Göz Kapağı Ameliyatı (Blefaroplasti)

Zamana bağlı olarak, yaşlanmanın etkileri ile cildimizi gergin, canlı ve genç görünmesini sağlayan kollajen gibi maddeler azalır ya da işlevini yitirir. Bu durumdan kaşlar ve göz kapakları da etkilenmektedir.

Zamana bağlı olarak, yaşlanmanın etkileri ile cildimizi gergin, canlı ve genç görünmesini sağlayan kollajen gibi maddeler azalır ya da işlevini yitirir. Bu durumdan kaşlar ve göz kapakları da etkilenmektedir. Bu bölgelerdeki cilt gevşer ve sarkar. Ayrıca özellikle alt göz kapaklarında yağ dokularının öne doğru fıtıklaşması ile torbalanma olması da söz konusu olabilir.

Aşağı inik kaşlar, sarkmış göz kapakları, gözaltı torbaları kişinin olduğundan daha yorgun, mutsuz ve yaşlı görünmesine neden olabilir. Bununla birlikte göz kapaklarındaki sarkıklık görüşü de engelleyebilen bir sorun haline gelebilmektedir.

Göz kapağı ameliyatı (blefaroplasti) ile göz kapaklarındaki fazla derinin alınması, gözaltı torbalarının alınması mümkündür. Göz kapağı ameliyatı sayesinde kişiler daha genç, mutlu görünüme canlı bakışlara sahip olabilirler. Ayrıca göz kapağı sarkmasına bağlı görme sorunlarının da giderilmesi mümkün olmaktadır. Erkekler göz kapağı ameliyatına fonksiyonel nedenlerle başvururken kadın hastalar genellikle hem fonksiyonel hem de estetik kaygılarla başvurur.

Kimler Göz Kapağı Ameliyatına Uygun Adaydır?

·    Genellikle 40 yaş üzeri, 
·    üst ve alt gözkapaklarında sarkma ve torbalaşma meydana gelmeye başlamış, 
·    başka sağlık problemi olmayan kişiler göz kapağı ameliyatı için uygun adaylar olabilirler.

Üst ve Alt Göz Kapaklarında Yaşlanma Belirtileri Arasında Fark Var Mıdır?

·    Üst göz kapağı daha hareketli bir yapıdır. Gözün açıp kapanması, korneanın korunması ve görme netliğinin sağlanmasında etkilidir. 
·    Alt göz kapağı ise daha statik bir yapıdır. Gözyaşının gözyaşı kanalından burun sinüslerine yönlendirilmesinde rol oynar.
·    Üst göz kapağının ameliyatı çevre dokular olan alındaki çizgilenmeler ve kaş seviyesi de değerlendirilerek estetik olarak planlanır. Aksi takdirde ameliyat sonucu tatmin edici olmayacaktır.
·    Sadece üst göz kapağı estetik ameliyatı yapılacaksa işlem lokal anestezi altında gerçekleştirilebilir. İşlemin süresi 1 saat kadardır. 
·    Alt göz kapağının ameliyatında yaşlanmaya bağlı gözaltı çukurlarının düzeltilmesi de amaçlanır. Yaşlanma ile çukur kenarına kümelenmiş yağ yastıkçıkları göz çukuruna yayılmaya çalışılır. Yastıkçıklar yeterli olmazsa ameliyat sırasında yağ enjeksiyonu yapılabilir.
·    Alt göz kapağı ameliyatının başarılı olması için gerektiği ölçüde yüz germesi de yapılmalıdır. Bu nedenle genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi 2-4 saat arasında değişir.

Göz Kapağı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

·    Kişilerin şikayetlerine göre sadece üst göz kapağı ya da sadece alt göz kapağı ya da çift göz kapağı ameliyatı yapılabilir.
·    Göz kapağının estetik ameliyatında kırışıklıklar, torbalar, sarkmalar ve varsa göz kapağı derisindeki kolesterol kristalleri, kılcal damarların belirginleşmesi gibi sorunlar da çözülür.
·    Göz kapağı ameliyatları genellikle bir-bir buçuk saat sürer ve çoğu hasta hastanede kalmadan aynı gün evine geri dönebilir.
·    Göz kapağı ameliyatlarında fazla deri alınarak sarkıklıklar giderilir ve varsa gözaltı torbaları alınır.
·    Ameliyattan sonra göz kapaklarında iz kalır. Ancak bu iz çok iyi gizlendiği için fark edilmez.

Göz Kapağı Ameliyatından Sonra Sizi Neler Bekler?

Göz kapağı ameliyatı sonrasındaki iyileşme sürecinde yaşanabilecekler:
·    Gözlerin etrafında şişlik (ödem), morarma,
·    Göz kapağında ameliyat sonrası ödem,
·    Gözlerde kuruluk, yanma hissi, görme bulanıklığı,
·    Işıktan rahatsızlık duyma,

Fazla gözyaşı görülebilir. Tüm bu etkilerin bir hafta içinde kendiliğinden düzelmesi beklenir.
·    Her ne kadar iyi saklansa da ameliyat sonrasında ince, pembe çizgi şeklinde iz kalır. Bu izler yaklaşık 1 yıl sonra fark edilmeyecek hale gelir.

Göz Kapağı Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Ameliyat riskleri çok nadir gözlenir. Bunlar;
·    Kanama: Ameliyata hazırlanırken kan sulandırıcı gibi kanamaya yol açacak veya uzatacak ilaçlar kesilir.
·    Diğer ameliyatlarda görülen enfeksiyon riski göz kapağı ameliyatlarında görülmez.
·    Görme alanı ile ilgili bir ameliyat olduğu için hastalarda görme kaybı olabileceği endişesi olabilir. Göz kapağı estetik ameliyatları körlüğe neden olmaz.
·    En sık görülen yan etki alt göz kapağının aşağı doğru çekilmesidir (entropiyon). Alt kapağın göz derisi fazla çıkartıldıysa görülür. Deri eklemesi gerekir.
·    Hastalar yaşlanma sürecinin devam ettiğini, bir ameliyatla gelecek yaşlanma belirtilerinin engellenmediğini bilmelidir. Yaşlanma, güneşte kalma (gözün fazla kısılmasını gerektirdiği için) yeni çizgilenmelere yol açar.
 

Göz Kapağı Düşüklüğü Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Tıpta üst kapak düşüklüğü ptosis olarak adlandırılır. Genetik ve göz yapısına bağlı gelişebileceği gibi doğuştan, myastenia gravis (otoimmün bir sinir-kas hastalığı), yüz felci sonrası sekel gibi bazı hastalıkların klinik belirtileri veya göz kuruluğu veya alerjiye bağlı gözün kendisini dış çevreye karşı koruması olarak da karşımıza gelebilir.

Yaşlanma sürecinde göz kapak kasları güçsüzleşir ve yer çekimi nedeniyle göz kapağı düşmeye başlar. Görme alanında daralmaya neden olan üst kapak düşmesi lokal anestezi ameliyatla altında düzeltilebilir.

Göz kapağı çizgisinden yapılan kesi ile fazla deri ve kas dokusu çıkartılır. Ameliyat sonrası doku yapıştırıcılar kullanılır; dikiş atılmaz.

Göz kapağı ameliyatı ile ilgili merak ettiğiniz konuları Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman ekibine sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz. Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilir ya da 444 0436 numaralı telefonu arayabilirsiniz.
 
“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Göz Kapağı Ameliyatı (Blefaroplasti) biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz