Omuz Ağrısı

Omuz ağrıları sıklıkla omuz eklemi ve çevre yumuşak dokulardan kaynaklanır. Çünkü omuz eklemi çok hareketlidir ve travma ve zorlanmalara maruz kalır.

Omuz ağrısının en sık görülen nedeni subakromialimpingement (omuz sıkışma sendromu) dur. Kişinin fırlatma ve uzanma gibi baş üstü aktiviteleri sırasında omuz kaslarının devamı olan tendonlarının o bölge kemikleri arasında sıkışması sonucu gelişir. Tedavi edilmezse omuz kaslarında ve tendonlarda yırtık ve eklem hareketlerinde kısıtlılık gelişir.

Sadece belirli bir tendon ya da eklem yastıkçığının yaralandığı durumlarda ise tendinit ve bursitler gelişebilir.

Safra kesesi, akciğer, kalp hastalıkları omuza yansıyan ağrılara neden olabilmektedir. Bununla birlikte omatizmal hastalıklar, boyun fıtıkları da omuza doğru yayılan ağrılar yapabilmektedir.

Ne zaman ve hangi doktora gitmeliyim?

Omuz ağrınız varsa vakit kaybetmeden kas iskelet sisteminde uzmanlaşmış bir hekime başvurunuz.

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon uzman hekimleri omuz sorunlarında nedeni tanımlama ve tedaviyi planlama konusunda son derecede yetkindir.

Omzun mekanik problemleri erken dönemde tedavi edilmezse eklemde kısıtlılık meydana gelir ve kişinin günlük yaşamındaki ceket giyme, saç tarama gibi aktiviteleri kısıtlanır ve yaşam kalitesini düşürür. Maalesef birçok hasta bu kısıtlamalara rağmen idare temekte ve geç başvurarak tedaviyi zorlaştırmaktadır.

Unutmayınız, omuz ağrıları kendiliğinden geçmez, mutlaka muayene olup uygun tedavinin uygulanması gerekir.

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon hekiminiz ayırıcı tanıyı yapıp en uygun tedaviyi almanızı sağlayacaktır ve gereklilik halinde diğer branş hekimlerine sizi yönlendirecektir.