Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Göğüs ağrısı; akciğer problemleri, kalp hastalıkları, yemek borusu sorunları, stres, kist gibi hastalıkların ağrıyı tetiklemesine bağlı olarak görülebilir.

Sıklıkla karşılaşılan ve bazen önemsenmeyen göğüs ağrısı, vücudumuzun alarm verme biçimlerinden biridir.

Göğüs ağrısı; akciğer problemleri, kalp hastalıkları, yemek borusu sorunları, stres, kist gibi hastalıkların ağrıyı tetiklemesine bağlı olarak görülebilir. Bu nedenle ağrının kaynağı en kısa zamanda tespit edilmelidir. Her ne kadar ağrı şikayeti ile doktora giden hastaların küçük bir bölümünde ciddi hastalıklar tespit edilse de ağrı durumunda ve sonrasında neler yapılması gerektiği öğrenilmelidir. 

Göğüste ağrı hissetmek birçok hastalığın habercisi olabileceği gibi basit ve zararsız bir ağrı da olabilir. Kalp ve akciğer hastalıkları hayati tehlike oluşturabilecek göğüs ağrısı sebepleri arasında gösterilir.

Aşağıdaki problemlerin hepsi göğüste ağrıya sebep olabilir:
 • Kalp krizi
 • Kas sıkışması
 • Stres
 • Kist
 • Meme iltihabı
 • Regl
 • Yemek borusu problemleri
 • Akciğer problemleri
Sol göğüs ağrısı neden olur?
Vücudun solunda oluşan ağrı, en sık görülme biçimi olduğu için akla hemen kalp problemleri gelir. Kalp krizi; sol koldan göğüse, mideye ve sırta yayılan şiddetli bir ağrıdır. Ön göğüste meydana gelir, tek noktada gerçekleşmez ve batma hissi yaratmaz. Bu nedenle, ağrı şikayetlerinin çoğu kalp krizi değildir. Kalbi besleyen damarların yeterince oksijen alamaması sebebiyle oluşan ağrı, kalp krizinin habercisi olabilir.

Kalpten sonra göğüste ağrı yaratabilecek en önemli hastalıklar akciğerlerle ilgilidir. Ağrı, akciğerlerde 3 tip hastalıktan herhangi birinin oluşması sonucu görülebilir.
 • Akciğer embolisi
 • Plörezi
 • Pnömotoraks
Akciğer Embolisi; akciğer atardamarlarının tıkanması sonucu oluşur. Akciğer zarının su toplayıp iltihaplanması sonucu plörezi meydana çıkar. Göğüs duvarı ve akciğerin arasına hava kaçması da pnömotoraks hastalığına neden olur. Vücutta oluşan bir iltihap veya kist de göğüste ağrı hissedilmesine neden olabilir. Stres gibi psikolojik sebepler de ağrıyı tetikleyebildiği için kontrol edilmeden ağrının tedavi edilmesi mümkün değildir.

Göğüs ağrısı çeşitleri nelerdir?

Göğüs ağrısı akciğer hastalıklarına bağlı olarak batıcı etkiye sahip ağrı şeklinde olabilirken kalbe bağlı hastalıklar sonucu göğsün öz yüzünde baskı şeklinde hissedilebilir. Hissedilen ağrı mide barsak sistemleri ya da kas ve iskelet sistemiyle ilişkili olabilir.
Yaş ve yaşam tarzı ciddi hastalıklara neden olabilir. 45 yaşın üzerindeki erkekler ve 55 yaşın üzerindeki kadınların hissettikleri göğüs ağrısı, kalp krizi belirtisi olabilir. ¬Özellikle erken menopoz, sigara, aile öyküsü, hipertansiyon, stres, kilo gibi problemlere sahip insanlar, göğüslerinde ağrı hissettiklerinde önemsemelilerdir. Endişelenilen bir diğer durum da gebelikte göğüs ağrısı yaşanmasıdır. Göğüs ağrısı hamileliğin erken dönemlerinde yaşanabilir ve genel olarak zararsızdır. Gebelikte görülen göğüs ağrısı genellikle meme dokusundaki değişiklikler, hormonal değişimler, göğüslerde sızıntı ve büyümeye bağlı olabilir. 

Göğüste ağrı hissedilirse ne yapılmalıdır?

Göğüs ağrısı bıçak saplanma hissi, vücutta yanma ve uyuşma gibi farklı şekillerde hissedilebilir. Bu sebeple, 5 dakikadan uzun süren ağrılar dikkate alınmalıdır. Aniden gelen güçlü ağrı kalp krizi olabileceği için hasta araba kullanmamalı, oksijen kaybetmemek için yürümemelidir. Varsa etraftaki insanlardan yardım alınmalıdır, ancak bu yardım sadece hastaneye götürülmek için olmalıdır. Doktor olmayan birinin hastaya yapacağı bilinçsizce müdahale kötü sonuçlar doğurabilir. Kravat, gömlek gibi boynu sıkan kıyafetler gevşetilip bol nefes alınmalıdır. 

Göğüs ağrısı ile birlikte öksürük varsa zatürre hastalığının belirtisi olabilir. Özellikle kronik hastalığı olanların, yaşlıların ve çocukların akciğerlerinin iltihaplanması sonucu zatürre olma riskleri daha fazladır. Derin nefes alınca ağrı, kuru veya balgamlı öksürük, titreme, ateş, baş ağrısı ve halsizlik hastalığın başlıca belirtileridir. İleriki yaşlarda bilinç bulanıklığına sebep olabilen zatürre, doğru ilaç kullanımıyla tedavi edilebilmektedir. Hastaların bilinçsizce değil; doktor kontrolünde ilaçlarını kullanmaları gerekir.

Göğüs ağrısını önlemek için basit yaklaşımlar bnelerdir?

Ağrıları önlemek çoğunlukla kaliteli yaşamla mümkün olabilir. Önceden engellenemeyen kalp krizine de göğüs ağrısı neden olur; ancak ağrıları genel anlamda önlemek mümkündür. 
 • Sigara ve alkolden uzak durmak,
 • Dengeli ve düzenli beslenmek,
 • Stresten uzak durmak,
 • Spor yapmak hastalıkların dolayısı ile göğüs ağrılarının önüne geçer. Belli yaşın üzerinde ve kronik hastalığı olan bireyler yapacakları spor dalını dikkatli seçmelidir. Mesela temiz havada düzenli yürüyüş yapmak kalp hastalıklarını ve damar tıkanıklıklarını önlemek için yararlıdır. Kirli hava solunan, yoğun iş temposunda masa başında hareketsiz kalınan günümüz iş dünyasında, “göğüs ağrısı” sık görülmektedir.
Göğüs ağrısında erken teşhis önemlidir; hayat kurtarır!
Göğüste ağrı, önemli hastalıkların belirtisi olabilir. Bir sağlık merkezine başvurmak erken teşhis için çok önemlidir. Ağrıya sebebiyet veren hastalık erkenden teşhis edilerek tedavi edilirse, hayati risk azalır, eski yaşam temposuna ve kalitesine daha kolay dönülür. Göğüs ağrısı soğuk soğuk terlemeye, baş dönmesine, aniden hareketsiz kalmaya yol açabilir. Kolay fark edilmeyen sessiz göğüs ağrıları, çok önemli bir kalp probleminin sonucunda oluşabilir. 

Vücutta belirgin herhangi bir ağrı hissedilmese bile düzenli Check-Up yaptırmak, spor yapmak, düzenli beslenmek, alkol ve sigaran uzak durmak hastalığı önleme açısından etkilidir.

Göğüs ağrısı ile ilgili merak ettiğiniz konuları Grup Florence Nightingale Hastaneleri Check-Up ve Sağlıklı Yaşam Merkezindeki uzman ekibine sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz. Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilir ya da 444 0436 numaralı telefonu arayabilirsiniz.
“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Göğüs Ağrısı Neden Olur? biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz