Soğuk Algınlığına (Nezle) Karşı Çay Tarifleri 

Soğuk algınlığından (nezleden) korunmak için, bitkisel ürüler içerisinde en iyi korumayı sağlayan ekinezyadır. Ekinezya içerdiği glukoproteinler sayesinde, bağışıklık sistemini koruyan elemanlrın üretimini sağlamaktadır. Bu yüzden hasta olmadan önce ekinezya kullanımı çok daha önemlidir. 
Bu bitkinin sıvı formu çay formundan daha etkilidir. Çay olarak tüketilmek istendiğinde, mutlak surette bitkinin kökünün kurutulup içilmesi daha koruyucu etki gösterecektir. 

Ekinezyanın, bağışıklık sistemini koruyucu etkisi tüketime başladıktan 2-3 hafta sonra başlamaktadır. Soğuk algınlığı başladığında değil başlamadan önce kullanılması çok daha doğrudur. 2 aydan daha uzun sure kullanılmaması gerekmektedir. 

Papatyaya alerjisi olan bireylerin kullanması önerilmemektedir. Ekinezyanın greyfurt suyu yada meyvesi ile tüketilmesi çeştli etkilşeimer yapabileceğinden, greyfurt suyu ile içilmesi önerilmemektedir. 

Soğukalgınlığının en önemli şikayetleri arasında yer alan, öksürük, yüksek ateş ve kırgınlık gibi şikayetleri ortadan kaldırmak için ilk düşünülen çözüm ıhlamur çayıdır. Ihlamur, içerdiği müsilaj sayesinde boğazın tahrişini önler. Ayrıca içerdiği flavanoitler sayesinde, tahriş olan boğazın onarılmasını sağlamaktadır. 

Soğuk algınlığından korunma için ayrıca antioksidan vitaminler yönünden zengin besinler tüketmek gerekir. Özellikle yeşil çay tüketmenin, soğukalgınlığı riskini azalttığı yapılan araştırmalar tarafından onaylanmaktadır.

Önemli antioksidanlardan biri olan C vitamini, vücuttan zararlı maddelerin atılmasında ve savunma sisteminin güçlendirilmesinde önemli bir role sahiptir. Bu vitamin; yeşil biber, maydanoz, tere, roka, karnabahar, ıspanak, portakal, limon, mandalina, kuşburnu gibi besinlerde bol miktarda bulunmaktadır. Özellikle kuşburnu meyvesinin soğuk algınlığından korumada ve iyileşmesinde içerdiği C vitamini sayesinde olduğu bilinmektedir. 

Günde 10 - 12 bardak su içmeli, daha yüksek sıvı kayıplarında (ateş, ishal gibi) bu kayıplar karşılanarak, sıvı dengesi sağlanmalıdır. Sebze ve meyve suları, bitkisel çaylar ve çorbalar sıvı ihtiyacı için bu dönemde oldukça önemlidir. 

Soğuk Algınlığından Koruyucu Çaylar ve Tarifleri 

·    Kuşburnu, tarçın ve ekinezya çayı
Kaynamış 80 derece suya ekinezya, tarçın ve kuş burnunu atarak demliyoruz. 10 adet fındıkla beraber tüketiyoruz.
·    1 tırnak kadar zencefil, 1 adet portakal, yarım demet kuzu kulağı, 1 adet limon, 1 tutam nane, yarım demet semizotunu katı meyve sıkacağından geçirip içiniz. Yanlız C vitamini uçucu olacağından hızlıca tüketilmesigerekmektedir. 
·    Ayva kabukları, limon, elma kabuğu, ıhlamur  hepsini kaynamış su ile demleyebilirsiniz. 
·    Zencefil, limon, tane karabiber, hepsini kaynamış su ile demleyebilirsiniz. 

Kuru kayısı, kuru üzüm, ıhlamur, kuşburnu, çubuk tarçın ve karafil kompostosu
·    6 su bardağı suda 7-8 adet kuru kayısı, 10 adet kuşburnunu 1 çay bardağı kuru üzümü haşlayın.
·    Daha sonra altını kapatıp içine ıhlamur, 1 adet çubuk tarçın, 3 adet karafil ve 1 tutam ıhlamur ekleyerek kapağını kapatıp dinlendirin. 
·    Soğuyan kompostoyu, içindeki ıhlamuru çıkarak servis edebilirsiniz. 

Soğuk algınlığı (nezle) ve gripten koruyucu beslenme ile ilgili merak ettiğiniz konuları Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman ekibine sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz. Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilir ya da 444 0436 numaralı telefonu arayabilirsiniz.