Yemek Borusu Yanıkları

Yemek borusunun en sık rastlanılan selim (iyi huylu) hastalıklarındandır. Evlerde veya işyerlerinde yakıcı ve eritici kimyasalların etiketlenmemiş şişelerde, bardaklarda bulundurulması en büyük risk faktörüdür. 

Yemek borusunun en sık rastlanılan selim (iyi huylu) hastalıklarındandır. Evlerde veya işyerlerinde yakıcı ve eritici kimyasalların etiketlenmemiş şişelerde, bardaklarda bulundurulması en büyük risk faktörüdür. 

Sıklıkla çocuklarda görülmekle birlikte erişkinlerde de gözlenebilmektedir. 

Erişkinde bu tür yanıklar bazen de intihar amacıyla oluşabilmektedir.En sık içilen sıvılar yağ çözücüler ve çamaşır sularıdır. Zaman zaman da tuz ruhu gibi asitler içilmektedir. Asitler ağza alınır alınmaz yanma hissi oluşturdukları için genellikle büyük miktarlarda yutulamazlar. Fazla miktarda yutulduklarında daha çok midede yanıklara yol açmaktadırlar. Yağ çözücüler ve çamaşır suyu asit değil alkali olduğu için, yanlışlıkla içildiklerinde ancak ilk yudum yutulduktan sonra yanlış bir şey içildiğinin farkına varılamayabilinmektedir. Bu da asitlere göre çok daha fazla miktarda sıvının içilmesine ve bunun sonucu olarak da yaralanmanın daha fazla olmasına neden olabilmektedir.

Alkali maddeler mideye fazla zarar vermezler zira midedeki asitle karşılaştıklarında nötralize olurlar. Buna karşın yemek borusunu eriterek delinmelere yol açabilirler. Ayrıca intihar amaçlı olarak çok miktarda içilmeleri halinde mideyi de bağırsakları da tamamen eritip delebilme potansiyeline sahiptir.

Bu tür yanıkların en etkili tedavisi önlenmeleridir. Ev ve işyerlerinde kimyasal maddeler asla orijinal ambalajlarından çıkarılmamalı, kesinlikle su kaplarına konulmamalıdır. Çocukların erişebileceği yerlerde asla kimyasal madde bulundurulmamalıdır.

Tüm önlemlere rağmen böyle bir olay gerçekleşti ise öncelikle kimyasal maddeyi içen kişinin soluk alıp alamadığı kontrol edilmelidir zira içilen madde ani bir tepki ile soluk borusuna kaçıp orayı da etkilemiş olabilir. Eğer mümkünse hastanın ağız boşluğu bir bezle temizlenerek kalan maddenin yutulması engellenebilir. Kişi kesinlikle kusturulmaya çalışılmamalıdır. Hemen tıbbi yardım istenilerek hastanın hastaneye nakli sağlanmalıdır.

Hastanede bizler öncelikle solunumu değerlendirir, hastaya damardan sıvı takviyesine başlarız. Daha sonra endoskopik bir muayene gerekir (gastroskopi). Bu muayene ile yaralanmaların yeri ve derinliği belirlenir.  Eğer bir delinme söz konusu ise hasta acil olarak ameliyata alınır. Yoksa müşahede altında izlenmeye devam edilir.

Yaralanmalar çok geniş ve derin değil ise genellikle kendiliğinden ve herhangi bir sekel bırakmadan iyileşir. Ancak bazı durumlarda yemek borusunda darlıklar oluşur. İleri dönemlerde bu darlıklara endoskopik yöntemlerle genişletilebilir (dilatasyon). Dilatasyon başarısız olursa hastanın ameliyat olması gerekir.

Yemek borusu yanıklarında yemek borusu ameliyatla çıkarılır ve yerine ya mideden ya da kalın bağırsaktan bir yeni yemek borusu oluşturulur. Oldukça zahmetli bir ameliyat olmasına rağmen deneyimli ellerde sonuçları son derece başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir. 
“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Yemek Borusu Yanıkları biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz