Göz Kapağı Ameliyatı (Blefaroplasti)

Zamana bağlı olarak, yaşlanmanın etkileri ile cildimizi gergin, canlı ve genç görünmesini sağlayan kollajen gibi maddeler azalır ya da işlevini yitirir. Bu durumdan kaşlar, ve göz kapakları da etkilenmektedir. Bu bölgelerdeki cilt gevşer ve sarkar. Ayrıca özellikle alt göz kapaklarında yağ dokularının öne doğru fıtıklaşması ile torbalanma olması da söz konusu olabilir.

Aşağı inik kaşlar, sarkmış göz kapakları, göz altı torbaları kişinin olduğundan daha yorgun, mutsuz ve yaşlı görünmesine neden olabilir. Bununla birlikte göz kapaklarındaki sarkıklık görüşü de engelleyebilen bir sorun haline gelebilmektedir.

Göz kapağı ameliyatı (blefaroplasti) ile göz kapaklarındaki fazla derinin alınması, göz altı torbalarının alınması mümkündür. Göz kapağı ameliyatı sayesinde kişiler daha genç, mutlu görünüme canlı bakışlara sahip olabilirler. Ayrıca göz kapağı sarkmasına bağlı görme sorunlarının da giderilmesi mümkün olmaktadır.

Kimler göz kapağı ameliyatı (blefaroplasti) uygun aday olabilir?

Genellikle 40 yaş üzeri, üst ve alt gözkapaklarında sarkma ve torbalaşma meydana gelmeye başlamış, başka sağlık problemi olmayan kişiler göz kapağı ameliyatı için uygun adaylar olabilirler.

Göz kapağı ameliyatı (blefaroplasti) nasıl yapılır?

Kişilerin şikayetlerine göre sadece üst göz kapağı ya da sadece alt göz kapağı ya da her ikisinin birden onarımı söz konusu olabilir.

Göz kapağı ameliyatları genellikle bir-bir buçuk saat sürmektedir ve çoğu hasta hastanede kalmadan aynı gün evine geri dönebilmektedir.

Göz kapağı ameliyatlarında fazla deri alınarak sarkıklıklar giderilir ve varsa göz altındaki torbalar alınır.

Ameliyattan sonra göz kapaklarında iz kalır. Ancak bu iz çok iyi gizlendiği için fark edilmez.

Göz kapağı (blefaroplasti) ameliyatından sonra sizi neler bekler?

Göz kapağı ameliyatından sonra beklenen yan etkiler şöyledir:

  • Gözlerin etrafında şişlik, morarma
  • Gözlerde kuruluk, yanma hissi, görme bulanıklığı
  • Işıktan rahatsızlık duyma
  • Fazla göz yaşı

Tüm bu etkilerin bir hafta içinde kendiliğinden düzelmesi beklenmektedir.