Pankreas Nakli Süreci

Pankreas nakli 3 şekilde gerçekleştirilebilir;

Tek başına pankreas nakli
Böbrek nakli sonrasında gerçekleştirilen pankreas nakli
Böbrek nakli ile eş zamanlı pankreas nakli

Diyabet/ şeker hastalarının çok az bir kısmında böbrek yetmezliği gelişmeden yalnız pankreas nakli yapılması kararı verilebilir. Diyabete bağlı ciddi komplikasyonları önlemek, sık gelişen hipoglisemi ataklarını önlemek ve kan şekerinin tüm ilaç tedavilere rağmen bir türlü kontrol edilemediği diyabet hastaları bu ameliyatları için uygun olabilmektedir. 

Canlı vericiden böbrek nakli olma olanağı olan diyabet hastalarında ilk önce canlıdan böbrek nakli, daha sonra kadavradan bulunduğunda pankreas nakli yapılması önerilmektedir. Çünkü böbrek naklinin yaşam süresi üzerindeki etkisi pankreas nakline göre daha yüksektir. Ayrıca  hastanın, pankreas nakli için Ulusal Organ Nakli Bekleme Listesinde beklerken diyaliz tedavisi almasına gerek olmayacaktır. Bu hastalarda pankreas naklinin başarısı eş zamanlı böbrek- pankreas nakline oranla daha düşük bulunmuştur.

Sağlık durumu ameliyatı kaldırabilecek böbrek yetmezliği olan diyabetik hastalarda pankreas nakli için ideal zamanlama ise böbrek ile pankreasın aynı zamanda nakledilmesidir. Sadece böbrek nakli yapılmasına kıyasla böbrek ve pankreas naklinin birlikte yapılması daha büyük bir ameliyattır. Bu nedenle sağlık durumu çok iyi olmayan riskli hastalarda pankreasa göre daha hayati bir organ olan böbrek naklinin tek başına yapılması daha uygun bir yaklaşım olabilmektedir. 

Kalp yetmezliği, damar tıkanıklığı, kalp krizi öyküsü gibi kal ve damar hastalıkları sorunları olan kişiler pankreas nakli öncesinde dikkatle değerlendirilmelidir. Ciddi kardiyolojik problemleri olan hastalarda pankreas naklinin yapılması pek uygun görülmemektedir.

Pankreas nakli ameliyatları böbrek nakli ile aynı anda gerçekleşirse 4-6 saat, tek başına sadece pankreas nakli yapılırsa ise 3-4 saat sürmektedir.
Ameliyatta; yeni organlar alt batına (karnın alt kısmına) yerleştirilir. Pankreas nakli böbrek nakli ile aynı anda yapılıyorsa genellikle pankreas sağ tarafa böbrek ise sol tarafa yerleştirilir. Pankreas; kadavradan pankreas bezi baş kısmının yapışık olduğu ince barsak parçası ile birlikte çıkarılarak nakil edilir. Pankreasa kan gelmesini sağlayan iki büyük damar, kadavradan alınan 'Y' şeklindeki bir damar kullanılarak birbirine bağlanır ve pankreasın tek bir ana damardan kan alması sağlanır. Bu sayede pankreasa giden bir büyük atar damar ve kan getiren toplar damar, alıcının karın içinde bulunan damarlarına dikilerek birleştirilir.