Emme Bozukluğu, Güçlüğü

Burun tıkanıklığı: Burnu tıkanık olan bebekler nefes alamadıkları için emmek istemez, sık sık emmeye ara verirler. Doktorunuzun önereceği burun damlası kullanımı ve bir aspiratör yardımıyla burnun açılması burun tıkanıklığını giderir.

Bebekte emme bozukluğunun birden fazla nedeni olabilir

  • Burun tıkanıklığı: Burnu tıkanık olan bebekler nefes alamadıkları için emmek istemez, sık sık emmeye ara verirler. Doktorunuzun önereceği burun damlası kullanımı ve bir aspiratör yardımıyla burnun açılması burun tıkanıklığını giderir.
  • Pamukçuk: Bebeğin ağzında bir mantar enfeksiyonu olan pamukçuk gelişmişse bebek emme esnasında acı hissettiği için emmek istemez. Pamukçuk bebeğin yanaklarının iç tarafında, dilinde, damak veya diş etlerinde peynire benzeyen beyaz lekeler şeklinde bulunur. Pamukçuk doktorun önereceği tedavi ile kolaylıkla geçer.
  • Anne sütünün tadı:Yeni gıdalar veya beslenme değişiklikleri ile annenin sütünün tadı değişebilir. Özellikle acı ve baharatlı -kokulu besinlerin tüketilmesi sütün tadını değiştirir. Bebek meme emmek istemiyorsa bu durumda memenizi sağarak boşaltın ve birkaç saat sonraki sütünüzle tekrar emzirmeyi deneyin.
  • Emzirme pozisyonu ve saatleri: Doğru bir emzirme pozisyonu olmaması ya da emzirme saatlerinin değiştirilmesi bebeğin emme isteğini azaltabilir.
  • Diş çıkarma: Bebekler diş çıkarma döneminde emme güçlüğü çekerler. Emme sırasında şiş diş etleri acıyan bebek huysuzlaşır ve emmek istemez. Diş eti ağrısını azaltmak için diş çıkarma dönemi jel/kremleri kullanılabilir.
  • Sütün yavaş ya da fazla gelmesi: Yeni doğan bebekler az ve sık emerler nedeni mide hacimlerinin küçük olması nedeniyle az miktardaki sütün onları doyurmasıdır. Yorgunluk, stres, hastalık gibi bazı durumlarda sütün azalması sonucu yavaş gelmesi bebeğin ağzını doldurmaz ve bebek sinirlenerek emmek istemez. Aynı şekilde süt salgısı fazla ise bebek ağzını aşırı miktarda dolduran sütten rahatsız olur ve emmeyi bırakır.
  • Kulak enfeksiyonu: Bebeklerin östaki borularının kısa ve dar oluşu, kulak iltihabına yol açan üst solunum yolları enfeksiyonlarına yakalanmalarını kolaylaştırır. Kulak ağrısı çeneye yayılır ve emerken, yutkunurken çenesini oynatan bebek bu ağrıyı şiddetli hisseder. Ağrı çeken bebek emmek istemez.
“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Emme Bozukluğu, Güçlüğü biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz