Kalp Nakli Süreci

Daha önce organ bağışında bulunmuş sağlıklı insanlar öldüğünde, kalp, akciğer, karaciğer, böbrek gibi bazı organları bir süre daha çalışmaya devam eder.

Daha önce organ bağışında bulunmuş sağlıklı insanlar öldüğünde, kalp, akciğer, karaciğer, böbrek gibi bazı organları bir süre daha çalışmaya devam eder. Bu durumdaki kişilerin ölümü uzman doktorlar tarafından saptandıktan sonra, organ bağışı için uygun olanların yakınlarının onayına başvurulur. Ölümünün ardından organ bağışı onayı gerçekleşen kişiler, Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen organ nakli koordinasyon merkezlerine organ vericisi olarak duyurulur ve uygun alıcı ile eşleştirilir.
 
Uygun verici ile eşleşen bekleme listesindeki kalp yetersizliği hastaları, evde takip ediliyorlarsa evlerinden hemen gelmek üzere hastaneye çağrılır ve hazırlıklara başlanır. Hastanede bekleyen hastalar da verici ile eşleşmeleri durumunda derhal hazırlanmaya başlanır. 

Tüm hazırlıklar tamamlandıktan sonra, kalp nakli ekibinin bir kısmı vericinin kalbini hazırlamak üzere ilgili merkeze gider, ekibin diğer kısmı alıcıyı nakil ameliyatına hazırlar. Alıcı ve verici hazır olduğunda, kalp nakli ameliyatı gerçekleştirilir.

Kalp nakli ameliyatı nasıl yapılır? Ameliyat sonrası dönemde neler olur?

Kalp nakli ameliyatı, eğer bir komplikasyon gelişmez ise, ortalama 5-6 saat sürmektedir. Ameliyatı biten hastalar, yoğun bakımdaki özel nakil odasında uyanırlar, tüm bulgular normale geldiğinde solunum cihazından ayrılırlar. Ameliyat sonrası ilk 3-4 günü yoğun bakımda geçiren hastalar, ardından aileden bir yakını ile birlikte kalacakları, servisteki özel odalarına alınırlar.

Kalp naklinden sonra doku reddi araştırması için biyopsi uygulanır ve her şey yolunda gittiği takdirde hastalarımız; ortalama 15-20 gün sonra hastaneden taburcu edilirler.

Yapay kalp destek cihazı ameliyatı nasıl yapılır? Ameliyat sonrası dönemde neler olur?

Modern yapay kalp destek cihazları; vücudun içerisine yerleştirilen, gürültüsüz çalışan, komplikasyon riski eski modellere oranla çok daha düşük cihazlardır. Kalbin içine yerleştirilen bu cihazlar, ihtiyaç duydukları enerjiyi karın ön duvarından dışarı çıkan ince bir kablo yardımıyla bağlandığı pillerden alır. Ameliyat sonrasında hasta ve yakınları, bu pilleri düzenli olarak değiştirmeyi ve yeniden şarj etmeyi öğrenirler.

Bu cihazlar ameliyathanede genel anestezi altında yapılan ameliyatlarla hastaya takılır. Hangi kalp destek cihazının seçileceği, hangi teknikle hastaya takılacağı cerrahi ekip tarafından hastanın özelliklerine göre belirlenmektedir. Yapay kalp destek cihazı ameliyatı ortalama 3-6 saat sürmektedir. Ameliyat süresi takılan cihazın türüne, uygulanan cerrahi yönteme ve hastaya bağlı bazı faktörlere göre farklılık gösterebilmektedir.

Ameliyatı biten hastalar, yoğun bakımdaki özel nakil odasında uyanırlar, tüm bulgular normale geldiğinde solunum cihazından ayrılırlar. Ameliyat sonrası ilk 3-4 günü yoğun bakımda geçiren hastalar, ardından aileden bir yakını ile birlikte kalacakları, servisteki özel odalarına alınırlar. Servisteki takip ve tedavileri süresince fizik tedavi rehabilitasyon programı ve cihazla ilgili eğitim programı devam eder.

Her şey yolunda giderse; yapay kalp destek cihazı ameliyatından sonra hastalarımız ortalama 20-25 gün sonra hastaneden taburcu edilirler. Hastaneden taburcu olurken, bütün hastalar ve yakınları cihazın çalışmasını, pillerin değişimini, cihazla birlikte banyo yapmayı, düzenli olarak kablo giriş yeri pansumanını, kan sulandırıcı ilaç kullanımını ve bununla ilgili kan testini (INR) öğrenmiş olurlar.

Ameliyat olan hastalarımız, yapay kalp destek cihazı ile yaşadıkları süre boyunca bazı ilaçlar kullanmak, düzenli test ve kontrollerden geçmek durumundadır.
“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Kalp Nakli Süreci biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz