Meme Dikleştirme Ameliyatları

Meme dokusundaki sarkmalar belli bir yaştan sonra pek çok kadında ortaya çıkabilmektedir.

Emzirme, kilo alıp verme, zamana bağlı olarak dokuların, bağların zayıflaması ve yer çekimine yenik düşmesi memelerin sarkmasının nedenleri arasındadır. Bazı kadınlarda ise yapısal nedenlere bağlı olarak daha erken yaşlarda meme dokusunda sarkmalar gözlenebilmektedir.

Meme dikleştirme ameliyatı nasıl yapılır?

Meme dikleştirme ameliyatları genel anestezi altında hastane ortamında gerçekleştirilmektedir.

Meme dikleştirme ameliyatında sarkık halde olan meme dokusu yeniden şekillendirilir. Fazla meme derisi çıkarılır ve meme başı daha yukarıya çekilir.

Meme dikleştirme ameliyatlarından sonra iz kalması kaçınılmazdır. Bu izler meme başı çevresinde ve meme başından alt kısma doğru dik bir hat şeklinde olabilmektedir. Bu izler zamanla daha belirsizleşmektedir. Ameliyat izlerinin derecesi kişinin cilt yapısına, uygulanan ameliyat tekniğine göre farklılık gösterebilmektedir.

Bazı hastalarda sadece meme protezi kullanılarak sarkıklığın giderilmesi mümkün olabilmektedir. Bu tarz ameliyatlarda iz daha minimal olmaktadır.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında sizi neler bekler?

Meme dikleştirme ameliyatından sonra şişlik, meme başında hissizlik, morarma gözlenebilmektedir. Ancak bu etkiler bir hafta içinde kendiliğinden iyileşmektedir. Ameliyat sonrası gözlenebilen ağrılar ise ağrı kesiciler ile yönetilebilir seviyede olmaktadır.

Ameliyat sonrası sütyene benzer sargı uygulanır. Bu sargılar bir hafta sonra açılır. Dikişler ise yaklaşık 7-10 gün içinde alınır. Ameliyat sırasında meme protezi kullanılmışsa ilk birkaç gün kol hareketlerinde sınırlama olabilir.

Meme dikleştirme ameliyatından sonra hastalarımız 3 ila 4 gün içinde işlerine geri dönebilmektedir. Ancak hastalarımıza birkaç ay boyunca ağır egzersizlerden uzak durmasını önermekteyiz.

İlgili Yazılar: