Safra Kesesi Polipleri

Safra kesesinin görevi, karaciğerin ürettiği safrayı depolamaktır. Sindirim sırasında, safra kesesi kasılarak içindeki safrayı bağırsağa boşaltır. Böylelikle yağlı maddelerin emilimi gerçekleşir.

Son yıllarda, özellikle ultrasonografinin yaygın olarak kullanılmasıyla çokça duymaya başladığımız safra kesesi hastalığı, ‘safra kesesi polipleri’dir. Görülme sıklığı yüzde 3 ile yüzde 6 arasındadır. Safra kesesi polipleri iltihaba neden olabilirler. Ancak genellikle bulgu vermeden sessiz kalır. Poliplerin endişe veren özellikleri ise kanserleşme riskleridir.

Safra Kesesi Polipleri Belirtileri Nelerdir?

Safra kesesi polipleri her zaman belirti ve bulgu vermeyebilirler. Belirti verdikleri durumlarda hastada karın sağ üst kadranda rahatsızlık, şişkinlik, bulantı ve yiyeceklerle artan şikayetler (tolerans kaybı) görülebilir. 

Safra Kesesi Poliplerinde Nasıl Tanı Konur?

Bilgisayarlı tomografi (BT), manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ve ultrasonografi (USG) ile radyolojik olarak görüntülemede tanı konabilir.

Safra Kesesi Poliplerinde Tedavi Nedir?

Safra kesesi poliplerinin tanı ve tedavisiyle ilgili izlenmesi önerilen bir yol haritası oluşturulmuştur. En önemli parametre ultrasonografide belirlenen polipin boyutudur.
  • 20 mm’nin üzerindeki boyuta sahip safra kesesi polipleri kanser gibi düşünülerek mutlaka en kısa sürede ameliyat edilmelidir.
  • 10-20 mm. arasındaki polipler ‘kanser şüpheli’ olarak nitelendirirler. Safra kesesinin ameliyatla alınması gerekir.
  • Safra kesesi poliplerinin yaklaşık yüzde 90’ı 1 cm’in altındadır. Şayet yemeklerden sonra şişkinlik, ağrı, bulantı,ateş gibi safra kesesi iltihabı bulguları varsa, safra kesesi ameliyatla alınmalıdır.
  • Boyutu 5 mm’nin altında olan ve herhangi bir yakınmaya yol açmayan polipler, 6 ay arayla ultrasonografiyle kontrol edilir. Büyüme görülmezse bu kontrol her yıl tekrarlanır. Büyüme görüldüğünde veya iltihap bulguları oluştuğunda, ameliyat kararı verilir. Aksi durumda takibe devam edilebilir.
  • 5 mm. ile 1 cm. arasındaki sessiz poliplerde ilk kontrol ultrasonografisi 3 ay sonra, diğer kontroller ise 6 ayda bir yapılmalıdır. Üçüncü kontrolden sonra boyutta değişiklik olmamışsa, yıllık ultrasonografilerle takibe devam edilir.

Safra kesesi polipleri ile ilgili merak ettiğiniz konuları Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman ekibine sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz. Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilir ya da 444 0436 numaralı telefonu arayabilirsiniz.
 

İlgili Yazılar: