Eklem Aşınması Önlenebilir mi?

Eklem aşınması (osteoartroz) eklem bölgesindeki kıkırdakların kaybıyla gelişir. Ağrı, hareket zorluğu ve şekil bozukluğuna neden olan eklem aşınması, özellikle diz, kalça, omurga gibi yük taşıyan eklemlerde görülür. Nedeni halen tam olarak bilinmemektedir.

Eklem aşınması (osteoartroz) eklem bölgesindeki kıkırdakların kaybıyla gelişir. Ağrı, hareket zorluğu ve şekil bozukluğuna neden olan eklem aşınması, özellikle diz, kalça, omurga gibi yük taşıyan eklemlerde görülür. Nedeni halen tam olarak bilinmemektedir.

Hastaların eğitilmesi ve aşırı yüklenmenin engellenmesi; zorlayıcı hareketlerden kaçınma, düzenli yaşam, beslenme konularında bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Egzersiz yapmak, eklem aşınmasını önlemede en etkin yöntemlerdendir. Düzenli, eklemleri zorlamayan egzersizler, su içi hareketler, planlı yürüyüşler büyük yarar sağlar. Aşırı kilo eklem aşınmasının oluşumundaki nedenlerin başındadır. Araştırmalar, sadece 5 kilo bile vermenin eklem aşınması riskini %50 oranında azalttığını göstermiştir. 

Eklemlerin zorlanmadan korunması gerekir. Bunun için ağır yük taşımamak, uzun süre ayakta durmamak, dizleri bükülü tutmamak, merdiven inip çıkma hareketlerini fazla yapmamak gerekir.

Eklem aşınmasının cerrahi dışı tedavi yöntemleri nelerdir?

Kilo önemli bir risk faktörüdür. Fazladan alınan her 1 kilo dize 5 kat yük olarak yansır. Bu nedenle ideal kiloda olmak çok önemlidir. Düzenli egzersiz, yük dağılımını dengelemek için baston ve dizlik, tabanlık gibi ortopedik cihazların kullanımı tedavide etkilidir. 

Fizik tedavi, eklem hareketlerinin artırılması, ağrının azaltılmasında yarar sağlayabilir. 

İlaç tedavisi de günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Antiromatizmal ilaçlar uzun süre kullanıldığında sindirim sisteminde kanama, böbrek, karaciğer bozuklukları gibi yan etkiler görüldüğünden bilinçsiz, sürekli ilaç kullanımı faydadan çok zarar verir.  Hekime danışmadan ilaç kullanmamalıdır.

Kortizon, hyaluronik asit, trombosit zengin plazma (PRP) ve kök hücre (msc) şeklindeki eklem içi enjeksiyonlar, sık kullanılan diğer yöntemlerdir. Ancak kıkırdak destekleyici etkisi olduğu söylenen bitkisel ilaçlar, vitaminler, mineraller gibi oral destek yöntemlerinin tedaviye etkileri konusunda yeterli bilimsel kanıt bulunmamaktadır. 

Cerrahi dışı tedavinin yetersiz olduğu durumlarda; 
  • Artroskopik cerrahi, 
  • Kıkırdak uyarma uygulamaları, 
  • Kemik düzeltme ile eklem yüzlerinin değiştirilmesi, uygulanan cerrahi girişimlerdir. 


Uygun hastada, doğru ameliyat ile yüksek oranda başarı sağlanır.
“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Eklem Aşınması Önlenebilir mi? biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz