Küme Baş Ağrısı

Küme baş ağrısı göz çevresinde veya gözün arkasında, tek taraflı hissedilen çok şiddetli baş ağrısıdır. Ağrı ataklar şeklinde gelir. Ataklar genellikle uyuduktan 3-5 saat sonra ya da sabah saatlerinde, hemen her gün belirli bir zaman diliminde başlar.

Küme baş ağrısı göz çevresinde veya gözün arkasında, tek taraflı hissedilen çok şiddetli baş ağrısıdır. Ağrı ataklar şeklinde gelir. Ataklar genellikle uyuduktan 3-5 saat sonra ya da sabah saatlerinde, hemen her gün belirli bir zaman diliminde başlar. Baş ağrısına gözde kızarma, kanlanma, yaşarma, burun akıntısı ve tıkanıklığı, alında ve yüzde terleme, göz kapağında şişme ve düşüklük eşlik edebilir.

Ağrı atakları 15 dakika – 3 saat arası sürer. Ataklar günde bir veya birkaç kez, bazen günaşırı görülebilir. Küme baş ağrısı genellikle 30 yaş üstü erkeklerde daha sık görülür.

Küme baş ağrısının özellikleri nelerdir?

Küme baş ağrısı birkaç hafta ile aylar süren (4-8 hafta) ataklar şeklinde kendini gösterir. Arada ataksız geçen dönemler vardır.

Alkol ve sigara tüketiminin küme baş ağrısı ataklarının sıklık ve şiddetini arttırabileceği bilinmektedir.

Ayrıca mevsim değişikliği dönemlerinde, yoğun streste küme baş ağrılı hastalar daha çok ağrı çeker. Hastalar ağrı sırasında başını duvara vurabilir.

Daha önceden kafa travması veya operasyonu geçirenlerde atak sıklığı artar. Mide ülseri ve kalp damar hastalığı olan erkeklerde ve daha önceden migreni olan kadınlarda küme baş ağrısı daha sık görülmektedir.

Küme baş ağrısı nasıl tedavi edilir?

Atak sırasında ağrı kesici ilaçlar kullanılır. İlaç tedavisine dirençli hastalarda girişimsel yöntemlerden sfenopalatin gangliyon blokajı ve stellar gangliyon blokajı ile sinir bloğu uygulaması yapılabilir.

Atak sırasında parlak ışıktan, alkolden,strese yol açacak davranışlardan ve heyecandan kaçınılmalıdır. Bunlar atakları şiddetlendirebilir.

Tedavi sırasında sigaradan uzak durulmalıdır, tütün küme baş ağrısının ilaç tedavisine yanıt vermesini engelleyebilir.

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Küme Baş Ağrısı biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz