Kemik Tümörü

Tümör, kontrolsüz olarak bölünen, hücrelerin ortaya çıkardığı kitlesel olarak büyümeler sonucunda oluşan kitle ya da şişliktir. Çoğu kemik tümöründe sebep bilinmez.

Tümör, kontrolsüz olarak bölünen, hücrelerin ortaya çıkardığı kitlesel olarak büyümeler sonucunda oluşan kitle ya da şişliktir. Çoğu kemik tümöründe sebep bilinmez. Büyüyen tümör zamanla sağlıklı dokulara da yayılarak, sağlıklı dokuların tümörlü dokularla yer değiştirmesine neden olur ve  kemiği zayıflatarak patolojik kırıklara yol açar. Gerekli önlemler zamanında alınmazsa yayılan tümörler geliştikleri organ sistemi içinde fonksiyonel olarak yetmezliğe ve hatta tüm vücudu etkileyerek yaşamı tehdit edebilir. Kötü huylu kemik ve yumuşak doku tümörleri her yaşta görülse de özellikle çocukluk, ergenlik ve genç erişkin yaşlarda daha sık görülmektedir.

Kemik Tümörü Sebepleri 

Bu tümörlerin oluşmasına katkıda bulunan sebepler ırk, coğrafik faktörler, genetik ve aile hikayesi, cinsiyet ve bazı hormonlar, fıtıklar, büyüme ve gelişme çağı, bazı meslekler, bazı kimyasallar (kemoterapi ilaçları), iyonize radyasyon, kişinin bağışıklık sisteminin durumu, bazı virüsler (EBV, Hepatit B, HPV, Papovavirüsler) olarak sıralanabilir. Bazı durumlarda bu bulgular hiç bulunmazken, bazı durumlarda ise 2’li, 3’lü etki söz konusudur.

Kemik ve yumuşak doku tümörü olan çoğu hastada görülen ağrı genellikle künt ve süreklidir (istirahatte de devam eder) aktivite ile ilgili değildir ve ağrı sıklıkla gece artar.

Bu tümörler düşme, çarpma gibi travmatik sebeplerle oluşmazlar ancak travma(düşme-çarpma, alınan direkt darbe) sonrasında ağrı artar. Patolojik kırık zayıflayan kemikte görülür ve bu da ağrıyı artırır. Bu tümörlerden bazıları hastada ateş ve gece terlemesi yapar. Bazen de ağrısız kitle ile karşımıza çıkarlar. Ayak bileği travmaları gibi durumlarda çekilen filmlerde, tümörler tesadüfen de karşımıza çıkabilir.

Bu durumlarda özellikle kötü huylu kemik ve yumuşak doku tümörlerinin olma olasılığı yüksektir ve vakit kaybedilmeden Ortopedi ve Travmatoloji Merkezi ‘mizden randevu alıp, muayene olunmalıdır.

Kemik Tümörü Belirtileri

 • Ağrı, düşme ya da çarpma gibi yaralanmalardan sonra ortaya çıkmış ise
 • Ağrıyan bölgede kitle ve sertlik gibi bulgular da varsa
 • Ağrı kesici kullanılmasına rağmen geçmeyen kemik ağrısı uzun süredir de devam ediyorsa,
 • Uzun süredir var olan ağrının şiddeti de giderek artıyorsa
 • Kemik ağrısına iştahsızlık, halsizlik, yorgunluk, ateş, aksayarak yürüme gibi diğer bulgular da eşlik ediyorsa.
 • Kemik ağrısına belirgin derecede şişlik ve kızarıklık da eşlik ediyorsa
Eğer yukarıda yazmış olduğum belirti bulgu veya şikayetlerden bazılarının sizde bulunduğunu düşünüyorsanız, bir ortopedi hekimine başvurmanız uygun olacaktır. Bu konuda, tıbbi açıdan tetkik ve değerlendirmelerin yapılması size yardımcı olacaktır.

Kötü huylu kemik tümörü şüphesi olan hastalara yaklaşımda uygun evrelendirme ve iyi planlanmış bir biyopsi hayati önem taşımaktadır.

Kemik Tümörleri Tipleri

Tümör birincil olarak kemik dokusundan kaynaklanabildiği gibi, metastaz sonrası kemiğe yerleşen kanserden de köken alabilir.
 • Multipl Miyelom: Multipl miyelom en sık görülen birincil kemik tümörüdür. Kemik iliğinin kötü huylu tümörüdür. Herhangi bir kemiği etkileyebilir ve 50-70 yaş arası hastalarda görülür.
 • Osteosarkom: Osteosarkom ikinci en sık görülen kemik tümörüdür. Sıklıkla ergenlik çağında ve diz bölgesinde ortaya çıkar. Daha ender olmakla birlikte kalça ve omuz bölgesinde de görülebilir.
 • Ewing sarkomu: Ewing sarkomu sıklıkla 5-20 yaş arası görülür; geniş yumuşak bir doku kitlesi ile birlikte kemik harabiyeti vardır. Vücutta en sık üst ve alt ekstremite, pelvis ve kaburga kemiklerinde görülür.
 • Kondrosarkom: Sıklıkla 40-70 yaş arasında kalça bölgesi, pelvis ve omuzda kitle ile ortaya çıkar.
 • Metastatik Kemik Tümörleri: Kemiğe başka organlardan sıçrayan kötü huylu tümörlerdir. Hastalar sıklıkla istirahat ile geçmeyen ağrı ya da patolojik kırık şikayetleriyle başvururlar. Prostat, akciğer ve meme kanserleri kemiklere en sık metastaz yapan kanser türleridir.

Kemik Tümörü Tedavisi 

Kemik tümörünün tedavisi multidisipliner çalışan ortopedik onkolog, tıbbi onkolog, radyolog, radyasyon onkoloğu ve patologların takım çalışması ile yapılır. Kanseri yenmeyi amaçlayan ekiple ilişkili olan organ veya ekstremiteyi korumaktır. İlaçla tedavi (kemoterapi), ışın tedavisi (radyoterapi), cerrahi tedavidir. Tedavi yaklaşımı kararında tümörün biyolojik davranışı (tipi) ve evresi (diğer dokulara sıçraması) önemli rol oynar. Teşhis ve tedavi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Grup Florence Nightingale Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Merkezi'nden hemen randevu alın.
“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Kemik Tümörü biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz