Koroner Arter Bypass Cerrahisi

Koroner Arter Bypass Cerrahisi Nedir?

Son yıllarda yanlış beslenme düzeni, stres, hareketsiz yaşam gibi faktörlerin de etkisi ile kalp hastalıklarında gözle görülür bir artış yaşanmaktadır. Bu hastalıkların başında koroner kalp hastalığı gelir. Kalbe oksijen taşımakla görevli koroner damarlar zaman içerisinde çeşitli faktörlerin etkisi ile tıkanır ve kalp yeterince beslenemez. Kalbe yeterli oksijen ulaşamadığı zaman göğüs ağrısı, nefes darlığı, çabuk yorulma gibi belirtiler görülür. Bu damarlardaki tıkanıklık ilerlediğinde ve kalbe taşınan oksijen tamamen kesildiğinde kalp krizi (miyokard enfarktüsü) diye bilinen durum meydana gelir. Günümüzde stent ve balon gibi yöntemlerle tedavi edilemeyen koroner damar hastalıklarında en çok kullanılan yöntem koroner arter bypass cerrahisidir.

Göğüs ağrısı, nefes darlığı veya kalp krizi gibi şikayetleri bulunan hastalar bir uzman tarafından değerlendirilir ve koroner damarların durumunun anlaşılabilmesi için anjiyografi işlemine alınır. Anjiyografi işlemi sırasında koroner damarlardaki tıkanmanın boyutu değerlendirilir ve hastaya uygun tedavi yöntemine karar verilir. Bazı durumlarda damardaki tıkanma veya daralma balon veya stent yöntemi kullanılarak açılabilir. Ancak tıkanma ileri seviyede ise uzman doktorlardan oluşan kurul koroner arter bypass cerrahisine karar verebilir. Tıkanık damarların ilerisine bacaktan veya göğüs kafesinin içinden alınan damarlar takılır, böylece kanın kalbe ulaşması sağlanır. Bu işleme koroner arter bypass cerrahisi adı verilir.

Koroner Arter Bypass Cerrahisi Nasıl Yapılır?

Koroner arter bypass cerrahisi sırasında bacaktan, göğüs kafesinden veya ön kol bölgesinden alınan damarlar ile tıkanıklık veya daralma olan damarların yerine köprü oluşturulur ve bu sayede kalbe oksijen taşınır. Koroner arter bypass cerrahisi sırasında hasta genel anestezi altında kalır, kalp ve akciğerler durdurulur, bu sırada solunum ve dolaşım kalp pompası adı verilen cihazla sağlanır. Bu operasyona durdurulmuş kalpte bypass cerrahisi adı verilir. Ancak bazı durumlarda ameliyatı gerçekleştirecek olan doktor hastanın durumunu göz önünde bulundurarak kalbin durdurulmasını uygun bulmayabilir. Bu şekilde gerçekleştirilen koroner arter bypass cerrahisi işlemine çalışan kalpte bypass adı verilir. Bu işlem sırasında epidural anestezi kullanılır, ameliyat sırasında hasta uyanık kalır.

Durdurulmuş kalpte bypass işlemine göre operasyondan sonra hastanın iyileşme süreci daha hızlıdır. Ancak bu yöntem her hasta için uygun olmayabilir, hangi yöntemin kullanılacağına uzman doktorlar gerekli tetkikleri gerçekleştirdikten sonra karar verir. Son yıllarda gelişen teknoloji sayesinde koroner arter bypass cerrahisinde minimal invaziv cerrahi yöntemi de kullanılmaya başlamıştır.

Minimal invaziv bypass cerrahisi sırasında kemikler kesilmez sol göğsün altından küçük bir kesi açılarak kalbe ulaşılır. Koroner bypass cerrahisinde hangi yöntemin uygulanacağı hastanın yaşına, damardaki tıkanıklık seviyesine, hastanın KOAH, böbrek hastalıkları gibi başka bir hastalığı olup olmadığına göre belirlenir. Koroner arter bypass ameliyatının süresi müdahale edilecek damar sayısına, operasyonda kalp kapakçığı değişimi gibi başka bir işlem yapılıp yapılmayacağına göre değişmekle birlikte ortalama 3-4 saat içerisinde gerçekleştirilir.

Koroner Arter Bypass Cerrahisi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Koroner arter bypass cerrahisine karar vermeden önce alanında uzman doktorlar tarafından gerekli incelemeler yapılır. Şu durumlarda koroner arter bypass cerrahisi gereklidir:
  • Koroner anjiyografi sırasında uzman bir doktor tarafından koroner damarlardaki tıkanıklığın derecesi ve yeri belirlenir. İşlemi gerçekleştiren doktor gerekli incelemeleri yaptıktan sonra tıkalı olan damarların stent veya balon gibi yöntemler kullanılarak açılabileceğine karar verirse ilk aşamada bu yöntemler kullanılarak damarların açılması amaçlanır. Ancak bazı durumlarda bu damarların ameliyatsız yöntemle açılması mümkün olmaz. Bu durumda koroner arter bypass cerrahisi yapılmasına karar verilir.
  • Bazen daha öncesinde ameliyatsız yöntemler kullanılarak açılan damarlarda yeniden tıkanma veya daralma meydana gelebilir. Bu durumda da koroner arter bypass cerrahisinden faydalanılır.
  • Koroner damarlarda olan tıkanıklık ilerlemişse hastanın hayatını tehdit eder. Bu durumda koroner arter bypass cerrahisi gerekli olabilir.
  • Anjiyografi sonucunda tıkanıklık tek damarda veya iki damarda saptanırsa, öncelikle stent yöntemi tercih edilir. Bazı durumlarda tıkanıklık üç ve daha fazla damarda veya sol ana koroner arterde olabilir. Bu durumda bypass cerrahisinden faydalanılır.
  • Bunlara ek olarak, damar tıkanıklığının yanında kalp kapakçığında problem saptandığı durumlarda koroner arter bypass cerrahisi tercih edilir.

Koroner Arter Bypass Cerrahisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bypass Ameliyatından Sonra İyileşme Süresi Ne Kadar Sürer?
Koroner arter bypass cerrahisinden sonra operasyonu gerçekleştiren doktor hastayı 1-2 gün yoğun bakım ünitesinde gözlem altında tutar. Yoğun bakım ünitesinden çıkarılıp odaya alınan hastadan mobilize olması ve nefes egzersizleri yapması istenir. Bypasstan sonra hasta ne kadar çabuk ayağa kalkıp hareket ederse iyileşme süreci o kadar hızlı olur. Hastada herhangi bir komplikasyon gelişmez ise ameliyattan sonra 1 hafta içerisinde hasta taburcu edilir. Ancak bypass ameliyatı göğsün ortası açılarak gerçekleştirilen bir ameliyat olduğu için burada bulunan kemiklerin tamamen kaynaması için süreye ihtiyaç vardır. Ortalama 3 ay içerisinde kemikler kaynar ve hasta normal hayatına geri dönebilir.

Bypass Ameliyatı Riskli Bir Ameliyat mı?
Her ameliyatta olduğu gibi bypass ameliyatının da bazı riskleri mevcuttur. Bu riskler kişinin yaşına, cinsiyetine, daha öncesinde kalp ile ilgili başka bir hastalığı olup olmadığına göre değişir. Bypass gerekli olan hastalar genellikle ileri yaş grubundaki hastalar olduğu için bu hastalarda kalp hastalığının yanında akciğer ve böbrek hastalıkları gibi hastalıklar da mevcut olabilir. Bu durum cerrahi sırasında risk oluşturabileceği için uzman doktor öncelikle bu hastalıklara yönelik tedaviye başlayabilir.

Koroner Arter Bypass Cerrahisi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?
Bypass ameliyatından sonra damar alınan bacakta şişme olmaması için hastaya varis çorabı giydirilir. Hastaneden taburcu olduktan sonra da hastadan varis çorabı giymesi istenebilir. Eğer operasyonu gerçekleştiren doktor gerekli görürse hasta bir süre kemiklerin daha kolay kaynaması için korse takar.Ameliyatı gerçekleştiren doktor hastanın ne zaman kontrole gelmesi gerektiğini kendisine söyler. Kontrol zamanı geldiğinde kontrole gidilmelidir. Ameliyattan sonra hastanın yaşam tarzını değiştirmesi, kötü alışkanlıkları varsa bırakması iyileşme sürecini hızlandırıcı etki gösterir.
Koroner Arter Bypass Cerrahisi

Adınız Soyadınız *
Telefon Numarası *
Bilgi Al
Koroner Arter Bypass Cerrahisi Tıbbi Birimi Bulunan Hastanelerimiz