Tetik Parmak Nedir?

Eldeki parmaklar fleksör tendonları (kirişler) ve pulley’leri (tendonların içinden geçtiği tünel yapılar) kapsar. Pulleyler parmaklarda bir dizi halkalar ile tünel oluşturur, bu tüneller içinden tendonların geçmesini sağlar.

Eldeki parmaklar fleksör tendonları (kirişler) ve pulley’leri (tendonların içinden geçtiği tünel yapılar) kapsar. Pulleyler parmaklarda bir dizi halkalar ile tünel oluşturur, bu tüneller içinden tendonların geçmesini sağlar. Bu pulleyler aynı zamanda tendonları kemiğin yakınında tutmaya yardım ederler.

Bu hastalık parmak kökünde pulleylerin kalınlaşması ve tendonların bu tünellerin içinden geçmesini engellemeye başlaması ile ortaya çıkabilmektedir. Bazen bu durum nodül varlığında da görülebilir. Sıklıkla sebebi belli olmamakla birlikte romatoid artrit, gut, diyabet ve bazen parmak travmaları sonucunda da ortaya çıkabilir.

Belirtileri Nelerdir?

Tetik parmak yumruk yapma sırasında parmak köklerinde rahatsızlık hissi ile başlayabilir. Bu bölge basınca karşı çok hassastır, bazen bu bölgede nodül bulunabilir ve  tendonun her hareketi sırasında, özellikle sabahları uyandıktan sonra parmak düz hale getirilmeye çalışırken ağrı ve “klik” şeklinde takılma veya kilitlenme hissedilebilir.

Tedavi

  • Krem kullanımının veya diğer medikal tedavilerin süreci yavaşlattığı ile ilgili kesin bilgiler bulunmamaktadır. Öncelikle iyileşmeyi hızlandırdığından dolayı sigara kullanımını bırakmanızı öneririz.
  • Başarı şansı çok düşük olmakla birlikte gece atelleri kullanılarak takılmalar engellenebilir.
  • Hastaların %80’inde steroid enjeksiyonu ile başarı elde edilebilmektedir.

Cerrahi tedavi 3 durumda önerilmektedir:
  1. Takılmadan dolayı ciddi sorunlar yaşıyorsanız.
  2. Parmakta takılı kalma gerçekleşmişse.
  3. Parmakta ciddi ağrı varlığı.
Cerrahi tedavi basit, güvenli ve hızlı bir yöntemdir. Aynı gün içinde cerrahi uygulanarak, 2 ya da 3 dikiş atılarak bir bandaj ile evinize gidebilirsiniz. 

Tetik parmak ile ilgili merak ettiğiniz konuları Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman ekibine sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz. Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilir ya da 444 0436 numaralı telefonu arayabilirsiniz.
“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Tetik Parmak Nedir? biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz