Omuz Ağrısı

Omuz Ağrısının Nedenleri Nelerdir?
Omuz ağrıları sıklıkla omuz eklemi ve çevre yumuşak dokulardan kaynaklanır. Çünkü omuz eklemi çok hareketlidir ve travma ve zorlanmalara maruz kalır.
Omuz ağrısının en sık görülen nedeni subakromialimpingement (omuz sıkışma sendromu) dur. Kişinin fırlatma ve uzanma gibi baş üstü aktiviteleri sırasında omuz kaslarının devamı olan tendonlarının o bölge kemikleri arasında sıkışması sonucu gelişir. Tedavi edilmezse omuz kaslarında ve tendonlarda yırtık ve eklem hareketlerinde kısıtlılık gelişir.
Sadece belirli bir tendon ya da eklem yastıkçığının yaralandığı durumlarda ise tendinit ve bursitler gelişebilir.
Omuza Vuran Yansıyan (Refrakter) Ağrı Nedir?
Safra kesesi, akciğer, kalp hastalıkları omuza yansıyan ağrılara neden olabilmektedir. Bununla birlikte romatizmal hastalıklar, boyun fıtıkları da omuza doğru yayılan ağrılar yapabilmektedir.
Omuz Ağrısında Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?
Omuz ağrısında vakit kaybetmeden kas iskelet sistemi hastalıkları ile ilgilenen Ortopedi veya Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümlerinden birine başvurulmalıdır.
Omuza ait mekanik problemler erken dönemde tedavi edilmezse eklemde kısıtlılık meydana gelir ve kişinin günlük yaşamındaki ceket giyme, saç tarama gibi aktiviteleri kısıtlanır ve yaşam kalitesini düşürür. Maalesef birçok hasta bu kısıtlamalara rağmen idare temekte ve geç başvurarak tedaviyi zorlaştırmaktadır.
Akupuntur Omuz Ağrısına İyi Gelir Mi?
Akupunktur omuz ağrılarında da etkilidir. Ağrının nedeni travma ise travma bölgesinde inflamasyon oluşur. Ağrıyı hissettiğimiz yerde, enflamasyon varlığında ödem dediğimiz, bölgesel sıvı toplanması söz konusundur. Ödem hem ağrıya neden olur hem de o bölgenin dolaşımını bozarak ağrıyı arttırır. Akupunktur beyinden streoid (kortizon) denilen maddenin salgılanmasını uyarır. Streoid ödemi çözerek hastayı rahatlatır, dolaşımı arttırır ve ağrıyı azaltır.
Akupunktur ayrıca dokulara kan gidişini düzenleyerek hasara uğramış dokuların beslenmesi ve tamir edilmesini kolaylaştırır.
Omurlar arasında oluşan fıtıklar da kollara ve omuza yayılabilen ağrılar oluşabilir. Akupunktur; kas gevşetici etkisinin yanı sıra endorfin denilen morfin benzeri ağrı kesici madde salınımını arttırarak ağrıyı giderir. Ayrıca limbik sistemi (duygu merkezi) düzenleyerek kişinin ağrı ve strese karşı daha dayanıklı olmasını sağlar.

Omuz ağrısı ile ilgili merak ettiğiniz konuları Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman ekibine sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz. Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilir ya da 444 0436 numaralı telefonu arayabilirsiniz.