Vajinal Mantar Enfeksiyonu Nedir?

Genital bölgede oluşan mantar enfeksiyonları genellikle gebelerde, antibiyotik tedavisi alanlarda, doğum kontrol hapı kullananlarda, şeker hastalarında ve havuz sonrası ıslak mayo ile uzun süre kalanlarda görülür. Bu durumlar yararlı bakterilerin ölümüne, zararlı bakteriler ya da mantarların çoğalmaları için uygun ortam yaratılmasına yol açar.

Vajinite sıklıkla bir maya olan Candida albicans yol açar. Her ne kadar kadın hastalığı olarak bilinse de özellikle cinsel olarak aktif olan kadınların cinsel partnerlerinden karşılıklı bulaş olabilir. Fakat erkeklerde kadınlardaki kadar belirgin şikayetler gelişmez. Bu nedenle, erkekler kendi hastalıklarının farkında olmayıp başka partnerlerine de bulaştırabilirler. 

Vajinal Mantar Enfeksiyonunun Belirtileri Nelerdir?

Enfeksiyon çoğu zaman peynir veya süt kesiği gibi beyaz kokulu bir akıntı ve kaşıntı ile birliktedir. Dış genital organ olan vulvaya bulaş sonucu vulvit (vulva enfeksiyonu) eşlik edebilir. Cinsel olarak aktif kadınlarda ağrılı cinsel birleşme şikayeti olabilir.
Komşu yapılar olması nedeniyle idrar yollarına bulaş görülebilir. Buna bağlı olarak idrar yaparken yanma ve ağrı eklenir. Vajendeki yangı (inflamasyon) nedeniyle vajen duvarlarında şişme (ödem) eşlik edebilir. 

Vajinal Kaşıntı Oluşumunu Hızlandıran Nedenler Nelerdir?

Naylon iç çamaşırları da vajinal bölgenin terlemesine ve bakteri, mantar üremesi için uygun bir ortam oluşmasına neden olur. Pamuklu iç çamaşırları tercih edilmelidir. Menopozda hormonal değişiklikler mantara davetiye çıkarır. Zayıflayan bağışıklık sistemi mantar enfeksiyonuna zemin hazırlar. Aylık menstrüasyon döngüsü sırasında vajinal kaşıntı görülebilir. Sık sık vajinal duş yapılması ile pH dengesinin bozulması mantar enfeksiyonuna ve vajinal kaşıntıya neden olur. 

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Tanısı Nasıl Konur?

Hastanın şikayetlerine ek olarak yapılan fizik muayenede akıntı görülür. Kaşıntıya bağlı olarak çevre dokularda kızarıklık olabilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Hafif olgularda vajen içine yerleştirilen fitiller ve vulva için krem birkaç gün içerisinde rahatlama sağlar. 
Kızarıklık, şişme ve kaşıntının yoğun olduğu; vajinal bölgede çatlak ve yaralar oluştuğunda; gebelikte; üstüne eklenen başka mantar ve/veya bakteri enfeksiyonu varlığında ve kontrolsüz şeker hastalığı bulunması halinde vajinal mantar enfeksiyonu ağır seyreder. 
Bazı hastalarda mantar enfeksiyonu yılda dört kereden daha sık tekrarlar. Ağır veya tekrarlayan enfeksiyonlarda lokal tedaviye ek olarak sistemik (ağızdan) tedavi verilebilir.

Cinsel olarak aktif tüm kadınlarda tedavi cinsel partnerleri de kapsamalıdır. Eşler verilen tedavilere aynı zamanda başlamalı ve bulaşın tekrarlaması engellenmelidir.

Vajinal mantar enfeksiyonu ile ilgili merak ettiğiniz konuları Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman ekibine sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz. Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilir ya da 444 0436 numaralı telefonu arayabilirsiniz.