Kızamıkçık

Ateş ve deride kırmızılıklara yol açması bakımından kızamığa benzeyen kızamıkçıkta kızmamıktan farklı olarak soğuk algınlığı görülmez.  

Bu hastalıkta spesifik olarak boyun bölgesinde kafa arkasında ve kulak önünde lenf bezlerinin şişmesi görülür.

Aşıyı olmamış kız çocukları ileride hamilelik dönemlerinde bu hastalığı geçirirlerse özürlü çocuğa sahip olabilirler.

Kızamıkçıkta döküntüler birleşmez.

Kızamıkçık virüsü de kızamık virüsünde olduğu gibi solunum yolu ile bulaşır. Boğaz ve bölgesel lenf bezlerinde çoğalan virüs sonra kana karışır.  

Kızamıkçıkta kuluçka süresi 14-21 gündür. Bulaştırıcılık döküntü başladıktan sonra 7 gündür. Hafif ateş, baş ağrısı, halsizlik görülebilir.

Döküntülerin özelliği yüzde başlaması, buradan boyuna, gövde, kol ve bacaklara yayılmasıdır. Döküntüler birleşme özelliği göstermez.

Döküntü ateş, halsizlik gibi belirtiler başladıktan 1-2 gün sonra başlar, yaklaşık 3 gün kadar sürer.

Korunma 3’lü Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak aşısı ile sağlanır.

Kızamıkçıkta komplikasyonlar görülür. Komplikasyonlar; eklem iltihabı, kanama bozukluğu, ensefalit ve erkeklerde testis iltihabı şeklinde olabilir.

Kızıamıkçık gebe kadınlarda gebeliğin ilk 3 ayında geçirilirse, % 80 oranında doğumsal kızamıkçık sendromuna yol açar. Bu sendrom, zeka geriliği, işitme katarakt, doğumsal kalp defekti, işitme kaybı, beynin, karaciğer ve dalakta hasar ile kendini gösteren ciddi bir sendromdur.

Kızamıkçık bildirimi zorunlu bir hastalıktır ve tanısı kanda akut devre antikorlarının yükselmesi ile konulur. Spesifik tedavisi yoktur.