varis çorabı kullanılarak hastalığın ilerlemesi önlenebilmektedir.
Diz altı varis çorabı genelde yeterli olmaktadır.
Doppler ultrasonografide kapak yetmezliği saptanmayan 1-3 milimetre arası küçük varislerde; "skleroterapi" denilen yöntem uygulanabilmektedir.
Skleroterapide; ince iğnelerle damarın içine girilip özel maddeler verilerek damarın kapanması sağlanır. Bu yöntem ayrıca elektrokoagülasyon, radyofrekans ve lazer gibi özel aletlerle de yapılabilmektedir.
Hastalığın yaygınlığına göre birkaç seans uygulanır. Hasta işlem sonrası yürüyerek evine gidebilir, yatak istirahati gerekmez. 1-3 gün boyunca elastik bandaj ya da varis çorabı giymesi yeterlidir.

İleri evre varis tedavisi

İleri evre varis tedavisinde uygulanabilecek seçenekler şöyle sıralanabilir;

  • Standart ameliyat
  • Köpük skleroterapi
  • Radyofrekans
  • Lazer ablasyon yöntemleri

Uygulanacak yöntem hastaya ve hastalığın evresine göre seçilmelidir. Bu yöntemlerin hepsindeki ortak amaç kapak yetmezliği olan yüzeyel toplar damarın çıkarılması veya içinin kapatılması sağlanarak venöz yükün ve göllenmenin engellemesidir.
Zaten kapakları çalışmayan bu damarların çıkarılması ya da kapatılmasının vücut için herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Derinde bulunan diğer toplar damarlar, alınan ya da kapatılan yüzeyel toplar damarların görevini üstlenmektedir.
Bu yöntemlerin hepsinde hastanın bir gece hastanede yatması yeterli olmaktadır.
Hastalarımız ortalama 7-10 gün içinde normal yaşamlarına geri dönebilmektedirler.

Standart varis ameliyatı nasıl yapılır?

Standart varis ameliyatında kasık çizgisinde 1-2 santimetrelik bir kesi yapılır. Yüzeyel damarın derin sisteme döküldüğü yerdeki dalları bağlanır.
Özel bir tel yardımıyla yüzeyel toplar damar diz seviyesine kadar çıkarılır.
Genişlemiş olan varisler üzerine de 5-7 milimetrelik küçük kesiler yapılarak damarlar çıkarılır.

Varis tedavisinde köpük skleroterapisi nasıl uygulanır?

Köpük skleroterapisinde radyofrekans ve lazer ablasyon yöntemlerinde de olduğu gibi diz ya da ayak bileği seviyesinde açık olarak ya da doppler ultrasonografi eşliğinde yüzeyel damarın içine girilmesi söz konusudur.
Köpük skleroterapisinde hava ile karıştırılıp köpük haline getirilmiş ilaç, damarın içine verilerek damarın kapanması sağlanır.

Varis tedavisinde radyofrekans ve lazer ablasyon teknikleri nasıl uygulanır?

Diz ya da ayak bileği seviyesinde açık olarak ya da doppler ultrasonografi eşliğinde yüzeyel damarın içine girilir.
Özel kateterle, damar içine yüksek ısı verilir. Yüksek ısı sayesinde damarın kapanması sağlanır.

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz